Kolumbie žádá o větší pomoc pro venezuelské migranty, v zemi jich žije už 1,3 milionu

Kolumbijská vláda vyzvala mezinárodní společenství k větší pomoci pro venezuelské emigranty, kteří v posledních několika letech utekli do Kolumbie a jichž tam nyní žije 1,3 milionu. Venezuelané utíkají do sousední země kvůli humanitární krizi a autoritářskému režimu. Podle kolumbijské vlády je mezinárodní pomoc nedostatečná a příliv migrantů přitom neustává.

Přidejte svůj názor

Kolumbie
doporučujeme

Kolumbijský ministr zahraničí Carlos Holmes Trujillo ve středu před novináři za mezinárodní pomoc poděkoval, nicméně si také postěžoval, že jeho země zatím dostala jen asi 20 procent pomoci přislíbené OSN pro letošní rok.

"Máme tady nyní 1,296.552 Venezuelanů, což je druhý největší počet migrantů v jedné zemi po Turecku, které poskytlo útočiště Syřanům prchajícím před válkou. Naše migrační krize byla ale nejrychlejší, protože přišlo obrovské množství lidí za relativně krátkou dobu," uvedl Trujillo.

Podle Trujilla do Kolumbie stále přichází přes hranice denně na 63.000 lidí, z nichž asi 2500 jich v zemi zůstane. Ostatní chodí jen pro potraviny, léky a základní zboží, jehož je ve Venezuele nedostatek.

"Vážná humanitární, politická a ekonomická krize ve Venezuele se nezlepšuje, což dokazují i neustálé výpadky elektřiny a dodávek pitné vody," přiblížil situaci kolumbijský ministr.

Podle údajů OSN uteklo v posledních několika letech z Venezuely přes tři miliony z jejích 30 milionů obyvatel. Lidé odcházejí kvůli represím vlády prezidenta Nicoláse Madura, jehož režim nevládní organizace i orgány OSN viní z porušování lidských práv, a kvůli ekonomické krizi. Za ni je podle opozice i mnohých expertů zodpovědná Madurova vláda a její řízená hospodářská politika. Opozice též viní vládu z toho, že miliony ze státního rozpočtu zpronevěřila, místo aby je investovala například do obnovy energetické infrastruktury.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump musí hledat dál. Shanahan nechce pokračovat jako ministr obrany

18.06.2019 21:05 Aktualizováno Úřadující americký ministr obrany Patrick Shanahan nechce tento rezort trvale převzít, nebude tedy…

Mexický prezident López si přeje referendum o svém setrvání. Za dva roky

18.06.2019 18:58 Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador, který je v úřadu od loňského prosince, oznámil…

USA investují závratnou částku do ukrajinské armády

18.06.2019 18:31 Spojené státy poskytnou Ukrajině vojenskou pomoc ve výši 250 milionů dolarů (5,7 miliardy korun),…

Vyhrotí se spor o cla? Trump se dočkal, setká se se Si Ťin-Pchingem

18.06.2019 17:19 Americký prezident Donald Trump se příští týden na okraj summitu velkých ekonomik G20 v Japonsku…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama