Maďaři v problémech? USA mají připraveny sankce proti lidem kolem Orbána

Spojené státy mají připraveny sankce proti osobám z okolí Viktora Orbána, ale zatím je neuplatňují v naději, že maďarský premiér dostojí svým slibům a zůstane věrný Západu. Napsal to list The Wall Street Journal s odvoláním na osoby obeznámené se situací v Bílém domě. Orbána v pondělí přijal prezident Donald Trump, který předsedu maďarské vlády označil za vůdce respektovaného po celé Evropě.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér
doporučujeme

Sankcemi by měli být postiženi nejbohatší Maďaři, z nichž někteří vlastní média podporující Orbána. Přední činitelé americké vlády doufali, že Orbána během pobytu ve Washingtonu přesvědčí, aby se zavázal k respektování amerických zájmů, například dovozem amerického zemního plynu, ratifikací dlouho dojednávané zbrojní dohody s USA nebo blokováním čínských společností, které chtějí v Evropě vybudovat internetovou infrastrukturu příští generace, napsal newyorský list.

Mluvčí amerického ministerstva zahraničí na dotaz ohledně sankcí odpověděl, že "vláda Spojených států se nezdráhá projevit obavy z jednání našich spojenců v NATO, pokud takové obavy má". Někteří členové Kongresu ale dávají přednost tvrdšímu postupu, napsal The Wall Street Journal. "V době, kdy se USA snaží bránit agresi Kremlu v Evropě, jsme hluboce znepokojeni těsnými vztahy mezi naším partnerem v NATO a Moskvou," napsali v dopisu do Bílého domu republikánští a demokratičtí členové senátního zahraničního výboru.

Terčem sankcí by se podle The Wall Street Journal mohl stát Lőrinc Mészáros, Orbánův přítel z dětství, který se za jeho vlády stal miliardářem. Sankce by mohly být uplatněny v rámci takzvaného Magnitského zákona, který vládě USA umožňuje postihnout v zahraničí osoby porušující lidská a občanská práva. Sankce by mohly zasáhnout i Orbánova zetě Istvána Tiborcze nebo šéfa premiérovy kanceláře Antala Rogána.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kdo si přeje válku s Íránem? Zaznělo alarmující varování

20.05.2019 00:01 Poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa pro národní bezpečnost John Bolton chce, aby Spojené…

Odsouzená ruská agentka Butinová z vězení žádá o finanční pomoc

19.05.2019 20:47 Ruska Marija Butinová, která si v americkém vězení odpykává trest za to, že se jako agentka cizí…

Mexická policie našla 14 rozsekaných těl, podařilo se zachránit i tři…

19.05.2019 17:03 Příslušníci mexických bezpečnostních sil našli při zásahu v usedlosti na západě země rozčtvrcená…

Trump podpořil potraty v případě znásilnění nebo incestu

19.05.2019 09:28 Americký prezident Donald Trump na twitteru uvedl, že potrat by měl být povolený v případě…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama