Převrat ve Venezuele? Amerika je znechucena podporou vraha

Prezident i dále proti prezidentovi. Juan Guaidó obvinil včera Nicoláse Madura, že chce rozpustit parlament. Guaidó ujistil, že nic nezastaví Národní shromáždění ani poté, co Nejvyšší soud zvýšil na 10 počet opozičních poslanců, kteří mají být vydání soudu za podporu nezdařeného vojenského povstání, píše panamský konzervativní deník La Prensa.

Přidejte svůj názor 25 komentářů

Guaidó, Juan
doporučujeme

„Strach nás nezastaví," řekl šéf parlamentu. Ve středu byl zadržen Edgar Zambrano, místopředseda Národního shromáždění, který je kontrolován opozicí za předsednictví Juana Guiadóa. Počet poslanců, kteří jsou pronásledováni justicí pro vlastizradu a spiknutí, protože podpořili anti-madurovské povstání 30. dubna, se zvýšil ve čtvrtek ze sedmi na deset.

Převrat ve Venezuele? Maduro chce rozpustit parlament, tvrdí Guaidó

Poslanci Freddy Superlano, Sergio Vergara a Juan Andrés Mejía byli již obviněni, uvedl venezuelský soud ve svém prohlášení, zatímco prvních sedm poslanců, kteří byli zbaveni své imunity, bude stíháno za to, že přijali dočasné útočiště, aby se vyhnuli zatčení, píše La Prensa. Tři z poslanců se z obavy o svou bezpečnost uchýlili na velvyslanectví Argentiny a Itálie.

Po neúspěšném pokusu o povstání požádalo 25 povstalců o azyl na ambasádách, jako je Brazílie, zatímco opozice, která osvobodila jednoho z opozičních lídrů Leopolda Lópeze z jeho domácího vězení, se uchýlila do rezidence španělského velvyslance.

„Pokud je tu ve Venezuele nějaký převrat, tak je to tady: v rozpuštění parlamentu," oznámil Guaidó. Nejvyšší soud již poslal tři nové poslance před ústavodárné shromáždění, jež kontrolují chávisté. Toto shromáždění již v úterý zbavilo prvních sedm poslanců imunity, takže mohou být souzeni u obecných soudů.

Guaidó, který se vyhlásil proti Madurovi jako nový prezident Venezuely, řekl, že strach je „jedinou strategií" režimu Nicolase Madura, který chce i nadále zůstat u moci. Guaidó kromě své výzvy ke znásobení demonstrací znovu zopakoval svou výzvu k národní stávce jako k dalšímu krok, jenž by měl být učiněn, i když zatím neuvedl konkrétního datum, píše La Prensa.

Prezident Nicolás Maduro sesadil v těchto dnech Manuela Ricarda Cristophera Figueru, šéfa bolívarské tajné policie (SEBIN) a 55 dalších vojáků, kteří jsou obviněni z účasti na neúspěšném vojenském povstání. Fuguera napsal v dopise 30. dubna, že „nadešel čas hledat nové cesty, jak dělat politiku" a pokusit se „přestavět zemi".

Pompeo: Je nechutné vidět, když někteří podporují vražedného diktátora Madura

Mike Pompeo, americký ministr zahraničí, návštěvou v Londýně, uvedl, že je znechucen, když vidí politiky ve své zemi, podobně jako třeba ve Spojeném království, kteří nadále podporují Madura. „Je nechutné vidět vůdce nejen ve Spojeném království, ale i ve Spojených státech, kteří nadále podporují vražedného diktátora Madura," řekl Pompeo novinářům, když se ho ptali, jaké je podle něj názor Jeremyho Corbyna, předsedy britské labouristické strany, na Venezuelu.

Prozatímní španělský kancléř Josep Borrell prohlásil, že americká politika vůči Venezuele se podobá „kovboji ze západu". Dodal, že Venezuela potřebuje především „mírové, vyjednané a demokratické řešení".

Velitel kolumbijských vojenských sil Luis Fernando Navarro prohlásil, že do Venezuele uchýlilo na 1 100 příslušníkům Národní armády osvobození (ELN), jež ze 45 procent tvoří partyzánští bojovníci.

ELN je poslední uznávaná partyzánská skupina z Kolumbie, jež po odzbrojení Revoluční ozbrojené síly Kolumbie (FARC) v roce 2017, disponuje podle listu vojenskými silami 2 300 bojovníků a rozsáhlou podpůrnou sítí.

Loading...
Vstupte do diskuze (25)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

San Francisco zakazalo elektronické cigarety

26.06.2019 00:21 San Francisco jako první velkoměsto ve Spojených státech zakázalo prodej elektronických cigaret.…

Jaký je hlavní cíl nového šéfa Pentagonu? Odvrácení konfliktu s Íránem

25.06.2019 21:52 Úřadující ministr obrany USA Mark Esper, který převzal post šéfa Pentagonu v pondělí, se bude…

Američané chtějí řešit konflikt mezi Izraelem a Palestinou. Co je…

25.06.2019 21:15 Aktualizováno V Bahrajnu dnes začala kontroverzní dvoudenní mezinárodní konference věnovaná ekonomické části…

Mexiko popírá, že bude bránit uprchlíkům v překročení hranice do USA

25.06.2019 20:24 Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador dnes důrazně popřel, že by armáda v rámci dohody s…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama