Američtí senátoři předvolali Donalda Trumpa mladšího kvůli ruské kauze

Republikány kontrolovaný senátní výbor pro dohled nad tajnými službami si předvolal nejstaršího syna prezidenta Spojených států Donalda Trumpa mladšího. Senátoři podle zdrojů agentury AP chtějí, aby Trump mladší vypovídal o svých kontaktech s Ruskem. Prezident Donald Trump uvedl, že ho postup výboru překvapil. Trump mladší odmítl záležitost komentovat, podle informací agentury Reuters ale zřejmě využije pátý dodatek americké ústavy, který zaručuje právo nesvědčit sám proti sobě.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Donald Trump junior
doporučujeme

"Byl jsem velmi překvapen," prohlásil prezident Trump. "Můj syn je velmi dobrým člověkem. Pracuje velmi tvrdě," dodal. Trumpův syn Donald mladší a ani Bílý dům předvolání do senátního výboru, o kterém informovala americká média, nekomentovali.

Výbor chce, aby Donald Trump mladší stejně jako v roce 2017 v Kongresu vypovídal o kauze ruských snah ovlivnit americké prezidentské volby. Senátoři se očividně chtějí vrátit k částem výpovědi z předloňského roku, kdy prezidentův syn hovořil se členy právního výboru Senátu.

Předvolání zřejmě motivovaly veřejné výroky bývalého právníka hlavy státu Michaela Cohena, které odporovaly výpovědi Trumpa juniora ohledně developerských plánů v Rusku. Prezidentův syn v září 2017 uvedl, že o neuskutečněném projektu výstavby moskevského mrakodrapu Trump Tower měl jen "periferní povědomí".

"Jedna možnost, kterou Trump junior v reakci na předvolání zvažuje, je uplatnění práv pramenících z pátého dodatku ústavy, další je, že zkrátka nepřijde," uvedla zpravodajská stanice CNN s odvoláním na jeden ze svých zdrojů. Podobné informace má i Reuters, podle které Trump mladší využije právě pátý dodatek, podle kterého nikdo nesmí být nucen svědčit sám proti sobě.

Podle médií nový vývoj naznačuje, že Kongres nevzdává vyšetřování vazeb Trumpova volebního štábu na Moskvu, ačkoli téměř dvouletá práce zvláštního vyšetřovatele FBI Roberta Muellera žádné spiknutí neprokázala. Agentura Reuters podotýká, že Mueller ve své konečné zprávě hovoří i o důvodném podezření, že Donald Trump mladší porušil zákony o financování volebních kampaní. Tým prokurátorů však dospěl k závěru, že by nebylo možné dosáhnout odsuzující verdikt.

Loading...
Vstupte do diskuze (5)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Mexiko drtí migrace. Stát posiluje ochranu hranice

18.01.2020 15:10 Mexiko v pátek povolalo na hranici s Guatemalou dalších 200 příslušníků národní gardy. Snaží se tak…

Střelba v USA: Čtyři mrtví po masakru v Grantsville

18.01.2020 11:04 Při střelbě v americkém městě Grantsville v pátek večer zemřeli čtyři lidé. Další osoba utrpěla…

Buzz Aldrin, druhý muž na Měsíci, dlouho hledal klid

18.01.2020 06:20 Jméno nebo aspoň příjmení prvního člověka na Měsíci Neila Armstronga si vybaví téměř každý. Druhého…

Soud v USA zamítl žalobu dětí a mládeže na vládu

17.01.2020 20:24 Federální odvolací soud ve Spojených státech dnes zamítl žalobu proti klimatické politice vlády,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama