Krize v Perském zálivu graduje. Na Írán míří "létající pevnosti" i letadlová loď

Několik amerických bombardérů B-52 bylo posláno do oblasti Perského zálivu poté, co tam již vyplula loď Abraham Lincoln, aby reagovalo na možný íránský útok, píše agentura AFP.

Přidejte svůj názor 111 komentářů

B-52 Stratofortresses
doporučujeme

Spojené státy oznámily v úterý, že do oblasti Perského zálivu vysílají několik bombardérů B-52 v reakci na možný plán „útoku“ Íránu. Toto nasazení je odůvodněno „jasnými a nedávnými signály, že íránské síly a jejich společníci připravují možný útok na americké síly“, oznámil Pentagon.

John Bolton, americký poradce pro národní bezpečnost oznámil v neděli nasazení letadlové lodi Abraham Lincoln a její nosné skupiny a bombardovací síly v Perském zálivu.

B-52s jsou těžké bombardéry s dlouhým doletem schopné nést rakety a atomové náboje. Prezident Donald Trump před rokem, 8. května 2018, ukončil podporu mezinárodní dohodě z roku 2015, jež měla zabránit Teheránu vyrábět atomovou bombu, neboť íránské postoje považuje za příliš laxní, píše agentura.

Navzdory k tomu, že evropští spojenci zůstávají stále věrni původnímu textu dohody, prezident Spojených států nadále posiluje svou „kampaň maximálního tlaku“ proti íránskému režimu.

Francouzská televize France 2, jež měla možnost natáčet na jedné americké letecké lodi, uvádí ve své reportáži, že „americká armáda je zapojena do velké letecké manévrovací kampaně ve Středomoří“. A právě odtud mobilizuje svých 57 letadel.

Přiblíží Američani své lodě k íránskému pobřeží? ptá se France 2

Dvě letadla vzlétla současně, aby předvedla na nebezpečném cvičení, že Američané mají nesrovnatelný vzdušný výkon, popisuje redakce v reportáži. Letadlová loď Lincoln, obří plavidlo, má na palubě čítá 6 000 mužů, doprovází ji 5 lodí. Od včerejška míří armáda na jih, dodává.

„Zdá se, že letadla jsou připravena k akci. Přiblíží však své lodě k íránskému pobřeží, jak oznámil ministr obrany USA? Admirál, který řídí flotilu, zůstává vágní. Tato cvičení, stejně velkolepá, jako jsou, zůstávají tréninkem, s varováním,“ popisuje France 2 manévry. „Spojené státy ukazují své svaly“ stojí v titulku reportáže.

Podle německého listu Handelsblatt „hrozí v Perském zálivu nebezpečí konfrontace“. Teherán již dříve oznámil, že na výročí odchodu USA z mezinárodního jaderného obchodu s Íránem. chce „postupně snižovat“ své závazky, jež vyplývají z vídeňské dohody. Íránský prezident Hassan Rúhání oznámil v dopise tuto středu. Podle íránské státní televize, již Handelsblatt cituje, byly dopisy zaslány velvyslancům.

„Pokud se pět zemí připojí k jednáním a pomůže Íránu těžit z ropy (průmyslu) a bankovnictví, Írán se vrátí ke svým závazkům vyplývajícím z jaderné dohody," uvedl Rúhání ve svém středečním projevu. „Tato operace je navržena tak, aby zachránila (ne zničila) dohodu,“ dodal.

Velvyslanci mají předat dopis o zrušení části smluv svým vládám. Rúhání řekl, že Írán si ponechá přebytek obohaceného uranu místo toho, aby ho prodal, jak bylo dohodnuto v jaderné dohodě. Vyšší obohacení uranu bude obnoveno, pokud nebudou do 60 dnů dohodnuty žádné nové podmínky pro jadernou dohodu.

Toto rozhodnutí by mělo být vysvětleno písemně Velké Británii, Francii a Německu. Ministr zahraničí Mohammed Ďžavád Zaríf chce také napsat Federice Mogheriniové, šéfce zahraniční politiky Evropské unie (EU), v němž jí chce informovat o podrobnostech, jak bude Írán pokračovat v jaderném sporu, upřesňuje německý list.

Loading...
Vstupte do diskuze (111)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

USA nastolily v Bolívii vojenskou diktaturu? Morales se rázně ozval z exilu

14.11.2019 08:49 Nepokoje v Bolívii, které vypukly v říjnu kvůli výsledkům prezidentských voleb, si vyžádaly již…

Co Trump tají? Soud opět vyhověl kongresmanům ve sporu o daňové přiznání

14.11.2019 07:49 Odvolací soud ve Spojených státech zamítl ve středu žádost prezidenta Donalda Trumpa, aby se znovu…

Ruské rakety S-400? Mezi USA a Tureckem to dál skřípe, Trump mluví o…

14.11.2019 07:20 Kontrakt na dodávku ruského protiraketového systému S-400 pro tureckou armádu zůstává problémem…

Kongres zahájil veřejné slyšení ve věci Trumpovy ukrajinské kauzy

13.11.2019 21:24 Aktualizováno Sněmovna reprezentantů amerického Kongresu dnes zahájila první veřejné slyšení v ukrajinské kauze…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama