USA zvýšily cla na čínské zboží

Spojené státy začaly minutu po půlnoci místního času (06:01 SELČ) uplatňovat na dovoz čínského zboží v ročním objemu 200 miliard USD (4,6 bilionu Kč) clo 25 procent místo dosavadních deseti. Čína vyslovila nad zvýšením cel politování a pohrozila odvetnými kroky. Ve Washingtonu pak druhým dnem pokračovalo mezi USA a Čínou na toto téma jednání, ještě před polednem místního času (před 18:00 SELČ) ale skončilo. Prezident Donald Trump jednání označil za upřímná a potvrdil, že budou pokračovat. Cla je možné i zrušit, dodal.

Přidejte svůj názor 39 komentářů

Dovoz a vývoz zboží
doporučujeme

"V posledních dvou dnech vedly Spojené státy a Čína upřímná a konstruktivní jednání o obchodních vztazích mezi oběma zeměmi. Vztah mezi (čínským) prezidentem Si Ťin-pchingem a mnou zůstává velmi silný," napsal Trump na twitteru a dodal, že rozhovory budou pokračovat. O žádném datu se ale nezmínil. "Spojené státy mezitím zavedly na čínské zboží cla, která mohou, ale nemusejí být zrušena v závislosti na tom, co se stane s ohledem na další jednání," pokračoval Trump.

Akciové trhy na Trumpovy tweety s hodnocením obchodních jednání zareagovaly s úlevou. Během dne hlavní indexy oslabovaly, i když ztráty nebyly nijak výrazné. Po prezidentových tweetech indexy zamířily vzhůru a krátce před koncem obchodování byly v mírném zisku.

Trump ještě před dnešními rozhovory na twitteru napsal, že s dojednáním obchodní smlouvy s Čínou "rozhodně nespěchá". Americká ekonomika podle prezidenta vydělá daleko víc na clech, než na jakékoli smlouvě. "Cla naší zemi přinesou DALEKO VÍC prospěchu, než i ta nejúžasnější smlouva tradičního druhu," napsal Trump.

Čínská reakce na dnešní Trumpovo oznámení o zvýšení cel byla vcelku umírněná, napsal list The New York Times. Peking nedal nijak najevo, kdy a jak na krok Washingtonu odpoví. Ani čínská státem kontrolovaná média dnes nevyzvala k dramatickým protiakcím, jakými by například byl bojkot amerického zboží, upozornil list.

Ve Washingtonu mezitím o nové obchodní smlouvě jednali americký obchodní zmocněnec Robert Lighthizer, ministr financí Steven Mnuchin a čínský zmocněnec Liou Che. "Byla to konstruktivní diskuse, to je vše, co mohu prohlásit," řekl novinářům Mnuchin po půldruhahodinové besedě. Dodal, že rozhovory pro dnešek skončily.

Šéf čínského státního deníku Global Times Chu Si-ťin krátce po skončení rozhovorů na twitteru napsal, že dnešní závěr jednání není definitivní. "Dozvěděl jsem se z autoritativních zdrojů, že čínsko-americké obchodní jednání nezkrachovalo. Obě strany jednání považují za konstruktivní a budou v konzultacích pokračovat. Dohodly se, že se v budoucnu znovu setkají v Pekingu," napsal Chu, aniž se zmínil o konkrétním datu.

Televize CNN ve čtvrtek uvedla, že pokud se dvoudenní rozhovory ve Washingtonu budou vyvíjet dobře, pak Spojené státy zřejmě nová cla uplatňovat nebudou. Dnes ale CNN sdělila, že nic nenasvědčuje tomu, že by Trump chtěl zvýšení cel pozdržet. Agentura Bloomberg uvedla, že jednání přinesla pouze nepatrný pokrok.

Trump se ve čtvrtek sešel s Lighthizerem a Mnuchinem, aby spolu projednali možnosti, jak předejít neúspěšnému jednání o dohodě. Trump řekl, že Čína se snaží rozhovory sabotovat tím, že chce znovu otevřít již dohodnuté části nových ujednání.

Loading...
Vstupte do diskuze (39)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Bez vakcíny si američtí fanoušci nebudou připadat bezpečně

10.04.2020 13:17 Až se po koronavirové pauze rozběhnou ve Spojených státech amerických populární ligové soutěže, je…

V USA zemřelo za jediný den 1783 lidí s koronavirem

10.04.2020 04:15 Ve Spojených státech zemřelo ve čtvrtek 1783 lidí infikovaných koronavirem Sars-CoV-2. Ukazovaly to…

V nemocnici v Americe leží nakažená žena. Jako jediná na světě má podivné…

09.04.2020 22:05 Aktualizováno V jedné z amerických nemocnic leží žena středního věku nakažená koronavirem. Na rozdíl od…

V USA již zemřelo téměř 16 tisíc nakažených koronavirem

09.04.2020 21:05 Aktualizováno Pandemie nemoci covid-19 si ve Spojených státech vyžádala již bezmála 16.000 lidských životů.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy