Tajnosti kolem Muellerovy zprávy? Ministr Barr musel před výborem hájil svůj postup

Americký ministr spravedlnosti William Barr dnes během slyšení před právním výborem Senátu hájil svůj postup kolem zveřejnění zprávy zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera, který se zabýval kauzou kolem údajného ruského vlivu na americké prezidentské volby v roce 2016. Demokraté Barrovi vyčítají, že při formulaci závěrů zprávy a pozdějším zveřejnění cenzurovaného textu postupoval tak, aby co nejvíce ochránil prezidenta Donalda Trumpa. Určitá pochybení Barrovi vyčetl v dnes zveřejněném dopise i sám Mueller.

Přidejte svůj názor 1 komentář

William Barr, autor: DOJ
doporučujeme

Mueller napsal ministru spravedlnosti 27. března dopis, ve kterém jej kritizoval za způsob, jak veřejnosti shrnul obsah téměř 500stránkového dokumentu. Podle vyšetřovatele Barrovy závěry neodpovídaly kontextu zprávy, a to zejména v otázce, zda Trump při vyšetřování bránil průchodu spravedlnosti. Mueller v tomto ohledu nedospěl k jasnému závěru, Barr však jeho zprávu interpretoval v tom smyslu, že popsané důkazy k závěru o bránění výkonu spravedlnosti nestačí.

Celý dokument s řadou začerněných pasáží ministr spravedlnosti zveřejnil teprve 18. dubna.

Barr dnes v Senátu řekl, že ho Muellerovo rozhodnutí nechat otázku ohledně bránění výkonu spravedlnosti otevřenou překvapilo. Bral prý proto jako svou povinnost, aby se na základě shromážděných důkazů na některou stranu přiklonil alespoň on sám.

Zvláštní vyšetřovatel po dvou letech zjistil, že Rusko se pokoušelo ovlivnit prezidentské volby v roce 2016, ale Trump, tehdy republikánský kandidát, jeho štáb a ani jiný Američan s Moskvou nespolupracovali.

Ministr spravedlnosti by měl ve čtvrtek odpovídat na dotazy kolem zveřejnění Muellerovy zprávy i před právním výborem Sněmovny reprezentantů. Jeho šéf, demokrat Jerry Nadler, dnes uvedl, že si výbor tento měsíc předvolá rovněž Roberta Muellera.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Guatemala přiznala výrobu kokainu na svém území

19.09.2019 20:53 Středoamerická Guatemala připustila, že je zemí produkující kokain, a ne jen tranzitním státem.…

Bermudy se ponořily do tmy. Hurikán Humberto strhal elektrické vedení,…

19.09.2019 20:00 Aktualizováno Bermudy zasáhl hurikán Humberto. Na ostrovech poničil elektrické vedení, takže desítky tisíc lidí…

Írán hrozí otevřenou válkou

19.09.2019 18:24 Aktualizováno Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf dnes uvedl, že jeho americký protějšek Mike Pompeo…

Trumpovi právníci chtějí u soudu zablokovat vydání jeho daňových přiznání

19.09.2019 17:56 Advokáti Donalda Trumpa chtějí, aby newyorský federální soud zamezil vydání finanční dokumentace…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama