10 nejmocnějších zemí světa v roce 2019

Jaké státy na světě mají největší vliv? Nikoho nepřekvapí, že na čele žebříčku je o parník USA, následuje Rusko a Čína. Česká republika je hluboko pod nimi.

Přidejte svůj názor 41 komentářů

USA
doporučujeme

Server usnews.com přinesl srovnání nejvlivnějších zemí světa. Žebříček hodnotil politický vliv, ekonomický vliv, vojenskou sílu, vůdčí úlohu zemí a pozici v mezinárodních aliancích.

USA je tradičně nejmocnější zemí již od konce 2. světové války a rozpad Sovětského svazu roli státu potvrdil. I když se v médiích dočítáme o ústupu USA na úkor Číny, rozhodně to neznamená, že by mělo USA srovnatelného soupeře v uvedených ukazatelích. USA má největší HDP 19, 4 biliónu USD. Rovněž nejvíce vydává na zbrojení a také je hegemonem NATO.

Na druhém místě se umístilo Rusko především díky rozloze, která mu poskytuje velký politický vliv v řadě menších sousedních zemích. Naopak ztrácí především v hospodářských ukazatelích. Z deseti nejmocnějších zemí má jen těsně čtvrté nejnižší HDP.

Na třetím místě je Čína především díky své ekonomické síle. Její HDP 12,2 bilionů USD ani zdaleka nedosahuje na USA, ale z druhé strany také nemá konkurenci (žebříček nezahrnoval Evropskou unii jako celek).

Následují evropské mocnosti v pořadí Německo, Velká Británie a Francie. Ekonomická síla Německa a vliv právě v Evropské unii se pro žebříček ukázal důležitější než větší vojenská síla Velké Británie nebo Francie.

Za Francií následuje Japonsko a Izrael.  A první desítku uzavírá Saudská Arábie a Jižní Korea. Česká republika obsadila až 68. místo. Žebříček si všímá postavení uprostřed hornaté krajiny a dlouhé historie země, která je podle jeho mínění spojená s tím, že země patří k nejméně náboženským na světě.

Slovensko uzavírá poslední pětici a za nejméně vlivné je označeno Estonsko. Nicméně žebříček hodnotil jen 80 států.

Loading...
Vstupte do diskuze (41)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jaká je role Ruska v nepokojích v USA? Profesor dospěl k překvapivým…

04.06.2020 22:05 Aktualizováno NÁZOR - Pohled na to, jak se Spojené státy znovu samy trhají na kusy, je depresivní, tvrdí profesor…

Soud v případu Floyda stanovil kauci milion dolarů. Jeho bratr slíbil…

04.06.2020 22:03 Trojice nyní již bývalých minneapoliských policistů, které prokuratura obvinila z napomáhání vraždě…

Dosáhnout odsouzení za smrt Floyda nebude podle prokuratury lehké

04.06.2020 22:00 Trestní stíhání a souzení amerických policistů, po jejichž zásahu minulý týden v pondělí zemřel v…

Brazílie a Mexiko hlásí rekordní nárůsty obětí koronaviru

04.06.2020 21:41 Brazílie a Mexiko zaznamenaly rekord v počtu úmrtí pacientů s covidem-19 za jeden den: v obou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy