10 nejmocnějších zemí světa v roce 2019

Jaké státy na světě mají největší vliv? Nikoho nepřekvapí, že na čele žebříčku je o parník USA, následuje Rusko a Čína. Česká republika je hluboko pod nimi.

Přidejte svůj názor 41 komentářů

USA
doporučujeme

Server usnews.com přinesl srovnání nejvlivnějších zemí světa. Žebříček hodnotil politický vliv, ekonomický vliv, vojenskou sílu, vůdčí úlohu zemí a pozici v mezinárodních aliancích.

USA je tradičně nejmocnější zemí již od konce 2. světové války a rozpad Sovětského svazu roli státu potvrdil. I když se v médiích dočítáme o ústupu USA na úkor Číny, rozhodně to neznamená, že by mělo USA srovnatelného soupeře v uvedených ukazatelích. USA má největší HDP 19, 4 biliónu USD. Rovněž nejvíce vydává na zbrojení a také je hegemonem NATO.

Na druhém místě se umístilo Rusko především díky rozloze, která mu poskytuje velký politický vliv v řadě menších sousedních zemích. Naopak ztrácí především v hospodářských ukazatelích. Z deseti nejmocnějších zemí má jen těsně čtvrté nejnižší HDP.

Na třetím místě je Čína především díky své ekonomické síle. Její HDP 12,2 bilionů USD ani zdaleka nedosahuje na USA, ale z druhé strany také nemá konkurenci (žebříček nezahrnoval Evropskou unii jako celek).

Následují evropské mocnosti v pořadí Německo, Velká Británie a Francie. Ekonomická síla Německa a vliv právě v Evropské unii se pro žebříček ukázal důležitější než větší vojenská síla Velké Británie nebo Francie.

Za Francií následuje Japonsko a Izrael.  A první desítku uzavírá Saudská Arábie a Jižní Korea. Česká republika obsadila až 68. místo. Žebříček si všímá postavení uprostřed hornaté krajiny a dlouhé historie země, která je podle jeho mínění spojená s tím, že země patří k nejméně náboženským na světě.

Slovensko uzavírá poslední pětici a za nejméně vlivné je označeno Estonsko. Nicméně žebříček hodnotil jen 80 států.

Loading...
Vstupte do diskuze (41)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zřícení DC-10 v Chicagu: 40 let od tragického pádu American Airlines 191,…

24.05.2019 08:32 Před 40 lety, 25. května 1979, se v Chicagu krátce po startu zřítilo americké letadlo DC-10. Při…

Trump označil Huawei za velmi nebezpečnou firmu

24.05.2019 05:40 Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek označil čínskou firmu Huawei za velmi nebezpečnou.

Válka s Íránem? Trump je jen papírový tygr, míní historik

24.05.2019 00:01 Poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa pro národní bezpečnost John Bolton v roce 2007 vydal…

Trump byl nepřipraven, Tillerson je blbý jak tágo. Američtí politici se…

23.05.2019 21:34 Aktualizováno Ruský prezident Vladimir Putin přijel na loňský rusko-americký summit v Hamburku lépe připraven než…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama