Vylhané zprávy jsou zlatý důl. Ruské dezinformační kanály na YouTube dobře vydělávají

Ruskem sponzorované kanály šířící na platformě YouTube dezinformace zaznamenávají miliardy zhlédnutí a generují milionové reklamní výnosy. Uvádí to zpráva analytické společnosti Omelas, o níž dnes informovala agentura Reuters. Kanály přitom v rozporu s regulemi sítě nejsou vždy označeny jako projekt podporovaný státem.

Přidejte svůj názor 25 komentářů

YouTube
doporučujeme

Ruské zpravodajské instituce NTV a Russia-24, ovládané či kontrolované státem, podle americké firmy například šíří vylhané zprávy, a přesto jsou předmětem zájmu uživatelů i amerických a evropských inzerentů. Šlo například o informaci, že jistý americký politik kryje prodej lidských orgánů nebo že skandinávské státy ekonomicky kolabují.

Nejpopulárnější platforma pro sdílení videí, kterou vlastní společnost Google, loni v únoru zavedla pravidlo, které umožňuje rozeznat na síti zpravodajské kanály plně nebo částečně financované státem. Uživatelé, kterých jsou měsíčně dvě miliardy, tak mohou lépe odhadnout důvěryhodnost informace.

Označení jako státem sponzorované dostalo podle dnešního oznámení YouTube nově 13 ruských kanálů včetně osmi, které šíří dezinformace. Dvanáct dalších už toto označení má. Všechny dohromady zaznamenaly od ledna 2017 do prosince 2018 devět miliard zhlédnutí. Čtyřiadvacet ruských kanálů, které očividné dezinformace nešíří, zaznamenalo čtyři miliardy zhlédnutí.

Společnost Omelas odhaduje, že celkový počet 13 miliard zhlédnutí mohl vygenerovat 58 milionů dolarů (1,3 miliardy korun) ve výnosech z reklamy, kterou zadávali i západní zprostředkovatelé. Přesné údaje vzhledem k obchodní politice YouTube nelze zjistit.

Loading...
Vstupte do diskuze (25)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kongres zahájil veřejné slyšení ve věci Trumpovy ukrajinské kauzy

13.11.2019 21:24 Aktualizováno Sněmovna reprezentantů amerického Kongresu dnes zahájila první veřejné slyšení v ukrajinské kauze…

Pentagon může upravit vojenské aktivity v Koreji

13.11.2019 21:09 Pentagon je připraven upravit své vojenské aktivity na Korejském poloostrově, pokud to diplomatům…

Bolívie se dál zmítá v násilí a chaosu. Sedm mrtvých, stovky zraněných

13.11.2019 20:37 Aktualizováno Nepokoje v Bolívii, které vypukly 20. října kvůli výsledkům prezidentských voleb, si už vyžádaly…

Konec masakrů v USA? Ministr Barr představil plán kontroly prodeje zbraní

13.11.2019 20:34 Americký ministr spravedlnosti William Barr dnes předložil veřejnosti nový vládní program kontroly…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama