"Nezapomeňte Vietnam!" Rusko vyslalo drsný vzkaz USA. Historik prozradil víc

Ruská ambasáda ve Washingtonu vyslala hrozbu americkým letounům F-35, a to způsobem, který by nadzdvihl nejedno obočí i v rámci studenoválečných standardů politického řinčení zbraněmi, uvádí Mark Episkopos v komentáři pro server National Interest. Vojenský historik z think tanku Center for National Interest dodává, že Rusko ke svým výhrůžkám připojilo i propagandistické video z vietnamské války.

Přidejte svůj názor 124 komentářů

"Neviditelná" stíhačka F-35
doporučujeme

Jasný vzkaz

Ruská ambasáda v americké metropoli minulý měsíc zveřejnila na svém twtterovém účtu následující text, připomíná Episkopos: "Pokud Rusko...někdy zjistí F-35 ve svém vzdušném prostoru, rádi bychom poslali náčelníkovi štábu amerických vzdušných sil generálu Davidu L. Goldfeinovi zprávu o dvou slovech - 'Nezapomeňte Vietnam'. F-35 nikdy nebude sama."

Tweet byl zřejmě přímou reakcí na nedávné vystoupení generála Goldfeina na půdě think tanku Brookings Institution, konstatuje historik. Vysvětluje, že Goldfein v něm hodnotil schopnosti stroje F-35 a prohlásil: "Pokud Čína nebo Rusko nebo jiný protivník ve světě někdy zachytí F-35 ve svém vzdušném prostoru, rád bych jim poslal zprávu o dvou slovech - 'jsme zde'. To není 'já jsem zde'. F-35 nikdy nebude sama."

Některá média přinesla důležitý kontext Goldfeinova projevu, když upřesnila, že generál učinil své poznámky v reakci na úspěšné vystoupení strojů F-35 na letošním leteckém cvičení Red Flag v Nevadě, připomíná odborník. Doplňuje, že Goldfein na zmíněné akci také uvedl, že F-35 předčila očekávání nejen ohledně své schopnosti přežít, ale také ničit cíle.

Ruská reakce také vyvolala značný mediální zájem, poukazuje Episkopos. Soudí, že na první pohled se ruský tweet může jevit jako slovní hříčka, která má zpochybnit vlastnosti stealth strojů F-35, přičemž slova "nikdy nebude sama" mají vyslat signál, že ruská protivzdušná obrana letoun dokáže detekovat.

Přiložené propagandistické video z vietnamské války je podle historika rovněž jasným vzkazem, s ohledem na masivní ztráty, které v konfliktu utrpělo americké letectvo. Tyto ztráty šly navíc v nemalé míře na vrub stovkám protivzdušných obranných systému, především S-75 Dvina a protivzdušným kanónům, které Sovětský svaz dodával Vietkongu.     

Hlubší podtext

"Přesto, je v tom ještě hlubší podtext, který stojí vzít v potaz," pokračuje odborník. Podotýká, že Kreml vede dlouhodobou PR kampaň, která má přesvědčit potenciální investory o životaschopnosti ruského programu stealth letounu Su-57

Tyto snahy vždy zahrnovaly útoky na konkurenční F-35, připomíná historik. Dodává, že tweet by nebyl vůbec výjimečný, pokud by jej napsal ruský politický komentátor či vojenský analytik a nedostalo by se mu větší mediální pozornosti, pokud by jeho autorem nebyla ruská ambasáda.

Expert si proto klade otázku, co je důvodem a co vedlo diplomatickou instituci, jakou je ruská ambasáda, k podobnému prohlášení. "Je to zřejmě nejagresivnější ilustrace nového ruského rétorického přístupu," odpovídá si Episkopos.

Do poloviny aktuální dekády bylo standardní praxí Kremlu jednoduše ignorovat západní uštěpačně poznámky na adresu ruských vojenských schopností, ale v posledních letech ruští představitelé na tyto komentáře reagují stále dramatičtěji, uvádí odborník. Jako příklad z poslední doby uvádí kousavou odpověď ruského ministerstva obrany a tvrzení amerického velvyslance v Kolumbii, že ruský bombardér Tu-160 je pouhý muzeální kousek.

Tato strategie má podle historika možná racionální základ. "V době, kdy Kreml aktivně ukazuje NATO své jaderné i konvenční odstrašovací prostředky, si může dost dobře myslet, že i nepřímé zpochybňování ruského protivzdušného obranného systému nemůže projít bez odpovědi," tvrdí Episkopos.

Loading...
Vstupte do diskuze (124)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Američanům došla trpělivost. Polovina z nich chce impeachment Trumpa

13.10.2019 11:28 Američané jsou hluboce rozděleni v názoru na chování Donalda Trumpa ve funkci prezidenta, ale…

Ekvádorem zmítá masivní krize. Zákaz vycházení je jen začátek

13.10.2019 09:02 Ekvádorský prezident Lenín Moreno přehodnotí rozhodnutí o zrušení dlouholetých státních dotací…

Střelba v New Yorku: 4 mrtví, několik zraněných

12.10.2019 14:57 Aktualizováno V části New Yorku v Brooklynu dnes zazněly výstřely. Na místě jsou podle CNN čtyři mrtví a nejméně…

Trumpovy dny v Bílém domě sečteny? Žalobci z aféry Watergate nabádají k…

12.10.2019 00:01 NÁZOR - Bývalí členové týmu žalobců, který se zabýval aférou Watergate, věří, že existuje…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama