Vylhané zprávy jsou zlatý důl. Ruské dezinformační kanály na YouTube dobře vydělávají

Ruskem sponzorované kanály šířící na platformě YouTube dezinformace zaznamenávají miliardy zhlédnutí a generují milionové reklamní výnosy. Uvádí to zpráva analytické společnosti Omelas, o níž dnes informovala agentura Reuters. Kanály přitom v rozporu s regulemi sítě nejsou vždy označeny jako projekt podporovaný státem.

Přidejte svůj názor 25 komentářů

YouTube
doporučujeme

Ruské zpravodajské instituce NTV a Russia-24, ovládané či kontrolované státem, podle americké firmy například šíří vylhané zprávy, a přesto jsou předmětem zájmu uživatelů i amerických a evropských inzerentů. Šlo například o informaci, že jistý americký politik kryje prodej lidských orgánů nebo že skandinávské státy ekonomicky kolabují.

Nejpopulárnější platforma pro sdílení videí, kterou vlastní společnost Google, loni v únoru zavedla pravidlo, které umožňuje rozeznat na síti zpravodajské kanály plně nebo částečně financované státem. Uživatelé, kterých jsou měsíčně dvě miliardy, tak mohou lépe odhadnout důvěryhodnost informace.

Označení jako státem sponzorované dostalo podle dnešního oznámení YouTube nově 13 ruských kanálů včetně osmi, které šíří dezinformace. Dvanáct dalších už toto označení má. Všechny dohromady zaznamenaly od ledna 2017 do prosince 2018 devět miliard zhlédnutí. Čtyřiadvacet ruských kanálů, které očividné dezinformace nešíří, zaznamenalo čtyři miliardy zhlédnutí.

Společnost Omelas odhaduje, že celkový počet 13 miliard zhlédnutí mohl vygenerovat 58 milionů dolarů (1,3 miliardy korun) ve výnosech z reklamy, kterou zadávali i západní zprostředkovatelé. Přesné údaje vzhledem k obchodní politice YouTube nelze zjistit.

Loading...
Vstupte do diskuze (25)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Významné země EU zvažují sankce vůči Madurovi. Je v tom ale háček

16.06.2019 19:43 Aktualizováno Pět významných evropských zemí zvažuje uvalení sankcí na venezuelského prezidenta Nicoláse Madura a…

Kyberútoky USA na Rusko? Trump chrlí nadávky, rozlítil ho článek v New…

16.06.2019 19:30 Aktualizováno Za zradu a lež označil americký prezident Donald Trump poznámku listu The New York Times (NYT) o…

Masivní blackout postihl Jižní Ameriku, desítky milionů lidí bez elektřiny

16.06.2019 19:05 Aktualizováno Dva jihoamerické státy, Argentinu a Uruguay, dnes postihl rozsáhlý výpadek elektřiny a země se…

V Mexiku zadrželi čtyři kamiony, tísnilo se v nich téměř 800 migrantů

16.06.2019 18:08 Mexické úřady oznámily, že ve státě Veracruz na pobřeží Mexického zálivu odhalily čtyři uzavřené…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama