Jaké plány má Trump s Íránem? Prezident je podrážděn jednáním svých poradců

Americká administrativa nemá svolení Kongresu zahájit válku s Íránem. Sdělila to dnes předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová, jež patří k demokratům, kteří mají ve sněmovně většinu. Podle amerických médií je prezident Donald Trump podrážděn jednáním svých bezpečnostních poradců, kteří ho údajně proti jeho vůli tlačí do války s Íránem. Trump loni nařídil stažení USA z mezinárodní dohody o íránském jaderném programu a obnovil protiíránské sankce. Írán začíná od dohody také ustupovat a v oblasti Perského zálivu se vytváří bezpečnostní napětí mimo jiné kvůli zvyšování americké vojenské přítomnosti.

Přidejte svůj názor

Donald Trump
doporučujeme

Stanice CNN dnes uvedla, že Trump stále dává najevo, že chce s Íránci jednat. Podle tohoto zdroje si je prezident vědom, že vojenský střet s Íránem by ho politicky poškodil, protože by porušil svůj slib z kampaně, že omezí zahraniční intervence.

Minulý týden si údajně šéf Bílého domu stěžoval na bezpečnostního poradce Johna Boltona, který podle něj věci nechal dojít tak daleko, že to vypadá, že může nastat ozbrojený střet s Íránem. Trumpův problém s Boltonem začal už dříve, a to kvůli Venezuele. I tam prý Bolton a jeho spolupracovníci hovořili o možnosti vojenského řešení. Trump prý této skupině doporučil, aby své výroky zmírnila.

Pelosiová, která dnes hovořila s novináři, řekla, že stojí za Trumpem, který podle ní nemá chuť zahájit vojenský konflikt s Íránem. "Líbí se mi, co slyším od prezidenta - totiž, že na to chuť nemá," řekla. Administrativa prý dnes bude o Íránu informovat nejvyšší členy Kongresu.

List The Washington Post ve středu napsal, že se Trumpovi nelíbí, že ho jeho poradci ženou do války a že on sám je pro přímá jednání s Íránem.

"... máme odpovědnost danou ústavou a podle ní je to Kongres, kdo vyhlašuje válku. Doufám, že prezidentovi poradci uznávají, že nejsou oprávněni postupovat dále," řekla Pelosiová.

Mluvčí Bílého domu Sarah Sandersová dnes sdělila, že v administrativě nepanují ohledně Íránu žádné neshody. Dala ale najevo, že rozhodne prezidentův názor. "Konečné rozhodnutí je na prezidentovi. Posoudí všechny informace a zprávy tajných služeb, které dostane, a rozhodne s ohledem na to, co si myslí, že je nejlepší pro bezpečnost Američanů. Pouze jedna osoba byla zvolena, aby činila tato rozhodnutí, a to je prezident," řekla Sandersová.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Gibraltar odmítl příkaz soudu zadržovat íránský tanker

18.08.2019 16:25 Gibraltar dnes odmítl žádost Spojených států, které na základě pátečního příkazu soudu ve…

Soud v USA vydal příkaz k zadržení íránského tankeru Grace 1

17.08.2019 22:24 Federální soud ve Washingtonu vydal příkaz k zadržení íránského tankeru Grace 1, který se chystá…

USA dočasně prodlouží výjimku firmě Huawei

17.08.2019 11:35 Americké ministerstvo obchodu patrně prodlouží výjimku firmě Huawei, která čínské společnosti…

Lidé chtěli pomoci uprchlíkům. Dopadlo to hodně špatně

16.08.2019 22:34 Aktualizováno Spojené státy pobouřil případ, který se odehrál ve státě Rhode Island. Pracovník tamního centra pro…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama