Trump zablokoval sčítání obyvatel kvůli jedné otázce

Americký prezident Donald Trump uplatnil takzvanou výsadu výkonné moci, kterou zabránil, aby poslanci Kongresu dostali požadované dokumenty spojené s připravovaným sčítáním obyvatel. Oznámilo to dnes ministerstvo spravedlnosti USA. Krok šéfa Bílého domu souvisí s dlouhodobým sporem o metodiku sčítání, které Spojené státy čeká v roce 2020. Spor, v podstatě politický, se týká zařazení dotazu po státním občanství do sčítacího formuláře.

Přidejte svůj názor

Donald Trump
doporučujeme

Citlivou otázku o občanství mnozí v USA vnímají jako zásah do osobních práv, stejně jako dotazy na rasu nebo národnost. Kritici tvrdí, že miliony zejména hispánských přistěhovalců, kteří nejsou občany USA a nemají právo pobytu, se z tohoto důvodu sčítání vyhnou. Získané údaje tak budou nepřesné a početné menšiny dostanou z federálního rozpočtu méně peněz.

O Trumpově rozhodnutí dnes informovalo ministerstvo spravedlnosti dopisem výbor Sněmovny reprezentantů pro dohled a reformu, který si dokumenty vyžádal. Jejich obsahem je popis způsobu, jakým se ministerstvo rozhodlo otázku po státním občanství do sčítacích formulářů zařadit. Spolupráci s Kongresem ohledně sčítání obyvatel už z Trumpova popudu odmítli ministr spravedlnosti William Barr a rovněž ministr obchodu Wilbur Ross, které chtějí členové výboru obvinit z pohrdání Kongresem.

Vláda má ústavní povinnost provést sčítání všech osob žijících na území Spojených států, tedy i migrantů a osob bez práva pobytu, každých deset let. Dotaz na občanství byl naposledy zařazen v roce 1950. Data se využívají k rozdělování federálních peněz, vymezení volebních obvodů a k případným úpravám politického zastoupení jednotlivých států v Kongresu USA.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

33 milionů útoků. USA rozjely kyberválku s Íránem

24.06.2019 08:12 Kybernetické útoky Spojených států na Írán nejsou úspěšné. Na twitteru to dnes podle agentury…

Revolta proti homofobnímu prezidentovi. Na Gay Pride v Sao Paulu dorazily…

24.06.2019 07:29 Na nedělní pochod Gay Pride v brazilském Sao Paulu, který je jedním z největších světových "pochodů…

Jak Trump skládal vládu? Uniklé dokumenty odhalily šokující informace

24.06.2019 07:13 Prověřování kandidátů na klíčové vládní posty prováděné před nástupem současného amerického…

Joe Sestak prezidentem USA? Uchazeč demokratů o Bílý dům má slovenské…

24.06.2019 06:02 Do boje o demokratickou nominaci na prezidenta Spojených států se dnes přihlásil bývalý admirál…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama