Krize ve Venezuele: Vůdce opozice Guaidó vyzval ke generální stávce

Lídr venezuelské opozice Juan Guaidó dnes vyzval ke generální stávce, která povede ke svržení režimu socialistického prezidenta Nicoláse Madura. Informují o tom zahraniční tiskové agentury. Ve venezuelských městech se mezitím před ohlášenými masovými demonstracemi svolanými opozicí shromáždily tisíce lidí.

Přidejte svůj názor 34 komentářů

Guaidó, Juan
doporučujeme

Guaidó promluvil k davu Madurových odpůrců v hlavním městě Caracasu, kde vyzval Venezuelany, aby zůstali v ulicích a formou stávek zahájili sérii protestů, které povedou až ke generální stávce, jež podkope stabilitu Madurova režimu.

Tisíce lidí se mezitím shromáždily na dalších místech metropole. Bezpečnostní složky už použily proti menší skupince demonstrantů v západní části města slzný plyn a gumové náboje. Na 300 lidí se sešlo ve druhém největším venezuelském městě Maracaibo, které v poslední době trpí častými výpadky elektřiny a nedostatkem pohonných hmot. Z davu se ozýval pískot, lidé mávali venezuelskými vlajkami a kolem projíždějící auta k tomu troubila.

Guaidó, který užívá podpory Spojených států, Evropy i většiny latinskoamerických zemí, vyzval v úterý armádu a lid ke svržení vlády socialistického režimu prezidenta Madura. Prohlásil také, že má podporu mnoha vojáků, což se ukázalo jako nepřesné, neboť se k němu přidala jen hrstka armádních představitelů. Naprostá většina z nich je nadále loajální režimu.

Současné dění ve venezuele představuje dosud nejvážnější hrozbu pro Madurovo vládnutí. Ačkoliv se v prezidentově užším kruhu objevují trhliny - v úterý odvolal šéfa tajné služby - z konfliktu může vyjít i posílen, uvedla agentura AP. Guaidóovi se nepodařilo získat podporu armády, která se nepřipojila k jeho úterní výzvě. Není rovněž schopen vyvolat dostatečně masové demonstrace, které by režimem skutečně otřásly.

Napětí v zemi zvýšilo dnešní prohlášení amerického ministra zahraničí Mikea Pompea, podle nějž jsou Spojené státy připraveny k vojenskému zásahu ve Venezuele. Rusko, které v současné krizi stojí pevně na straně venezuelského prezidenta, varovalo, že tento krok bude mít pro USA vážné následky.

Loading...
Vstupte do diskuze (34)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Spojené státy jsou odsouzeny k porážce? Politolog upozornil na závažný…

21.09.2019 00:01 NÁZOR - "Nepřítel se dostal ke slovu." Tato slova, která s oblibou užívají američtí vojenští…

Útok na Oblast 51 se změnil ve fiasko. Skoro nikdo nepřišel

20.09.2019 21:55 Na dlouho očekávané setkání milovníků záhad a mimozemšťanů u přísně střežené americké základny…

Newyorský starosta Bill de Blasio vzdal souboj o Bílý dům. Co se stalo?

20.09.2019 15:51 Newyorský starosta Bill de Blasio dnes v televizi MSNBC oznámil, že odstupuje z boje o…

Tajná Oblast 51 v obležení. Milion lidí chce proniknout dovnitř

20.09.2019 15:36 Aktualizováno Veřejná výzva zaútočit na přísně tajné vládní zařízení Oblast 51 vyvolala obrovský zájem. Místní se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama