Imperialistická lež. Kuba odmítá, že by zadržovala cizí zdravotníky

Kubánský prezident Miguel Díaz-Canel dnes odmítl obvinění ze zločinů proti lidskosti, kterých se podle dvou nevládních organizací on a jeho předchůdce Raúl Castro dopustili na Kubáncích vysílaných v předchozích dekádách na zahraniční mise. Šlo zejména o zdravotníky. Informovala o tom dnes španělská agentura Europa Press.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Raúl Castro
doporučujeme

"Další imperialistická lež, která chce zdiskreditovat kubánské programy spolupráce ve zdravotnictví s ostatními zeměmi," napsal dnes na twitteru Díaz-Canel, který je hlavou Kuby od loňského dubna. V úřadu vystřídal Raúla Castra, který funkci převzal v roce 2006 po nemocném bratrovi Fidelovi, jenž zemřel v roce 2016.

Organizace Ochránci kubánských vězňů a Kubánský vlastenecký svaz (Unpacu) v úterý oznámily, že podaly stížnost na Díaze-Canela, Raúla Castra, ministra zahraničí Bruna Rodrígueze a další kubánské ministry - zdravotnictví, zahraničního obchodu a sociálních věcí - k Mezinárodnímu trestnímu soudu (ICC), k OSN a k Meziamerické komisi pro lidská práva.

Podle stížnosti byli kubánští profesionálové, kteří pracovali v zahraničních misích "obětí otroctví, perzekuce a další nelidských činů". Profesionálové, mimo jiné lékaři, učitelé a umělci byli a stále jsou podle této stížnosti nuceni k práci v zemích, které za to platily a platí kubánskému režimu.

Kubánský stát si takto podle odhadu organizace Unpacu přišel na osm miliard dolarů (asi 184 miliard Kč), protože si z platů odborníků vysílaných na mise podle stížnosti ponechával tři čtvrtiny až 90 procent.

Zaměstnanci byli posíláni na mise obvykle na tři roky, byli tam přísně střeženi a byl jim zabaven pas. Ti, kteří toto místo opustili, se nesměli osm let vrátit na Kubu, a nemohli se tak setkat se svými rodinami. Když tento zákaz porušili, skončili na tři až osm let ve vězení.

Prezident Díaz-Canel vládní programy hájí. Podle něj "přes 600.000 Kubánců poskytovalo v posledních 55 letech zdravotnické služby ve více než 160 zemích" a 35.613 zdravotníků ze 138 zemí získalo na Kubě zdarma vzdělání.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Co řekl Trump Zelenskému? Bílý dům zveřejnil přepis telefonátu na Ukrajinu

15.11.2019 16:57 Bílý dům dnes zveřejnil shrnující přepis dubnového telefonátu amerického prezidenta Donalda Trumpa…

Trump urputně tají daňové přiznání, obrátil se na Nejvyšší soud USA

15.11.2019 15:33 Americký prezident Donald Trump se obrátil na Nejvyšší soud USA, aby zabránil vydání svých daňových…

Šéf Pentagonu si dupl. Jižní Korea má víc platit za vojenskou pomoc USA

15.11.2019 14:03 Americký ministr obrany Mark Esper při své dnešní návštěvě Jižní Koreje zdůraznil, že se Soul musí…

Zákeřná plicní nemoc kosí Američany. Desítky mrtvých, přes 2000 nemocných

15.11.2019 11:05 Aktualizováno Počet mrtvých dávaných do souvislosti s kouřením elektronických cigaret je ve Spojených státech už…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama