Soud vyzval Trumpa, aby ukázal své finanční záznamy, prezident zuří

Federální soud ve Spojených státech dal v pondělí za pravdu výboru Sněmovny reprezentantů, který žádá o nahlédnutí do finančních záznamů prezidenta Donalda Trumpa. Informovala o tom agentura Reuters. Šéf Bílého domu už vyjádřil s rozhodnutím soudu nesouhlas a avizoval, že se proti němu odvolá.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Donal Trump při 1. prezidentské debatě sHillary Clintonovou (26.9.2016)
doporučujeme

Firmu Mazars, která zpracovávala pro Trumpa účetnictví, výbor pro dohled a reformu americké Sněmovny reprezentantů vyzval, aby mu poskytla finanční záznamy prezidenta a několika jeho firem za posledních osm let. Jedná se o další z řady právních kroků, které vyhrocují konflikt mezi Sněmovnou reprezentantů ovládanou demokraty a Bílým domem.

Federální soudce ve Washingtonu Amit Mehta v pondělí rozhodl, že Trump nemůže obsílku Sněmovny reprezentantů blokovat. Důvody výboru pro snahu získat Trumpovy záznamy označil soudce za "oprávněné". To, zda je postup výboru motivován politicky, soudce hodnotit odmítl. Firma Mazars má nyní podle něj sedm dní na to, aby učinila to, co sněmovní obsílka požaduje.

Prezident Trump už uvedl, že s rozhodnutím federálního soudu nesouhlasí a že se proti němu odvolá. Podle agentury Reuters se prezidentovi právníci téměř jistě pokusí v rámci odvolání zajistit prodloužení termínu stanoveného soudcem Mehtou na vydání dokumentů.

Trump se proti verdiktu odvolal. Podle příslušného dokumentu předloženého soudu prezident nesouhlasí s žádnou částí Mehtova verdiktu, poznamenal Reuters.

Na soud se přitom v dubnu obrátili sami právníci prezidenta Trumpa a konglomerátu The Trump Organization, který je zastřešující společností prezidentova obchodního impéria, aby se pokusili sněmovní obsílku zablokovat. Mehta nyní jejich žádost zamítl a odmítl i požadavek dočasného zmrazení obsílky, dokud nebude o odvolání rozhodnuto.

Prezidentovi právníci se ale podle Reuters téměř jistě pokusí v rámci odvolání zajistit prodloužení termínu stanoveného soudcem Mehtou na vydání dokumentů.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Děsivý nález. Na farmě bylo objeveno 50 mrtvých těl

15.12.2019 15:52 Ve zmatcích drogové války se v Mexiku ztrácejí stále znovu lidé. V současnosti je jich pohřešováno…

HIV na ústupu? Šíří se do míst, kde může způsobit katastrofu

15.12.2019 10:40 Americký venkov není připraven na krizi šíření HIV pozitivních ve venkovských oblastech. Profesor…

První přeběhlík. Tábor demokratů dostává trhliny, kongresman chce k…

15.12.2019 09:47 V dosud jednolitém táboře demokratických poslanců stojících ve Sněmovně reprezentantů proti Donaldu…

Trump se naštval na svou oblíbenou TV stanici, pozvala "odporné hosty"

15.12.2019 09:35 Americký prezident Donald Trump v sobotu důrazně kritizoval svou oblíbenou televizní stanici Fox…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama