Američtí evangelikálové chtějí podkopat evropské právo. Jejich terčem jsou nejen homosexuálové, ale i vědci

Homosexuální sňatky vyvolávají ve společnosti velké vášně. Hlavní opoziční silou proti nim je Aliance pro rodinu, která je nástupnickou organizací Výboru na obranu rodičovských práv (VORP), který za vlády Petra Nečase brojil proti sexuální výchově. Vadilo mu například téma rovnosti mužů a žen. Ačkoliv se podobné iniciativy nejen u nás, ale i v zahraničí, často zaklínají zdánlivě líbivými hesly "obrana tradiční rodiny a dějinami osvědčených křesťanských hodnot", v jejich pozadí může stát skrytý náboženský fundamentalismus. Už v dubnu 2007 o tom psala Mariah Blakeová píšící pro Christian Science Monitor.

Náboženství

Nejvíc se u nás probírá informační válka z Ruska, přičemž ale paradoxně zapomínáme, že nebezpečí může přicházet jak z východu, tak i ze západu. V Německu je nechvalně známý příklad rodiny Busekrosových, která vyhrála soud s tamními úřady, které rozhodly o odebrání jejich patnáctileté dcery Mellisy a jejím umístění do psychiatrické léčebny. Důvod spočíval v tom, že jí rodiče neposílali do školy, ale vzdělávali doma, což je v Německu, až na výjimky, zakázané. 

Kdybychom se měli rozepisovat o tom, do jaké míry porušuje Německo rodičovská práva, zcela bychom odběhli od tématu. Za zmínku v této kauze stojí, že se rodině Busekrosových dostalo značné podpory ze strany amerických evangelikálů, kteří právě v domácí škole vidí možnost, jak své dítě vychovávat v duchu křesťanských hodnot, aniž by jim do toho zasahovala světská moc. Američtí evangelikálové nejen, že poskytli rodině právní pomoc, ale i lobbovali u německých politiků. 

Mnoho amerických křesťanů tehdy psalo rodině Busekrosových dopisy a celkově se celému případu dostalo mezinárodní pozornosti. Přitom za zmínku stojí, že se Evropský soud pro lidská práva německým zákazem domácího vzdělávání zabýval, a rozhodl že neporušuje Úmluvu o ochraně lidských práv a základních svobod. Informoval o tom iHned.cz. Jak pozoruhodné, že předchůdcem Aliance pro rodinu, která brojí proti stejnopohlavnímu manželství v ČR, byl právě onen VORP, který před lety bojoval za právo rodičů seznamovat děti se sexualitou "podle svého", tedy i v duchu dogmat katolické církve.

Případ rodiny Busekrosových je však pouhou špičkou ledovce. Americké křesťanské organizace vedou systematickou kulturní válku po celém světě. V Ugandě byl například přísný zákon proti homosexualitě z roku 2014, který měl za ní zavést i trest smrti, přijat právě díky podpoře evangelických misionářů z USA. Jednalo se konkrétně o organizace, které tvrdily, že skrze Ježíše Krista lze "vyléčit" homosexualitu.

V Evropě je činnost těchto organizací soustřeďována na omezování čím dál větší sekularizace společnosti, včetně boje proti uzákonění homosexuálních manželství, potratům, eutanáziím, kmenovým buňkám a sexuální výchově, včetně práva rodičů vzdělávat své děti doma. Jedná se konkrétně o tyto případy:

* Spojené království: Alliance Defense Fund (ADF), organizace založená americkými evangelikálními lídry, která právně zastupovala věřícího muže odmítajícího chodit do práce v neděli, kdy je bohoslužba.

* Švédsko: ADF hrála klíčovou roli v přesvědčování Nejvyššího soudu, který zamítl žalobu proti pastoru Ake Greenovi, který měl při svých kázáních šířit nenávist prohlášením, že gayové jsou rakovinovým nádorem celé společnosti. 

* Aruba a Česko: Organizace Pata Robertsona American Center for Law and Justice (ACLJ) stály za blokováním zákonů, které by legalizovaly homosexuální svazky. 

* Francie: Evropská pobočka ACLJ (European Center for Law and Justice - ECLJ) brojilo proti zákonu potírajícím činnost sekt s argumentací, že by mohl vést k omezování činnosti křesťanských církví. 

Na evropské úrovni ECLJ lobbovala za omezování výzkumů v oblasti kmenových buněk.

Je Aliance pro rodinu napojená na americké křesťanské organizace?

https://www.youtube.com/watch?v=9eO3vyY3Q7Q&t=4112s

Veřejné slyšení - Manželství (42:28) | zdroj: YouTube

Na tuto otázku lze nelze odpovědět. Podle slov předsedkyně Aliance Jany Jochové-Trlicové, které byly vyřčeny na veřejném slyšení k peticím za uzákonění homosexuálních manželství, a na podporu tradičního pojetí manželství se jedná o běžnou občanskou iniciativu, která se pouze obrátila na církev s prosbou o podporu a šíření petice na obranu manželství jako svazku muže a ženy, včetně jeho zakotvení do ústavy, protože jsou v této otázce takříkajíc zajedno. Většina petičních míst se nacházela v kostelech a náboženských prostorách.

Předpověď počasí na příští víkend: Oteplení z průběhu týdne by mělo vydržet

23.01.2022 06:30 Probíhající víkend ještě neskončil, díky meteorologům už ale mohou lidé vyhlížet i ten poslední…

Michaláková neuspěla u soudu pro lidská práva v kauze odebraných dětí

20.01.2022 14:58 Evropský soud pro lidská práva (ESLP) dnes rozhodl ve prospěch Norska v případu Češky Evy…

První sociální síť vznikla před tisíci lety v Africe, tvrdí vědkyně

22.01.2022 14:28 První sociální síť se neobjevila v éře internetu, ale mnohem dříve - přesněji před 50.000 lety na…

Mrazivé počasí bude pokračovat i o víkendu. Teploty spadnou hluboko pod…

22.01.2022 06:30 V Česku bude nadále sněžit i během víkendu. Větší nadílku meteorologové očekávají v sobotu, kdy…

Záchranáři zasahovali u hromadné nehody na D5, srazilo se 36 vozidel

20.01.2022 20:25 Na dálnici D5 u Žebráku na Berounsku havarovalo dnes před polednem 20 osobních a 16 nákladních aut.…

Muži hrozí 20 let vězení. Při letu neměl roušku a vystrčil na letušku zadek

22.01.2022 22:00 Aktualizováno Irskému občanovi, který si při letu z Dublinu do New Yorku odmítl nasadit roušku a vystrčil na…

Počet případů covidu ve světě překonal 340 milionů

21.01.2022 08:44 Počet lidí nakažených koronavirem ve světě podle údajů americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) ve…

Ivanka Trumpová má podat svědectví v parlamentním výboru

20.01.2022 20:45 Zvláštní výbor americké Sněmovny reprezentantů požádal dopisem dceru bývalého prezidenta Donalda…

Blinken v Kyjevě: Rusko může zaútočit na Ukrajinu v brzké době

19.01.2022 16:28 Aktualizováno Americký ministr zahraničí Antony Blinken při dnešní návštěvě Kyjeva řekl, že Rusko může zaútočit…

Nových infekcí v USA ubývá, v nemocnicích ale epidemická vlna vrcholí

19.01.2022 12:37 Aktualizováno Spojené státy registrují za poslední dny pokles průměrných počtů nových nákaz asi o 50.000 a jsou…

Kanada vyslala na Ukrajinu malý vojenský kontingent

18.01.2022 21:32 Kanada vyslala na Ukrajinu malý kontingent speciálních jednotek. Učinila tak poté, co minulý týden…

Na Ukrajinu míří šéf americké diplomacie, ve středu se setká se Zelenským

18.01.2022 14:02 Americký ministr zahraničí Antony Blinken dnes zahajuje dvoudenní návštěvu Evropy, která je…

Počet případů covidu ve světě překonal 330 milionů

18.01.2022 08:35 Počet lidí nakažených koronavirem ve světě podle údajů americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) v…

Počty nově nakažených v USA přestaly narůstat

17.01.2022 08:43 Ve Spojených státech se přibližně po měsíci zastavil prudký nárůst počtu zjištěných koronavirových…

Rukojmí z texaské synagogy se podařilo osvobodit, podle Bidena šlo o teror

16.01.2022 20:47 Aktualizováno Rukojmí, které v sobotu v synagoze v texaském městě Colleyville držel neznámý pachatel, se podařilo…

Související:

Právě se děje

reklama