Bílý dům komplikuje oslavy Dne nezávislosti? Spekulace rozvířil Trumpův tweet

Washingtonské úřady se zatím jen marně dohadují o scénáři letošních hlavních oslav Dne nezávislosti, který Američané každoročně 4. července slaví jako hlavní státní svátek. Centrem tradičně nepolitických oslav bývá parková promenáda National Mall v centru hlavního města, kde se scházejí desetitisíce lidí, odpalují se ohňostroje a vyhrávají kapely. Bílý dům ale podle médií vydává signály, že letos by to mohlo být jiné.

Přidejte svůj názor

Bílý dům, Washington D.C., USA
doporučujeme

Začalo to únorovým vzkazem na twitteru, kde Donald Trump slíbil spoluobčanům na Den nezávislosti "poctu Americe" a projev "vašeho oblíbeného prezidenta". Minulý týden dal podle listu The Washington Post Bílý dům najevo, že Trump by 4. července měl promluvit na schodech Lincolnova památníku, který na prostranství National Mall stojí.

Správa washingtonských parků, která je tradičním pořadatelem washingtonských slavností, o programu oslav Dne nezávislosti mlčí, přestože touto dobou už obvykle bývají přípravy v plném proudu. Po teroristických útocích z roku 2001 doprovázejí oslavy rozsáhlá bezpečnostní opatření. Trumpovi kritici varují, že akce organizovaná na poslední chvíli může skončit chaosem.

Některé nevládní levicové skupiny už podle agentury AP chystají na 4. červenec protestní akce proti Trumpovi. Mnozí se ale obávají, že podobné akce mohou ohrozit obvykle důstojné oslavy hlavního státního svátku.

Washingtonská radnice, která je garantem bezpečnosti oslav, je kvůli nedostatku informací nervózní. Radním není jasné, zda Trumpův projev bude přístupný veřejnosti nebo bude jen pro zvané a kolik strážců pořádku bude zapotřebí povolat. Podle Eleanor Holmesové Nortonové, zástupkyně Washingtonu v Kongresu, se oslavy státního svátku, do nichž zbývají tři týdny, připravují obvykle tři měsíce. "Bude to bezpečnostní peklo," poznamenala.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Mexiku zadrželi čtyři kamiony, tísnilo se v nich téměř 800 migrantů

16.06.2019 18:08 Mexické úřady oznámily, že ve státě Veracruz na pobřeží Mexického zálivu odhalily čtyři uzavřené…

"Londonistán, Khan je pohroma." Trump urážel starostu britské metropole,…

16.06.2019 17:03 Aktualizováno Americký prezident Donald Trump označil londýnského starostu Sadiqa Khana za katastrofu pro…

Do protestů v Hongkongu se vloží USA? Trump už má plán

16.06.2019 16:45 Americký prezident Donald Trump hodlá nastolit nynější demonstrace v Hongkongu při setkání se svým…

Kyberútoky USA na Rusko? Trump chrlí nadávky, rozlítil ho článek v New…

16.06.2019 16:00 Za zradu a lež označil americký prezident Donald Trump poznámku listu The New York Times (NYT) o…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama