Trump popírá tvrzení Pelosiové, že se snaží něco skrývat

Americký prezident Donald Trump dnes odmítl slova předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové, že se snaží něco skrývat. Trump měl s demokratkou Pelosiovou a šéfem menšinových demokratů v Senátu Chuckem Schumerem v Bílém domě hovořit o modernizaci infrastruktury. Schůzku ale předčasně ukončil s tím, že za těchto okolností s nimi jednat nemůže. Demokraté tlačí na Trumpa a jeho administrativu hned v několika oblastech, mimo jiné kvůli vyšetřování ruského vlivu na prezidentské volby v USA či v souvislosti s Trumpovými financemi.

Přidejte svůj názor

Donald Trump
doporučujeme

Jak Trump na nečekaném tiskovém briefingu v zahradě Bílého domu uvedl, s demokraty v Kongresu nebude jednat, dokud budou pokračovat v prošetřování jeho aktivit. "Nic neskrývám," prohlásil viditelně rozhořčený prezident v reakci na obvinění, která pronesla Pelosiová. Demokraté by si podle něj měli vybrat, zda ho chtějí vyšetřovat, nebo zda chtějí společně pracovat na tématech důležitých pro celou zemi.

Podle demokratů vypadal odchod ze schůzky jako pečlivě zinscenovaný. Pelosiová incident označila za "opravdu zvláštní" a uvedla, že se modlí za Trumpa i za celý národ. Prezident si údajně na jednání ani nesedl a nikomu z přítomných ani nepodal ruku. Stěžoval si na to, že chce řešit infrastrukturu, obchod a další témata, ale kvůli "falešným vyšetřováním" ze strany demokratů nemůže. Nikoho jiného promluvit nenechal a zhruba po pěti minutách z místnosti odešel.

Na tiskové konferenci krátce po Trumpově prohlášení Pelosiová uvedla, že prezident "se nezachoval uctivě ke spolupráci Kongresu a Bílého domu". "V každém případě se modlím za prezidenta Spojených států a za Spojené státy americké," uvedla šéfka Sněmovny reprezentantů, která je známou kritičkou současného prezidenta. "Chtěli jsme řešit infrastrukturu. Je jasné, že prezident nikoli. Hledá jakoukoli výmluvu," doplnil ji demokratický senátor Schumer.

Trump dlouhodobě kritizuje zejména takzvanou Muellerovu zprávu, která uzavírá dvouleté vyšetřování vlivu Ruska na prezidentské volby v USA z roku 2016. Kromě údajných ruských intrik se zvláštní vyšetřovatel FBI Robert Mueller zaměřil i na podezření, že Trump se snažil jeho práci mařit, zejména tím, že v roce 2017 odvolal šéfa Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Jamese Comeyho. Zatímco zásahy Ruska do voleb jsou podle Muellera nepochybné, o Trumpově vině nenašel důkazy, ale ani ho podezření z pokusů o maření vyšetřování nezbavil.

Muellerova zpráva byla zveřejněna v neúplném znění, na zhruba deseti citlivých místech byl text začerněn. Sněmovna reprezentantů ovládaná demokraty opakovaně žádá, aby jí ministerstvo spravedlnosti plné znění zprávy vydalo. Ministr William Barr to ale odmítl a sněmovna proti němu zahájila proceduru, která může vyústit v obvinění z pohrdání Kongresem a následný soudní spor.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Mexiko popírá, že bude bránit uprchlíkům v překročení hranice do USA

25.06.2019 20:24 Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador dnes důrazně popřel, že by armáda v rámci dohody s…

Američané chtějí řešit konflikt mezi Izraelem a Palestinou. Co je…

25.06.2019 19:53 V Bahrajnu dnes začala dvoudenní mezinárodní konference věnovaná ekonomické části nového amerického…

Pompeo jednal v Kábulu o rozhovorech USA a Tálibánu

25.06.2019 19:43 Šéf americké diplomacie Mike Pompeo se dnes na cestě do Indie nečekaně zastavil v Kábulu. S…

Trump bude mít novou mluvčí. Do Bílého domu míří Grishamová

25.06.2019 19:28 Příští mluvčí amerického prezidenta se stane dosavadní tisková tajemnice první dámy Stephanie…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama