Silné zemětřesení udeřilo u Salvadoru. Hrozí tsunami, probíhá evakuace

Silné zemětřesení u pobřeží Salvadoru dnes nad ránem místního času vyvolalo varování před vlnou cunami a vyhnalo tisíce obyvatel z domovů. Živel zvedl vlny až o metr nad normál, ničivá cunami však středoamerickou zemi nezasáhla, informovaly salvadorské úřady. Žádné oběti na životech ani vážnější škody na majetku nejsou hlášeny.

Přidejte svůj názor

Vlny / tsunami
doporučujeme

Zemětřesení udeřilo v oblasti asi 30 kilometrů od přístavu La Libertad. Ohnisko otřesů se nacházelo přibližně 65 kilometrů pod hladinou Tichého oceánu. Podle americké geologické služby USGS mělo zemětřesení sílu 6,6 stupně a doprovázela jej více než desítka slabších následných otřesů.

Ministerstvo životního prostředí podle agentury AP vyzvalo obyvatele, aby se nezdržovali na pobřeží. Uvedlo rovněž, že hladina oceánu může na břehu stoupnout nanejvýš o 30 centimetrů. Podle webu elsalvador.com pobřežní hlídky registrovaly v některých místech nárůst vln až téměř o metr nad normál. Podle ministerstva však "největší riziko cunami pro Salvador již pominulo".

Podle agentury Reuters byly otřesy zaznamenány i v hlavním městě San Salvadoru. Obyvatelé opouštěli své domovy, často s baterkami v rukou, neboť některé oblasti se ocitly bez proudu.

V některých pobřežních oblastech bylo zrušeno vyučování ve zhruba tisícovce veřejných škol. Úřady lidem doporučily nevydávat se po celý den na pláže.

K největším dosud registrovaným škodám patří vedle výpadků proudu také menší sesuvy půdy, které omezily provoz na některých silnicích. "Průzkum po celé zemi ukázal, že nedošlo k vážným či rozsáhlým škodám," uvedla salvadorská agentura civilní ochrany.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Mrakodrap v Grónsku? Trump zveřejnil fotomontáž, vyvolala bouřlivé reakce

20.08.2019 07:56 Americký prezident Donald Trump dnes na twitteru opět přispěl ke kontroverzní diskuzi, kterou…

Epstein dva dny před smrtí sepsal závěť. Kdo dostane ostrovy a rezidence?

20.08.2019 07:42 Americký finančník Jeffrey Epstein, který na počátku srpna spáchal ve vězení v New Yorku sebevraždu…

Trump hasí krizi kolem Kašmíru. Telefonoval premiérovi Indie a Pákistánu

20.08.2019 07:34 Americký prezident Donald Trump vyzval Indii a Pákistán ke snížení napětí v krizi kolem Kašmíru.…

Google vyhledávačem zmanipuloval prezidentské volby, zuří Trump

19.08.2019 20:52 Americký prezident Donald Trump dnes obvinil vyhledávač Google ze zmanipulování milionů amerických…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama