Pikantnosti z Bílého domu: Autor bestselleru o Trumpovi vydává novou knihu

Michael Wolff, autor bestselleru Ohnivá zloba: Uvnitř Trumpova Bílého domu, ve kterém vykreslil nelichotivý obraz prvního roku prezidentství Donalda Trumpa, vydá v příštím týdnu novou knihu ze zákulisí nejvyšších pater americké politiky. Kniha Obležení: Trump pod palbou je podle amerického listu The New York Times (NYT) jízlivým a posměšným popisem druhého roku Trumpova působení v čele nejmocnější země světa.

Donald Trump
doporučujeme

Dalo by se očekávat, že Wolff svou předchozí silně kritickou knihou zřejmě zpřetrhal své vazby na Bílý dům, takže se mu další zákulisní knihu již nepodaří napsat. Řada jeho zdrojů sice administrativu po vydání Ohnivé zloby opustila, nicméně stále zůstala v prostředí, kam informace z prezidentova okolí prosakují, píše NYT.

Hlavním Wolffovým zdrojem je Trumpův někdejší bezpečnostní poradce Steve Bannon, který administrativu opustil v srpnu 2017 a krátce po vydání Ohnivé zloby se s prezidentem ještě více rozhádal, protože nejvíce kontroverzních citací v knize pocházelo právě od něj. Podle NYT je jejich spolupráce na nové knize tak úzká, že občas nelze rozeznat, čí pohled na Trumpa vlastně autor předkládá.

Nejde přitom o politickou analýzu. "Srdcem této knihy je zkušenost z Trumpova prezidentství. Jde spíše o emoční, ne politický stav," řekl listu Wolff.

Autor v knize mimo jiné tvrdí, že jakékoliv rozhodování nebo politická práce, která vyžaduje alespoň minimální soustředění, se v co největší možné míře odehrává bez Trumpa. Prezidentův tým údajně vnímá jako svůj úkol držet miliardáře ve své "bublině", nechat ho pojídat sladké tyčinky a čechrat si ego při dlouhých telefonních rozhovorech se spřízněným reportérem televize Fox News Seanem Hannitym. Když se vše daří, Trump přijede do práce pozdě dopoledne a jeho lidé ho provádějí sérií zinscenovaných schůzek, aby ho zaměstnali. "Rozptýlený Trump je spokojený Trump," píše Wolff.

Nejvýbušnějším tvrzením knihy je, že zvláštní vyšetřovatel Robert Mueller chystal na prezidenta žalobu kvůli bránění průchodu spravedlnosti. Muellerova mluvčí však informaci po jejím zveřejnění okamžitě popřela.

Otázka žaloby na prezidenta je přitom jedním z hlavních bodů sváru mezi republikány a demokraty. Trump celé Muellerovo vyšetřování ruských zásahů do prezidentských voleb v roce 2016 opakovaně označuje za hon na čarodějnice.

Lze proto očekávat, že kniha vzbudí po svém vydání opět řadu kontroverzí a reakcí ze všech stran americké politiky.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Biden žádá Senát, aby nehlasoval o nástupnici Ginsburgové

20.09.2020 21:54 Demokratický uchazeč o Bílý dům Joe Biden dnes vyzval americké senátory, aby nehlasovali o…

Trump chce protlačit svou kandidátku do Nejvyššího soudu co nejdřív. Čelí…

20.09.2020 19:40 Aktualizováno Americký prezident Donald Trump v sobotu na předvolebním mítinku v Severní Karolíně oznámil, že do…

Trump a Suga si telefonovali. Hodlají dál rozvíjet americko-japonské…

20.09.2020 16:50 Nový japonský premiér Jošihide Suga a americký prezident Donald Trump se při dnešním telefonickém…

USA jednostranně ohlásily obnovení sankcí OSN vůči Íránu. Může to vyvolat…

20.09.2020 10:23 Aktualizováno Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa v noci na dnešek jednostranně ohlásila obnovení všech…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama