USA zvýšily cla na čínské zboží

Spojené státy začaly minutu po půlnoci místního času (06:01 SELČ) uplatňovat na dovoz čínského zboží v ročním objemu 200 miliard USD (4,6 bilionu Kč) clo 25 procent místo dosavadních deseti. Čína vyslovila nad zvýšením cel politování a pohrozila odvetnými kroky. Ve Washingtonu pak druhým dnem pokračovalo mezi USA a Čínou na toto téma jednání, ještě před polednem místního času (před 18:00 SELČ) ale skončilo. Prezident Donald Trump jednání označil za upřímná a potvrdil, že budou pokračovat. Cla je možné i zrušit, dodal.

Přidejte svůj názor 39 komentářů

Dovoz a vývoz zboží
doporučujeme

"V posledních dvou dnech vedly Spojené státy a Čína upřímná a konstruktivní jednání o obchodních vztazích mezi oběma zeměmi. Vztah mezi (čínským) prezidentem Si Ťin-pchingem a mnou zůstává velmi silný," napsal Trump na twitteru a dodal, že rozhovory budou pokračovat. O žádném datu se ale nezmínil. "Spojené státy mezitím zavedly na čínské zboží cla, která mohou, ale nemusejí být zrušena v závislosti na tom, co se stane s ohledem na další jednání," pokračoval Trump.

Akciové trhy na Trumpovy tweety s hodnocením obchodních jednání zareagovaly s úlevou. Během dne hlavní indexy oslabovaly, i když ztráty nebyly nijak výrazné. Po prezidentových tweetech indexy zamířily vzhůru a krátce před koncem obchodování byly v mírném zisku.

Trump ještě před dnešními rozhovory na twitteru napsal, že s dojednáním obchodní smlouvy s Čínou "rozhodně nespěchá". Americká ekonomika podle prezidenta vydělá daleko víc na clech, než na jakékoli smlouvě. "Cla naší zemi přinesou DALEKO VÍC prospěchu, než i ta nejúžasnější smlouva tradičního druhu," napsal Trump.

Čínská reakce na dnešní Trumpovo oznámení o zvýšení cel byla vcelku umírněná, napsal list The New York Times. Peking nedal nijak najevo, kdy a jak na krok Washingtonu odpoví. Ani čínská státem kontrolovaná média dnes nevyzvala k dramatickým protiakcím, jakými by například byl bojkot amerického zboží, upozornil list.

Ve Washingtonu mezitím o nové obchodní smlouvě jednali americký obchodní zmocněnec Robert Lighthizer, ministr financí Steven Mnuchin a čínský zmocněnec Liou Che. "Byla to konstruktivní diskuse, to je vše, co mohu prohlásit," řekl novinářům Mnuchin po půldruhahodinové besedě. Dodal, že rozhovory pro dnešek skončily.

Šéf čínského státního deníku Global Times Chu Si-ťin krátce po skončení rozhovorů na twitteru napsal, že dnešní závěr jednání není definitivní. "Dozvěděl jsem se z autoritativních zdrojů, že čínsko-americké obchodní jednání nezkrachovalo. Obě strany jednání považují za konstruktivní a budou v konzultacích pokračovat. Dohodly se, že se v budoucnu znovu setkají v Pekingu," napsal Chu, aniž se zmínil o konkrétním datu.

Televize CNN ve čtvrtek uvedla, že pokud se dvoudenní rozhovory ve Washingtonu budou vyvíjet dobře, pak Spojené státy zřejmě nová cla uplatňovat nebudou. Dnes ale CNN sdělila, že nic nenasvědčuje tomu, že by Trump chtěl zvýšení cel pozdržet. Agentura Bloomberg uvedla, že jednání přinesla pouze nepatrný pokrok.

Trump se ve čtvrtek sešel s Lighthizerem a Mnuchinem, aby spolu projednali možnosti, jak předejít neúspěšnému jednání o dohodě. Trump řekl, že Čína se snaží rozhovory sabotovat tím, že chce znovu otevřít již dohodnuté části nových ujednání.

Loading...
Vstupte do diskuze (39)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

USA nastolily v Bolívii vojenskou diktaturu? Morales se rázně ozval z exilu

14.11.2019 08:49 Nepokoje v Bolívii, které vypukly v říjnu kvůli výsledkům prezidentských voleb, si vyžádaly již…

Co Trump tají? Soud opět vyhověl kongresmanům ve sporu o daňové přiznání

14.11.2019 07:49 Odvolací soud ve Spojených státech zamítl ve středu žádost prezidenta Donalda Trumpa, aby se znovu…

Ruské rakety S-400? Mezi USA a Tureckem to dál skřípe, Trump mluví o…

14.11.2019 07:20 Kontrakt na dodávku ruského protiraketového systému S-400 pro tureckou armádu zůstává problémem…

Kongres zahájil veřejné slyšení ve věci Trumpovy ukrajinské kauzy

13.11.2019 21:24 Aktualizováno Sněmovna reprezentantů amerického Kongresu dnes zahájila první veřejné slyšení v ukrajinské kauze…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama