Kdo si přeje válku s Íránem? Zaznělo alarmující varování

Poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa pro národní bezpečnost John Bolton chce, aby Spojené státy vstoupily do války s Íránem, deklaruje Ben Armbruster v komentáři pro server The Guardian. Ředitel komunikace americké neziskové organizace Win Without War dodává, že Bolton se tímto názorem netají více než dvě desetiletí.

Přidejte svůj názor 20 komentářů

U.S. Navy
doporučujeme

Fantaskní falešný argument

Veškerá politika Trumpovy administrativy vůči Íránu, především od chvíle, kdy se Bolton stal v dubnu 2018 prezidentovým poradcem, musí být änalyzována touto optikou, což platí i o znepokojivých amerických vojenských opatřeních na Blízkém východě v posledních dvou týdnech, konstatuje aktivista. Připomíná, že pouhý měsíc po svém nástupu Bolton Trumpa definitivně přesvědčil, aby odstoupil od dohody o íránském jaderném programu, která v té době úspěšně ohraničovala jaderné aktivity Teheránu a bránila mu získat atomovou zbraň.

Společný komplexní akční plán, jak se dohoda s Íránem nazývá, představoval největší překážku pro Boltonovy snahy rozpoutat válku s cílem změny íránského režimu, jelikož eliminovala užitečnou záminku, která před 17 lety pomohla před veřejností ospravedlnit válku s Irákem, tvrdí Armbruster. Podotýká, že vypovězení dohody vysvětlila Trumpova administrativa záměrem vyvinout na Írán "maximální nátlak", který povede k lepší dohodě a zázrakem změní zemi v jeffersonovskou demokracii, která bude plnit veškerá americká přání.  

"To však byl vždy fantaskní falešný argument, který měl zakrýt skutečný cíl - změnu režimu - a poskytnout krytí pro postupné kroky - ničivé sankce, agresivní rétoriku a provokativní vojenské manévry -, které nyní přiblížily Spojené státy k válce s Íránem přinejmenším nejvíce od druhé poloviny (vlády) Bushovy administrativy, ne-li vůbec," píše ředitel. Doplňuje, že Bolton bez skrupulí manipuluje s informacemi tajných služeb, nebo je přímo ignoruje, aby prosadil svůj záměr.

Ve svém stanovisku z předminulého týdne oznamujícím vyslání letadlové lodě a bombardérů na Blízký východ Bolton odkazoval na "množství znepokojivých a eskalačních náznaků a varování" ze strany Íránu, aby posílení americké vojenské přítomnosti ospravedlnil, uvádí Armbruster. Zdůrazňuje, že mnoho lidí, kteří měli k dispozici stejné zpravodajské informace, ovšem tvrdí, že Bolton a Trumpova administrativa přehánějí a skutečný rozsah hrozby zveličují a dokonce i britský generál působící v oblasti minulý týden prohlásil, že nevidí žádný důkaz o nárůstu íránské hrozby.

Za ještě znepokojivější označuje ředitel to, že Bolton dobře ví, co dělá. "Je zkušený byrokratický zákulisní bojovník, který má schopnost tvrdě protlačovat své pohledy a mnohokrát dokázal tuto schopnost využít k oslabování americké diplomacie a práci na likvidaci dohod o kontrole zbrojení," poukazuje Armbruster. Připomíná, že v administrativě George W. Bushe sehrál Bolton klíčovou roli při likvidaci dohody z Clintovovy éry, která zmrazila severokorejský jaderný program.

Válce se jde vyhnout  

Poté, co v roce 2002 zřídil přerušení spolupráce USA a Mezinárodním trestním soudem Bolton prohlásil, že se cítí jako dítě o Štědrém dnu, uvádí aktivista. Dodává, že z pozice vysokého představitele Trumpovy administrativy nyní Bolton zařídil, aby Washington odstoupil od klíčové smlouvy s Ruskem o likvidaci raket středního a krátkého dosahu.  

Není sice jasné, jakou roli sehrál Bolton při loňských Trumpových rozhovorech s Kim Čong-unem v Hanoji, ale veřejně obhajuje ve vztahu ke KLDR "libyjský model", tedy svržení režimu silou, konstatuje Armbruster. Připomíná, že jen měsíc před nástupem do pozice Trumpova poradce se snažil přijít s právními podklady pro preventivní úder na Severní Koreu.

"A pokud si myslíte, že se (Bolton) zajímá o dopady války se Severní Koreou, není tomu tak," pokračuje aktivista. Poukazuje, že Bolton údajně "nehnul brvou", když si během svého působení v Bushově administrativě vyslechl přednášku o katastrofálních důsledcích takové války a měl reagovat slovy: "Válkou se nezabývám. Zabývám se politikou."

Bolton zatím úspěšně přibližuje Spojené státy ke svému vytouženému cíli ve vztahu k Íránu, domnívá se Armbruster. Vyvozuje to z příkazu, který obdržel Pentagon, aby připravil pán na rozmístění 120 tisíc amerických vojáků v regionu, kteří mají Írán konfrontovat.

Existují nadějné signály, že válce se lze vyhnout, jelikož část amerických představitelů i evropské spojence USA zjevně vyburcovalo, co Bolton připravuje, a tak bijí na poplach a upozorňují, jak Trumpova administrativa překrucuje zpravodajské informace, uvádí ředitel. Bojí se však, že Bolton je rozhodnut jednat rychle, protože si je vědom, že Trumpův čas v úřadu nemusí být dlouhý.

Otázka podle Armbrustera zní, zda se Trump bude držet svého instinktu vyhýbat se dalším vojenským konfliktům, nebo se poddá muži, který jej tlačí do kouta, z něhož nevede jiná cesta, než je válka s Íránem.    

Loading...
Vstupte do diskuze (20)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Proti Trumpovi už jde i Senát USA: Nechce prodej zbraní Rijádu

20.06.2019 20:38 Senát Spojených států dnes schválili několik usnesení, kterým nesouhlasí s plánem amerického…

Protičínské sankce? Apple se bouří

20.06.2019 18:10 Navrhované uvalení nových amerických cel na další čínské zboží by poškodilo konkurenceschopnost…

Moderátoři Facebooku mají psychické poruchy, prohlíží neuvěřitelná zvěrstva

20.06.2019 17:55 Nekonečný přísun videí zobrazujících násilí na lidech i na zvířatech, katastrofální pracovní…

Bude z toho válka? Írán sestřelil americký dron, tvrdí agentura

20.06.2019 17:32 Aktualizováno Íránské revoluční gardy dnes sestřelily americký bezpilotní stroj. Informovala o tom státní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama