Mírová dohoda se hroutí. Třetina kolumbijské gerily FARC se opět chopila zbraní

Přibližně třetina bojovníků kolumbijské gerily FARC se navzdory mírové dohodě z roku 2016 opět chopila zbraní. Jejich činnost představuje pro zemi vzrůstající bezpečnostní riziko. S odvoláním na závěry důvěrné zprávy kolumbijské vojenské tajné služby o tom dnes informovala agentura Reuters.

Přidejte svůj názor 1 komentář

zbraně
doporučujeme

Dokument, který má Reuters k dispozici, uvádí počet současných bojovníků FARC na 2300. To je značný nárůst oproti 300 v době po uzavření mírové dohody s kolumbijskou vládou. V ní se téměř 13.000 členů gerily, včetně 6.000 bojovníků, zřeklo ozbrojeného boje a odevzdalo zbraně. Skončil tím krvavý konflikt, jenž si za více než 50 let své existence vyžádal přes 260.000 mrtvých.

Podle zprávy vzniklo z FARC až 31 odštěpeneckých skupin, které se nyní věnují trestné činnosti. Především pěstují koku, surovinu pro výrobu kokainu, a také ilegálně těží zlato. Jen od loňského prosince se jejich řady rozšířily o 30 procent.

Bývalí povstalci z FARC mají na základě mírové dohody zaručeno pět křesel v Senátu a pět ve Sněmovně. To se ale nelíbí velké části Kolumbijců, kteří původní dohodu v referendu v říjnu 2016 odmítli. Vláda pak text dohody mírně upravila a schválit už ji nechala jen v parlamentu. Prezident Iván Duque se snaží změnit podmínky dohody, kterou uzavřel jeho předchůdce Juan Manuel Santos, neboť je prý vůči rebelům příliš mírná.

zdroj: YouTube

Podle představitelů politické strany FARC, kterou po uzavření míru povstalci založili, vede bývalé bojovníky k opětovnému začlenění do ozbrojených skupin především frustrace z nedostatku pracovních příležitostí, násilí proti bývalým členům i jejich stigmatizace ze strany většinové společnosti.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čína o koronaviru lhala, tvrdí zpravodajci. Mohlo být mnohem méně…

02.04.2020 17:07 Čína lhala o rozsahu nemoci COVID-19, čímž záměrně snížila počet případů nakažení i úmrtí, a tím…

Americký epidemiolog čelí výhrůžkám Trumpových příznivců

02.04.2020 17:06 Hlavní americký epidemiolog a stratég boje s koronavirem Anthony Fauci dostává výhrůžky ze strany…

Trump zpochybnil čínské statistiky o COVID-19, Peking se ohradil

02.04.2020 16:56 Aktualizováno Peking se dnes ohradil proti středečním výrokům amerického prezidenta Donalda Trumpa o tom, že…

Biden navrhl posunout nominační sjezd demokratů na srpen

02.04.2020 16:41 Favorit amerických demokratů pro nominaci do boje o Bílý dům Joe Biden navrhuje odložit nominační…

Související:

Právě se děje

Další zprávy