Proč se loni na Kubě zřítilo letadlo? Piloti zřejmě chybovali

Příčinou leteckého neštěstí, které si před rokem na Kubě vyžádalo 112 obětí, byla s největší pravděpodobností chyba pilotů. Informovala o tom ve čtvrtek kubánská vláda. Podle ní vyšetřování ukázalo, že piloti zřejmě špatně nastavili některé údaje, mimo jiné váhu letounu. Toto nejhorší letecké neštěstí na Kubě za témě 30 let přežili tři lidé, dva z nich podlehli zraněním v nemocnici.

Přidejte svůj názor

Kuba
doporučujeme

"Nejpravděpodobnější příčinou nehody bylo konání posádky a její chyby při výpočtech hmotnosti a rovnováhy, které vedly ke ztrátě kontroly nad letadlem a k jeho pádu ve vzletové fázi," uvedl v závěrech vyšetřování Kubánský institut pro civilní letectví (IACC). Vycházel mimo jiné ze zápisu v takzvaných černých skříňkách a spolupracoval i s odborníky z Mexika a z USA.

Posádku zříceného letounu Boeing-737 tvořili Mexičané, protože kubánské aerolinky měly stroj pronajatý na tuto linku od mexické společnosti Aerolíneas Damojh. Většina cestujících byli Kubánci, kteří 18. května 2018 letěli z Havany do východokubánského města Holguín.

Společnost Aerolíneas Damojh měla už před neštěstím kvůli nedodržování bezpečnostních předpisů zákaz letů v Guyaně. I Mexiko jí v letech 2010 až 2013 pozastavilo provozování letů kvůli kontrole dodržování předpisů.

Jako jediná přežila dodnes loňský pád letadla v Havaně dvacetiletá Kubánka Maylén Díazová, která se po měsících v kritickém stavu stále zotavuje v havanské nemocnici. Se čtvrteční zprávou o příčinách neštěstí ale spokojena není. "Potřebuji přesvědčivé důkazy, které nám sice naše blízké nevrátí, ale alespoň budeme vědět, proč se nám v několika minutách zhroutil život," komentovala Díazová na facebooku závěr vyšetřování.

Nejhorší letecké neštěstí na Kubě se podle dostupných údajů stalo v září 1989, kdy letoun kubánských aerolinií Iljušin Il-62 havaroval krátce po startu z havanského letiště v nepříznivém počasí a spadl do obytné čtvrti. Zemřelo všech 126 lidí na palubě a dalších 45 na zemi. Jeden mladý cestující pád přežil, ale po týdnu podlehl zraněním v nemocnici.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump označil Huawei za velmi nebezpečnou firmu

24.05.2019 05:40 Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek označil čínskou firmu Huawei za velmi nebezpečnou.

Válka s Íránem? Trump je jen papírový tygr, míní historik

24.05.2019 00:01 Poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa pro národní bezpečnost John Bolton v roce 2007 vydal…

Trump byl nepřipraven, Tillerson je blbý jak tágo. Američtí politici se…

23.05.2019 21:34 Aktualizováno Ruský prezident Vladimir Putin přijel na loňský rusko-americký summit v Hamburku lépe připraven než…

Obří krádež? Polovina kolumbijské kávy ve světě je z Venezuely, tvrdí…

23.05.2019 20:58 Venezuelský prezident Nicolás Maduro obvinil Kolumbijce, že kradou ve Venezuele místním pěstitelům…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama