Trump: Obchodní rozhovory USA s Čínou se nezhroutily

Obchodní rozhovory mezi Spojenými státy a Čínou se nezhroutily a dosažení dohody je stále možné. Řekl to dnes americký prezident Donald Trump. Nynější obchodní spory mezi oběma zeměmi, největšími ekonomikami světa, označil za "malé hašteření".

Donald Trump, 45. prezident USA
doporučujeme

Peking v pondělí oznámil, že od června uvalí dodatečná cla na americké zboží, jehož roční dovoz do Číny dosahuje 60 miliard dolarů (zhruba 1,4 bilionu Kč). Tento krok je reakcí na obchodní kroky Washingtonu namířené proti Číně.

Spojené státy minulý týden zvýšily clo na dovoz čínského zboží v ročním objemu 200 miliard dolarů (4,6 bilionu Kč) na 25 procent z dosavadních deseti. Navíc zvažují uvalení nových cel na další čínský import v ročním objemu 300 miliard dolarů.

"Opět jsme ve velmi silné pozici. Oni chtějí dosáhnout dohody," řekl dnes Trump. Poukázal rovněž na své dobré vztahy s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem, se kterým by se měl setkat koncem června na summitu skupiny zemí G20 v Japonsku.

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí dnes nicméně uvedl, že Spojené státy by neměly podceňovat odhodlání Číny chránit své zájmy. "Čína bude bojovat až do konce," prohlásil.

Americké akcie dnes díky zmírnění obav z eskalace obchodního sporu mezi USA a Čínou posilují. Smazaly tak část hlubokých ztrát z pondělí. "Riziko další eskalace (sporu) zdaleka neskončilo," uvedl nicméně analytik Timme Spakman ze společnosti ING.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na západě USA hrozí velké zemětřesení. Podle vědců je čím dál…

14.07.2020 22:01 Aktualizováno Loňské zemětřesení v Jižní Karolíně o síle 7,1 Richterovy škály otevřelo obrovské trhliny v zemi,…

Jihovýchod USA hlásí další rekordní počty úmrtí s covidem-19

14.07.2020 19:25 Americké státy Alabama, Florida a Severní Karolína dnes znovu ohlásily rekordní počty nových úmrtí…

Mnozí republikáni plánují vynechat nominační sjezd na Floridě

14.07.2020 19:01 Americká Republikánská strana hodlá i přes pokračující postup koronavirové infekce před podzimními…

V Bolívii má covid-19 třetina vlády a prezidentka

14.07.2020 18:17 K zemím, které jsou v Latinské Americe nejhůře postižené koronavirem, patří v přepočtu na obyvatele…

Související:

Právě se děje

Další zprávy