Pohrdání americkým Kongresem? Trumpův exporadce McGahn nepřijde svědčit

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa Don McGahn dnes navzdory obsílce nepřijde svědčit před právní výbor Sněmovny reprezentantů. Předsedovi výboru z Demokratické strany to v dopise sdělil McGahnův právní zástupce, informovala agentura Reuters. Bílý dům už v pondělí uvedl, že prezident nechce, aby jeho bývalý poradce před výborem svědčil. Pokud McGahn skutečně na zasedání výboru nedorazí, hrozí mu obvinění z pohrdání Kongresem.

Přidejte svůj názor

Donald Trump
doporučujeme

McGahnův právní zástupce William Burck v dopise adresovaném předsedovi právního výboru Sněmovny reprezentantů USA Jerroldovi Nadlerovi uvedl, že jeho klient bude "respektovat prezidentův pokyn" a svědectví před výborem nepodá. Nadler v rozhovoru poskytnutém stanici CNN už potvrdil, že hodlá McGahna obvinit z pohrdání Kongresem.

Dnes na úvod slyšení, které bylo po půlhodině odročeno, Nadler prohlásil, že obsílky výboru nejsou dobrovolné. "Když výbor pošle obsílku, tak svědek musí přijít, i kdyby to byl vysoký poradce prezidenta," řekl. Podle jeho slov měl McGahn povinnost se dostavit a "výbor nebude mít jinou možnost, než obsílku vymáhat". Nadlera následně nejvýše postavený republikánský člen výboru Doug Collins obvinil z politického divadla.

Pokud výbor odhlasuje, že chce McGahna zažalovat pro pohrdání Kongresem, bude muset požadavek posoudit celá Sněmovna reprezentantů. Případný souhlas pak kongresmanům teoreticky umožní McGahna předvést i proti jeho vůli a otevře cestu k případné soudní při.

Bílý dům v pondělí uvedl, že podle stanoviska ministerstva spravedlnosti z roku 2014 má McGahn jako někdejší prezidentův poradce imunitu, která ho zbavuje povinnosti před Kongresem svědčit o záležitostech týkajících se práce v Bílém domě.

McGahn byl jednou z ústředních postav nedávno zveřejněné zprávy zvláštního vyšetřovatele FBI Roberta Muellera, neboť ze zaměstnanců Bílého domu s vyšetřovatelem nejvíce spolupracoval.

McGahn patřil k odpůrcům Trumpovy úvahy propustit Muellera, který prověřoval ruský vliv na americké prezidentské volby. V rámci svého pátrání Mueller nenašel důkaz, který by Trumpa či jeho kampaň spojoval s ruskými volebními aktivitami. Otázku, zda Trump bránil průchodu spravedlnosti, nechal Mueller otevřenou. A právě tuto možnost nyní demokraté v Kongresu prověřují.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Američané chtějí řešit konflikt mezi Izraelem a Palestinou. Co je…

25.06.2019 19:53 V Bahrajnu dnes začala dvoudenní mezinárodní konference věnovaná ekonomické části nového amerického…

Pompeo jednal v Kábulu o rozhovorech USA a Tálibánu

25.06.2019 19:43 Šéf americké diplomacie Mike Pompeo se dnes na cestě do Indie nečekaně zastavil v Kábulu. S…

Trump bude mít novou mluvčí. Do Bílého domu míří Grishamová

25.06.2019 19:28 Příští mluvčí amerického prezidenta se stane dosavadní tisková tajemnice první dámy Stephanie…

Nafukovací Trump koluje po demonstracích, stává se celebritou

25.06.2019 19:18 Nafukovací karikatura prezidenta USA Donalda Trumpa v podobě vzteklého batolete v plenách a s…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama