Ekvádor vydal USA Assangeovy dokumenty z Londýna

Ekvádorští činitelé dnes začali předávat americkým vyšetřovatelům dokumenty patřící zakladateli serveru WikiLeaks Julianu Assangeovi, které po jeho zatčení britskou policií zůstaly na ambasádě v Londýně. Informovala o tom britská média. Právníci Australana, který je v USA stíhán kvůli zveřejnění utajovaných informací, krok označili za "bezprecedentní porušení azylových pravidel".

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Julian Assanage
doporučujeme

Vydání dokumentů požadovaných Američany minulý týden schválil ekvádorský ministr zahraničí José Valencia a z jihoamerické země kvůli tomu podle listu The Guardian přicestovalo do Londýna několik úředníků. Dnes začali vyšetřovatelům předávat materiál zahrnující Assangeovy poznámky, právní či lékařské záznamy nebo texty na elektronických nosičích.

"Ekvádor se dopouští flagrantního porušení nejzákladnějších pravidel instituce azylu tím, že promptně předává osobní věci azylanta zemi, před níž byl chráněn," uvedl podle stanice BBC Assangeův právník Aitor Martínez.

Ekvádor 11. dubna zrušil rozhodnutí, jímž od roku 2012 poskytoval Assangeovi azyl na své diplomatické půdě. Sedmačtyřicetiletý Australan si nyní v Británii odpykává 50týdenní trest za porušení podmínek kauce, kterého se dopustil právě odchodem na ekvádorskou ambasádu.

O vydání Assange má zájem rovněž Švédsko, kde čelí obvinění ze znásilnění. Švédská prokuratura dnes oznámila, že na něj vydá evropský zatykač. Britské úřady budou proto rozhodovat, zda upřednostní jeho vydání do Švédska či USA.

Projekt WikiLeaks vznikl v roce 2006 a od začátku se zaměřoval na zveřejňování tajných vládních dokumentů. Rozruch způsobil v roce 2010, kdy zpřístupnil tajné americké dokumenty o válce v Iráku a v Afghánistánu.

Právě jeho činnost je podle samotného Assange hlavním motivem nejen americké, ale i švédské snahy o jeho zadržení. Švédské obvinění ze znásilnění označuje Australan za pouhou zástěrku, aby mohl být poté předán americkým úřadům.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Proti Trumpovi už jde i Senát USA: Nechce prodej zbraní Rijádu

20.06.2019 20:38 Senát Spojených států dnes schválili několik usnesení, kterým nesouhlasí s plánem amerického…

Protičínské sankce? Apple se bouří

20.06.2019 18:10 Navrhované uvalení nových amerických cel na další čínské zboží by poškodilo konkurenceschopnost…

Moderátoři Facebooku mají psychické poruchy, prohlíží neuvěřitelná zvěrstva

20.06.2019 17:55 Nekonečný přísun videí zobrazujících násilí na lidech i na zvířatech, katastrofální pracovní…

Bude z toho válka? Írán sestřelil americký dron, tvrdí agentura

20.06.2019 17:32 Aktualizováno Íránské revoluční gardy dnes sestřelily americký bezpilotní stroj. Informovala o tom státní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama