Jaké plány má Trump s Íránem? Prezident je podrážděn jednáním svých poradců

Americká administrativa nemá svolení Kongresu zahájit válku s Íránem. Sdělila to dnes předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová, jež patří k demokratům, kteří mají ve sněmovně většinu. Podle amerických médií je prezident Donald Trump podrážděn jednáním svých bezpečnostních poradců, kteří ho údajně proti jeho vůli tlačí do války s Íránem. Trump loni nařídil stažení USA z mezinárodní dohody o íránském jaderném programu a obnovil protiíránské sankce. Írán začíná od dohody také ustupovat a v oblasti Perského zálivu se vytváří bezpečnostní napětí mimo jiné kvůli zvyšování americké vojenské přítomnosti.

Přidejte svůj názor

Donald Trump
doporučujeme

Stanice CNN dnes uvedla, že Trump stále dává najevo, že chce s Íránci jednat. Podle tohoto zdroje si je prezident vědom, že vojenský střet s Íránem by ho politicky poškodil, protože by porušil svůj slib z kampaně, že omezí zahraniční intervence.

Minulý týden si údajně šéf Bílého domu stěžoval na bezpečnostního poradce Johna Boltona, který podle něj věci nechal dojít tak daleko, že to vypadá, že může nastat ozbrojený střet s Íránem. Trumpův problém s Boltonem začal už dříve, a to kvůli Venezuele. I tam prý Bolton a jeho spolupracovníci hovořili o možnosti vojenského řešení. Trump prý této skupině doporučil, aby své výroky zmírnila.

Pelosiová, která dnes hovořila s novináři, řekla, že stojí za Trumpem, který podle ní nemá chuť zahájit vojenský konflikt s Íránem. "Líbí se mi, co slyším od prezidenta - totiž, že na to chuť nemá," řekla. Administrativa prý dnes bude o Íránu informovat nejvyšší členy Kongresu.

List The Washington Post ve středu napsal, že se Trumpovi nelíbí, že ho jeho poradci ženou do války a že on sám je pro přímá jednání s Íránem.

"... máme odpovědnost danou ústavou a podle ní je to Kongres, kdo vyhlašuje válku. Doufám, že prezidentovi poradci uznávají, že nejsou oprávněni postupovat dále," řekla Pelosiová.

Mluvčí Bílého domu Sarah Sandersová dnes sdělila, že v administrativě nepanují ohledně Íránu žádné neshody. Dala ale najevo, že rozhodne prezidentův názor. "Konečné rozhodnutí je na prezidentovi. Posoudí všechny informace a zprávy tajných služeb, které dostane, a rozhodne s ohledem na to, co si myslí, že je nejlepší pro bezpečnost Američanů. Pouze jedna osoba byla zvolena, aby činila tato rozhodnutí, a to je prezident," řekla Sandersová.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump podpořil potraty v případě znásilnění nebo incestu

19.05.2019 09:28 Americký prezident Donald Trump na twitteru uvedl, že potrat by měl být povolený v případě…

Při nehodě letadla v Hondurasu zemřeli čtyři Kanaďani a jeden Američan

19.05.2019 08:13 Při sobotní nehodě malého soukromého letadla v Hondurasu zemřelo pět cizinců, včetně pilota.

Joe Biden bude v projevu hovořit k demokratům i k republikánům

18.05.2019 17:53 Někdejší americký viceprezident demokrat Joe Biden dnes ve Filadelfii, největším městě amerického…

Trump ztrapnil celé Slovensko. Svět se nestačí divit

18.05.2019 14:39 Viceprezident Evropské komise pro energetickou unii Maroš Šefčovič se tento týden setkal s…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama