Pikantnosti z Bílého domu: Autor bestselleru o Trumpovi vydává novou knihu

Michael Wolff, autor bestselleru Ohnivá zloba: Uvnitř Trumpova Bílého domu, ve kterém vykreslil nelichotivý obraz prvního roku prezidentství Donalda Trumpa, vydá v příštím týdnu novou knihu ze zákulisí nejvyšších pater americké politiky. Kniha Obležení: Trump pod palbou je podle amerického listu The New York Times (NYT) jízlivým a posměšným popisem druhého roku Trumpova působení v čele nejmocnější země světa.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Donald Trump
doporučujeme

Dalo by se očekávat, že Wolff svou předchozí silně kritickou knihou zřejmě zpřetrhal své vazby na Bílý dům, takže se mu další zákulisní knihu již nepodaří napsat. Řada jeho zdrojů sice administrativu po vydání Ohnivé zloby opustila, nicméně stále zůstala v prostředí, kam informace z prezidentova okolí prosakují, píše NYT.

Hlavním Wolffovým zdrojem je Trumpův někdejší bezpečnostní poradce Steve Bannon, který administrativu opustil v srpnu 2017 a krátce po vydání Ohnivé zloby se s prezidentem ještě více rozhádal, protože nejvíce kontroverzních citací v knize pocházelo právě od něj. Podle NYT je jejich spolupráce na nové knize tak úzká, že občas nelze rozeznat, čí pohled na Trumpa vlastně autor předkládá.

Nejde přitom o politickou analýzu. "Srdcem této knihy je zkušenost z Trumpova prezidentství. Jde spíše o emoční, ne politický stav," řekl listu Wolff.

Autor v knize mimo jiné tvrdí, že jakékoliv rozhodování nebo politická práce, která vyžaduje alespoň minimální soustředění, se v co největší možné míře odehrává bez Trumpa. Prezidentův tým údajně vnímá jako svůj úkol držet miliardáře ve své "bublině", nechat ho pojídat sladké tyčinky a čechrat si ego při dlouhých telefonních rozhovorech se spřízněným reportérem televize Fox News Seanem Hannitym. Když se vše daří, Trump přijede do práce pozdě dopoledne a jeho lidé ho provádějí sérií zinscenovaných schůzek, aby ho zaměstnali. "Rozptýlený Trump je spokojený Trump," píše Wolff.

Nejvýbušnějším tvrzením knihy je, že zvláštní vyšetřovatel Robert Mueller chystal na prezidenta žalobu kvůli bránění průchodu spravedlnosti. Muellerova mluvčí však informaci po jejím zveřejnění okamžitě popřela.

Otázka žaloby na prezidenta je přitom jedním z hlavních bodů sváru mezi republikány a demokraty. Trump celé Muellerovo vyšetřování ruských zásahů do prezidentských voleb v roce 2016 opakovaně označuje za hon na čarodějnice.

Lze proto očekávat, že kniha vzbudí po svém vydání opět řadu kontroverzí a reakcí ze všech stran americké politiky.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Podezřelý telefonát na Ukrajinu. Co žádal Trump od Zelenského?

21.09.2019 07:49 Nadějný demokratický uchazeč o Bílý dům Joe Biden vyzval amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby…

USA vyšlou vojáky do Saúdské Arábie. Válka s Íránem je na spadnutí?

21.09.2019 07:42 Šéf Bílého domu Donald Trump schválil vyslání amerických vojáků do Saúdské Arábie a Spojených…

Kubu drtí sankce USA, nemá dost pohonných hmot. Zemědělci zapřáhnou voly

21.09.2019 07:36 Kvůli nedostatku pohonných hmot Kubánci v zemědělství znovu zapojí hospodářská zvířata. Na 4000…

Spojené státy jsou odsouzeny k porážce? Politolog upozornil na závažný…

21.09.2019 00:01 NÁZOR - "Nepřítel se dostal ke slovu." Tato slova, která s oblibou užívají američtí vojenští…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama