Lékový skandál v USA: Exšéf farmaceutické firmy je vinen, k prodeji zákeřného léku využil i erotiku

Soud ve Spojených státech uznal vinným zakladatele farmaceutické společnosti Insys Therapeutics Johna Kapoora z uplácení doktorů, aby předepisovali jeho firmou produkovaný návykový lék proti bolesti. Hrozí mu až dvacet let vězení, napsala agentura Reuters. Kapoorův případ média považují za vítězství vládního tažení proti firmám, které přispívají k opioidové krizi. Opioidy, které zahrnují drogy jako heroin, ale také celou škálu analgetik, přispěly v USA v roce 2017 podle Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) k téměř 48.000 úmrtím.

Přidejte svůj názor

John Kapoor
doporučujeme

Společně s Kapoorem porota ve čtvrtek uznala vinu i čtyř manažerů Insys Therapeutics. V rámci podvodu upláceli Kapoor a jeho tým lékaře, aby pacientům, i když ho nepotřebovali, předepisovali fentanylový sprej Subsys, a tím zvýšili jeho prodej.

Společnost také klamala pojišťovny v tom, kolik pacientů analgetikum skutečně potřebuje. Fentanyl, který je výrazně silnější než heroin, se v medicíně používá jako jedno z nejsilnějších analgetik.

zdroj: YouTube

Kapoorovi právníci oznámili, že jejich klient se odvolá. "Doktor Kapoor je verdiktem zmatený," uvedla jeho obhájkyně Beth Wilkinsonová. Dodala, že doba čtyř týdnů, po kterou se porota o vině radila, dokazuje, že případ není jednoznačný.

Během procesu porotci zhlédli i rapové video, které Insys nechala natočit k motivaci svých zaměstnanců, aby se snažili najít pro sprej více zákazníků. V klipu, ve kterém účinkuje i maskot v převleku za sprej Subsys, se rapuje mimo jiné o získávání nových lékařů a pacientů. "Mám nové pacienty a mám jich mraky," zpívají rapeři.

Vyslechnuta byla také někdejší striptérka, která se později stala šéfkou regionálního prodeje Insysu. Tato žena podle Reuters v jistém chicagském klubu v rámci marketinkové kampaně předvedla jednomu z doktorů erotický tanec, aby ho přiměla k předepisování léku.

Klíčovým svědkem se stal někdejší výkonný ředitel Insysu, který se k účasti na podvodu přiznal a s prokuraturou spolupracoval. Kapoor během procesu řekl, že společnost některým lékařům skutečně platila, podle něj to ale nebyly úplatky, ale odměna za to, že chválili výhody analgetického spreje.

Pětasedmdesátiletá Kapoor se stal jedním ze symbolů vládního tažení proti zneužívání opioidů. Zadržen byl loni v říjnu ve stejný den, kdy Trump kvůli nadužívání opioidů a rostoucí závislosti pacientů na lécích proti bolesti vyhlásil v USA stav nouze.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Brazílii spadl sedmipatrový dům, nejméně jeden mrtvý

15.10.2019 18:23 Sedmipodlažní obytný dům se dnes náhle zřítil ve městě Fortaleza na severovýchodě Brazílie. Hasiči…

Venezuelu drtí inflace. Kuře stojí 80 tisíc, minimální mzda vzroste o 350…

15.10.2019 08:45 Venezuela kvůli obří inflaci prudce zvýší minimální mzdu. Včetně odměn by brzy mohla vrůst o více…

USA udeřily: Sankce na Turecko, Trump vyzval Erdogana k zastavení bojů s…

15.10.2019 07:17 Americký prezident Donald Trump vyzval svého tureckého kolegu Recepa Tayyipa Erdogana k okamžitému…

Trump zabředá do úzkých. Z Washingtonu znějí slova o další špinavé aféře

15.10.2019 00:01 NÁZOR - Je stále jasnější, že podezřelé praktiky amerického prezidenta Donalda Trumpa na Ukrajině…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama