Nové jednání venezuelské vlády a opozice v Oslu průlom nepřineslo

Další kolo jednání zástupců venezuelské vlády a opozice v Oslu o vyřešení krize v zemi zjevně žádný průlom nepřineslo. Vyplývá to z dnešního stručného prohlášení norského ministerstva zahraničí, které nicméně diplomaticky ocenilo "snahu" obou stran.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Venezuela
doporučujeme

Druhé kolo jednání, vedeného za zprostředkování norské diplomacie, delegace zahájily v pondělí. Zástupci venezuelského prezidenta Nicoláse Madura a jeho rivala, vůdce opozice Juana Guaidóa spolu v Oslu komunikovali odděleně přes hostitele už před dvěma týdny, a to bez viditelného pokroku.

"Strany prokázaly snahu pokročit v hledání dohodnutého a ústavního řešení pro zemi, které bude zahrnovat politické, ekonomické a volební aspekty," citovala agentura Reuters z dnešního sdělení norského ministerstva zahraničí k jednáním.

Prohlášení rovněž obsahuje výzvu adresovanou oběma stranám, aby byly ve svých veřejných vyjádřeních zdrženlivé v zájmu zachování vyjednávacího procesu.

Madurovu delegaci nyní v Oslu tvořili činitelé blízcí prezidentovi - ministr zahraničí Jorge Arreaza, ministr komunikací Jorge Rodríguez a guvernér státu Miranda Héctor Rodríguez. V Guaidóově týmu byli exministr Fernando Martínez Mottola, bývalý poslanec Gerardo Blyde a místopředseda parlamentu Iván Stalin González.

Na veřejnost se žádné podrobnosti z jednání zatím nedostaly. Podle serveru ALnavío, který se specializuje na dění v latinskoamerických zemích, se ale hlavní bod rozhovorů týká uspořádání "svobodných a čestných" voleb, které požaduje Juan Guaidó.

Venezuela se nachází v hluboké politické a ekonomické krizi, jejíž způsobení opozice vyčítá autoritářskému Madurovi. Obviňuje ho také, že v loňských prezidentských volbách obhájil setrvání v úřadu hlavy státu jen díky podvodům.

Guaidó, který je předsedou parlamentu ovládaného opozicí, se v lednu prohlásil prozatímním prezidentem, což od té doby uznalo na šest desítek států v čele s USA.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Významné země EU zvažují sankce vůči Madurovi. Je v tom ale háček

16.06.2019 19:43 Aktualizováno Pět významných evropských zemí zvažuje uvalení sankcí na venezuelského prezidenta Nicoláse Madura a…

Kyberútoky USA na Rusko? Trump chrlí nadávky, rozlítil ho článek v New…

16.06.2019 19:30 Aktualizováno Za zradu a lež označil americký prezident Donald Trump poznámku listu The New York Times (NYT) o…

Masivní blackout postihl Jižní Ameriku, desítky milionů lidí bez elektřiny

16.06.2019 19:05 Aktualizováno Dva jihoamerické státy, Argentinu a Uruguay, dnes postihl rozsáhlý výpadek elektřiny a země se…

V Mexiku zadrželi čtyři kamiony, tísnilo se v nich téměř 800 migrantů

16.06.2019 18:08 Mexické úřady oznámily, že ve státě Veracruz na pobřeží Mexického zálivu odhalily čtyři uzavřené…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama