Trump dorazil do Japonska, přišel na zápas sumó

Americký prezident Donald Trump a jeho manželka Melania dnes zhlédli v Japonsku zápas sumó ze židlí, nikoli z polštářů, jak velí tradice přihlížejícím v blízkosti ringu. Stejně tak byli usazeni na židlích i japonský premiér Šinzó Abe a jeho manželka Akie. Trump pak předal 177 kilogramů těžkému vítězi turnaje Asanojamovi speciální "prezidentský pohár".

Přidejte svůj názor

Donald Trump
doporučujeme

Trump je v Japonsku od soboty na čtyřdenní návštěvě, při níž má jednat o politických a obchodních tématech. Dnešek byl věnován oddechovému programu, kromě sumó také golfu.

Trump přečetl prohlášení, v němž Asanojamu ocenil za jeho "úžasný výkon". S pomocí jednoho z přítomných pak zvedl pohár, vysoký podle Bílého domu 137 centimetrů a těžký až 32 kilogramů, a předal ho, coby vůbec první americký prezident, vítězi.

Čtveřice prominentů seděla v aréně spolu s asi 11.500 dalšími lidmi. Kvůli Trumpovi musela být zpřísněna bezpečnostní opatření a japonský svaz sumó omezil prodej vstupenek na polovinu. U vstupů si museli všichni diváci nechat prohlédnout tašky, byl zákaz přinést nápoje v plechovkách nebo lahvích. Vyhlášen byl rovněž zákaz vyhazovat do vzduchu polštáře, na nichž diváci sedí a které Japonci vyhazují tradičně na znamení zklamání s vývojem zápasu.

Dopoledne místního času si Trump s Abem zahráli golf. Agentura AP píše, že se Abe snaží udržet prezidenta v dobré náladě před náročnými obchodními rozhovory, na něž má dojít později. K této taktice patří i menu dnešního společného jídla, které obsahovalo prezidentův oblíbený cheeseburger připravený s hovězím masem amerického původu.

Krátce po golfu se Trump vrátil k politice a tweetování. Napsal, že mu dnes mnoho japonských představitelů řeklo, že "demokraté byl raději viděli nezdar Spojených států než úspěch můj a Republikánské strany". V dalším tweetu tvrdil, že v obchodních japonsko-amerických jednáních se podařilo dosáhnout velkého pokroku. Dohoda podle něj ale nebude dojednána před červencovými volbami do horní komory japonského parlamentu.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump musí hledat dál. Shanahan nechce pokračovat jako ministr obrany

18.06.2019 21:05 Aktualizováno Úřadující americký ministr obrany Patrick Shanahan nechce tento rezort trvale převzít, nebude tedy…

Mexický prezident López si přeje referendum o svém setrvání. Za dva roky

18.06.2019 18:58 Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador, který je v úřadu od loňského prosince, oznámil…

USA investují závratnou částku do ukrajinské armády

18.06.2019 18:31 Spojené státy poskytnou Ukrajině vojenskou pomoc ve výši 250 milionů dolarů (5,7 miliardy korun),…

Vyhrotí se spor o cla? Trump se dočkal, setká se se Si Ťin-Pchingem

18.06.2019 17:19 Americký prezident Donald Trump se příští týden na okraj summitu velkých ekonomik G20 v Japonsku…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama