„Darebácké státy" čelí Trumpovi. Dokáže je prezident zkrotit? Jen síla nestačí

Tváří v tvář několika režimům na planetě hromadí americký prezident Donald Trump své diplomatické bitvy, aniž by měl zřejmou dlouhodobou strategickou vizi, píše americký liberálně-levicový deník New York Times.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Donald Trump a Kim Čong-un
doporučujeme

Tři země, které se již dlouho definovaly jako „divocí odpůrci" Spojených států amerických, a deník jmenuje - Severní Koreu, Írán a Venezuelu - se rozhodly vzdorovat prezidentu Trumpa. Každý z nich se spoléhá na skutečnost, že Trump nakonec není tak talentovaný vyjednavač a že není ani připraven uchýlit se k síle, jak tvrdí.

Trump není ani talentovaný vyjednavač, ani silový prezident

Každá země představuje pro prezidenta, který má málo zkušeností s řízením mezinárodních krizí, zcela jinou výzvu, prezident navíc, který dosud nenašel správnou rovnováhu mezi diplomacií a hrozbou, není vždy velmi konzistentní, pokud jde o zahraniční politiku, míní New York Times.

Trump sice může říci, že s těmito třemi zeměmi „bude řešit problémy, které jeho předchůdci měli", jak řekl, nebo často „zhoršili nebo jim odmítli čelit". Přichází ale čas mu připomenout, jak těžké je převést slova do realistických řešení, píše list.

Trump obviňuje Obamu, že dovolil Severní Koreji rozšířit svůj arzenál, mít s Íránem tu „nejhorší dohodu v historii" a že ani „nedokázal najít způsob, jak použít americké síly" - proti venezuelskému prezidentovi Niclási Maduro. Obamovi poradci mu již odpověděli s poukazem na to, že žádný z těchto problémů nelze vyřešit snadno a že je vždy nutná „maximální diplomatická opatrnost".

Trumpovy problémy s těmito třemi zeměmi se řídí stejným vzorem: nepřiměřený a agresivní postoj bez jasného plánu na jeho realizaci, jež doprovází nedostatkem snahy o konsensus v rámci administrativy, zda by Spojené státy měly být více či méně intervenční. „Trumpovy pozice jsou ale zřídka vyryté v mramoru: podle Bílého domu je lepší destabilizovat své protivníky," píše The New York Times. Má to ale stejný vliv jak na spojence, tak na vlastní správu.

Americké zahraniční politice chybí strategická vize

Vzhledem k tomu, že rozhodnutí o Severní Koreji, Íránu a Venezuele nevedla dosud k výsledkům, které on sám chtěl, mohl by prezident Trump skončit s obviňováním Johna Boltona, svého poradce pro národní bezpečnost a Mika Pompea, jeho státního tajemníka, kteří oba dva vystupují jako jestřábi ve prospěch útočných pozic.

Je to právě nedostatek strategické vize, jež činí americkou politiku nedůvěryhodnou. A na čele Spojených států amerických nestojí oba poradci, ale americký prezident Donald Trump, který řekl, že chce zkrotit „darebácké státy". Nyní jim musí čelit a vyrovnat se s tím, co o nich sám říkal.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Blíží se válka na Blízkém východě? Pentagon chce vyslat 10 000 vojáků

23.05.2019 13:22 Americké ministerstvo obrany dnes předloží Bílému domu plán na vyslání 10.000 vojáků na Blízký…

Madurův hon na poslance pokračuje, zvolené zástupce chce dostat k soudu

23.05.2019 09:31 Režim autoritářského venezuelského prezidenta Nicoláse Madura se chystá zbavit imunity a soudně…

Kdy vzlétnou Boeingy 737 MAX? FAA neví a nic není jisté

23.05.2019 04:14 Šéf amerického Federálního úřadu pro letectví (FAA) Dan Elwell nemá žádný harmonogram toho, kdy by…

New York nejspíš vydá Kongresu daňová přiznání Trumpa

22.05.2019 21:02 Zákonodárci amerického státu New York dnes schválili zákon, který umožní předat vybraným výborům…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama