Trump se historicky znemožnil? Rok po Singapuru k žádné denuklearizaci KLDR nedošlo

Vyjednávání mezi Trumpem a Kim Čong-unem ohledně likvidace jaderného arzenálu Severní Korey prezentoval prezident Spojených států amerických jako velké vítězství. Během roku, který nás dělí od události však veřejnost zjišťuje, že k žádným výsledkům jednání nevedla.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Donald Trump a Kim Čong-un
doporučujeme

Summit v Singapuru byl skutečně historickou událostí, jelikož se jednalo o první takovéto setkání politických představitelů USA a Severní Korey. Nicméně cíl jednání se nepodařilo v realitě nijak uskutečnit, přestože se prezident Trump po setkání s Kimem emocionálně vyjádřil: "Je konec jaderné hrozby ze Severní Korey, problém jsem vyřešil," uvedl tehdy Trump.

Odborník na asijská studia Bruce Klingner ve svém článku pro CNN upozornil na to, že politikům z USA a KLDR se nepodařilo dohodnout ani na tom, co to denuklearizace znamená, natož aby výsledky jednání měly reálný dopad. Dnes tak opět čelíme situaci, kdy Kim Čong-un není o nic více ochotný vzdát se jaderného arzenálu než jeho otec.

Klinger považuje výsledek za diplomatické selhání. Trumpův neortodoxní styl jednání vedl k ještě větší izolaci KLDR a neochotě diplomatů země vést se zahraničím dialog. Dokonce byla odmítnuta plánovaná humanitární pomoc z Jižní Korey.

Zatímco Severní Korea žádné ústupky neprovedla výsledkem Trumpovy politiky "maximálního nátlaku" bylo zrušení vojenských cvičení s jihorejskými spojenci USA. Trump jednostranně zrušil už jedenáct předem domluvených vojenských cvičení, za což však americká strana neobdržela žádnou reciprocitu v podobě diplomatických nebo vojenských ústupku Severní Korey.

Nicméně sám Trump zásadní problém nevidí, jak uvedl. "Já prostě nechci testování (jaderných zbraní). Pokud tady testy nejsou, tak jsme šťastní.“

Nicméně nepřítomnost jaderných testů na nebezpečí atomových zbraní nic neubírá. V lednu 2018 tehdejší ředitel CIA Michael Pompeo varoval, že Severní Korea je jen několik měsíců od možnosti zasáhnou USA pomocí jaderných hlavic.

Podle Bruce Klinger je však na celé věci jedna věc jista. "Celá korejská oblast je dnes mnohem nepředvídatelnější a v mnohem větší tenzi."

Loading...
Vstupte do diskuze (7)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Mír mezi Izraelem a Palestinou? Írán rozcupoval plány USA, prý jsou ostudné

24.06.2019 11:06 Mluvčí íránského ministerstva zahraničí dnes označil plán Spojených států pro urovnání izraelsko…

33 milionů útoků. USA rozjely kyberválku s Íránem

24.06.2019 08:12 Kybernetické útoky Spojených států na Írán nejsou úspěšné. Na twitteru to dnes podle agentury…

Revolta proti homofobnímu prezidentovi. Na Gay Pride v Sao Paulu dorazily…

24.06.2019 07:29 Na nedělní pochod Gay Pride v brazilském Sao Paulu, který je jedním z největších světových "pochodů…

Jak Trump skládal vládu? Uniklé dokumenty odhalily šokující informace

24.06.2019 07:13 Prověřování kandidátů na klíčové vládní posty prováděné před nástupem současného amerického…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama