Maduro navrhl předčasné volby do Národního shromáždění, které ovládá opozice

Venezuelský prezident Nicolás Maduro navrhl předčasné volby do Národního shromáždění, tedy parlamentu ovládaného od roku 2016 opozicí. Řádné volby se mají konat koncem příštího roku. Šéf parlamentu Juan Guaidó, jehož od ledna uznalo prozatímním prezidentem Venezuely téměř šest desítek zemí, Madurův návrh označil za "další podvod". Mluvčí Evropské komise (EK) dnes uvedla, že parlamentní volby nejsou řešením a že krizi ve Venezuele vyřeší jen demokratické volby prezidentské, které požaduje i venezuelská opozice.

Přidejte svůj názor 17 komentářů

Maduro, Nicolas
doporučujeme

"Opakovaně jsme řekli, že podporujeme Národní shromáždění jako jediný demokraticky zvolený orgán. Doufáme, že se budou plně respektovat jeho ústavní pravomoci," uvedla mluvčí EK Maja Kocijančičová. Venezuelský parlament ovládla po volbách v prosinci 2015 poprvé po 17 letech opozice. Madurova vláda ale pak začala s pomocí nejvyššího soudu činnost parlamentu blokovat a v roce 2017 ustavila Ústavodárné shromáždění, jehož cílem mělo být do letošní srpna vypracovat novou ústavu. Tento orgán ale žádný návrh ústavy zatím nepředložil a místo toho de facto převzal činnost parlamentu.

Guaidó dnes označil Madurův návrh na předčasné parlamentní volby za další podvod. "20. května 2018 jsme ukázali, že se podvodů neúčastníme," napsal dnes na twitteru Guaidó s odkazem na loňské parlamentní volby, které velká část opozice bojkotovala a v nichž při rekordně nízké účasti vyhrál opět Maduro. "Opakujeme, že pokojnými manifestacemi, mezinárodním tlakem a narůstající podporou armády dosáhneme konce uzurpování moci a svobodných voleb," uvedl také lídr opozice.

Zatímco Maduro navrhl předčasné volby do Národního shromáždění, které přitom jeho vláda už tři roky neuznává, předseda Ústavodárného shromáždění a místopředseda vládní socialistické strany Diosdado Cabello tento týden podepsal dekret, jímž se prodlužuje mandát tohoto orgánu do 31. prosince 2020.

Ústavodárné shromáždění od svého vzniku učinilo řadu kroků vůči opozici. Například už v roce 2017 jako jeden z prvních kroků odvolalo generální prokurátorku Luisu Ortegovou, která veřejně označila za neústavní způsob vzniku Ústavodárného shromáždění. Posledními kroky tohoto orgánu bylo zbavení imunity dvou desítek poslanců opozicí ovládaného parlamentu.

Předčasné parlamentní volby už Maduro letos navrhl. I nyní se tak podle deníku El País snaží uklidnit napětí v zemi a získat čas. Ve Venezuele se v posledním půlroce vyhrotila ústavní krize, když se Guaidó prohlásil prozatímním prezidentem. Učinil tak poté, co poslanci označili za nelegitimní nový Madurův prezidentský mandát. Guaidóa uznala řada zemí, včetně USA a mnohých států regionu, Maduro má ale stále podporu zejména Ruska a Číny.

Opozice se snaží získat na svou stranu armádu, zatím ji podpořili většinou jen řadoví vojáci a pouze hrstka důstojníků, kteří se od té doby skrývají nebo utekli ze země. Další důstojníci a vojáci, kteří už dříve vyjádřili nesouhlas s Madurovým autoritářským režimem skončili ve vězení.

Loading...
Vstupte do diskuze (17)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Írán nechce jaderné zbraně, ujišťuje ministr Zaríf. Zaskočil ho výrok…

25.06.2019 15:33 Írán nikdy nebude usilovat o získání jaderné zbraně. Podle íránské agentury IRIB to dnes řekl…

Bolton chce udeřit na Írán ještě víc. Jak to bylo se sestřelením dronu?…

25.06.2019 15:01 Aktualizováno Írán má stále možnost jednat s Washingtonem o svém jaderném programu, a to navzdory novým sankcím.…

Ve Venezuele přistálo ruské armádní letadlo, prý jen kvůli údržbě

25.06.2019 12:59 Do venezuelské metropole Caracasu v pondělí přiletělo další ruské vojenské letadlo. Náměstek…

Bílý dům je retardovaný, prohlásil Ruhání. Napětí mezi USA a Íránem…

25.06.2019 10:32 Íránský prezident Hasan Rúhání dnes nové americké sankce proti Íránu nazval znakem zoufalství a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama