Senát nedokázal nepřehlasovat Trumpovo veto ve sporu o podporu Rijádu

Senát Kongresu USA dnes zmařil snahy části zákonodárců ukončit americkou podporu saúdské koalici v jemenské válce. Rezoluci v březnu přijal Senát a Sněmovna reprezentantů ji schválila počátkem dubna. Prezident Donald Trump pak ale rezoluci vetoval a senátoři při dnešním hlasování nedokázali veto dvoutřetinovou většinou přehlasovat.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Senát USA
doporučujeme

Rezoluce měla zavázat Trumpa nakloněného Rijádu k odvolání všech amerických vojáků z Jemenu i veškeré vojenské pomoci saúdskoarabské koalici. Stoupenci rezoluce tvrdí, že vysláním jednotek do sektářského konfliktu v Jemenu porušil Bílý dům ústavní pravidlo, podle něhož má o nasazení amerických vojáků do války rozhodovat Kongres. Prezidentův tábor však namítá, že v tomto případě není souhlas zákonodárců nutný.

Ve stočlenném Senátu by bylo k přehlasování prezidentova veta zapotřebí 67 hlasů, odpůrcům podpory saúdských operací ale 14 hlasů chybělo. Někteří republikáni se nicméně k úsilí demokratů zvrátit Trumpovo veto připojilo.

Většina zákonodárců má výrazně kritičtější přístup k Saúdské Arábii než Trump. Členové Kongresu prezidenta kritizují, že nedostatečně odsoudil Rijád za loňskou vraždu protirežimního saúdskoarabského novináře Džamála Chášukdžího.

Saúdská Arábie stojí v čele koalice, která od roku 2015 pomáhá jemenským vládním vojskům v boji proti šíitským povstalcům podporovaným Íránem. V důsledku bojů zemřely již desetitisíce lidí a miliony trpí hladem či musely opustit svůj domov.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Gibraltar odmítl příkaz soudu zadržovat íránský tanker

18.08.2019 16:25 Gibraltar dnes odmítl žádost Spojených států, které na základě pátečního příkazu soudu ve…

Soud v USA vydal příkaz k zadržení íránského tankeru Grace 1

17.08.2019 22:24 Federální soud ve Washingtonu vydal příkaz k zadržení íránského tankeru Grace 1, který se chystá…

USA dočasně prodlouží výjimku firmě Huawei

17.08.2019 11:35 Americké ministerstvo obchodu patrně prodlouží výjimku firmě Huawei, která čínské společnosti…

Lidé chtěli pomoci uprchlíkům. Dopadlo to hodně špatně

16.08.2019 22:34 Aktualizováno Spojené státy pobouřil případ, který se odehrál ve státě Rhode Island. Pracovník tamního centra pro…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama