Imperialistická lež. Kuba odmítá, že by zadržovala cizí zdravotníky

Kubánský prezident Miguel Díaz-Canel dnes odmítl obvinění ze zločinů proti lidskosti, kterých se podle dvou nevládních organizací on a jeho předchůdce Raúl Castro dopustili na Kubáncích vysílaných v předchozích dekádách na zahraniční mise. Šlo zejména o zdravotníky. Informovala o tom dnes španělská agentura Europa Press.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Raúl Castro
doporučujeme

"Další imperialistická lež, která chce zdiskreditovat kubánské programy spolupráce ve zdravotnictví s ostatními zeměmi," napsal dnes na twitteru Díaz-Canel, který je hlavou Kuby od loňského dubna. V úřadu vystřídal Raúla Castra, který funkci převzal v roce 2006 po nemocném bratrovi Fidelovi, jenž zemřel v roce 2016.

Organizace Ochránci kubánských vězňů a Kubánský vlastenecký svaz (Unpacu) v úterý oznámily, že podaly stížnost na Díaze-Canela, Raúla Castra, ministra zahraničí Bruna Rodrígueze a další kubánské ministry - zdravotnictví, zahraničního obchodu a sociálních věcí - k Mezinárodnímu trestnímu soudu (ICC), k OSN a k Meziamerické komisi pro lidská práva.

Podle stížnosti byli kubánští profesionálové, kteří pracovali v zahraničních misích "obětí otroctví, perzekuce a další nelidských činů". Profesionálové, mimo jiné lékaři, učitelé a umělci byli a stále jsou podle této stížnosti nuceni k práci v zemích, které za to platily a platí kubánskému režimu.

Kubánský stát si takto podle odhadu organizace Unpacu přišel na osm miliard dolarů (asi 184 miliard Kč), protože si z platů odborníků vysílaných na mise podle stížnosti ponechával tři čtvrtiny až 90 procent.

Zaměstnanci byli posíláni na mise obvykle na tři roky, byli tam přísně střeženi a byl jim zabaven pas. Ti, kteří toto místo opustili, se nesměli osm let vrátit na Kubu, a nemohli se tak setkat se svými rodinami. Když tento zákaz porušili, skončili na tři až osm let ve vězení.

Prezident Díaz-Canel vládní programy hájí. Podle něj "přes 600.000 Kubánců poskytovalo v posledních 55 letech zdravotnické služby ve více než 160 zemích" a 35.613 zdravotníků ze 138 zemí získalo na Kubě zdarma vzdělání.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

USA mají signály o možném použití chlóru v syrské provincii Idlib

22.05.2019 19:30 Aktualizováno Spojené státy zaznamenaly známky toho, že syrské jednotky možná použily chemické zbraně. Oznámilo…

Trump popírá tvrzení Pelosiové, že se snaží něco skrývat

22.05.2019 19:15 Americký prezident Donald Trump dnes odmítl prohlášení šéfky Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové…

Americké vrtulníky v ČR: Kongres není proti prodeji

22.05.2019 15:08 Kongres Spojených států se v zákonné lhůtě nepostavil proti vývozu amerických vojenských vrtulníků…

Nový způsob pohřbívání? V USA bylo povoleno kompostování zemřelých

22.05.2019 14:26 Washington na severozápadě USA se stal prvním americkým státem legalizujícím posmrtné kompostování.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama