Trump zablokoval sčítání obyvatel kvůli jedné otázce

Americký prezident Donald Trump uplatnil takzvanou výsadu výkonné moci, kterou zabránil, aby poslanci Kongresu dostali požadované dokumenty spojené s připravovaným sčítáním obyvatel. Oznámilo to dnes ministerstvo spravedlnosti USA. Krok šéfa Bílého domu souvisí s dlouhodobým sporem o metodiku sčítání, které Spojené státy čeká v roce 2020. Spor, v podstatě politický, se týká zařazení dotazu po státním občanství do sčítacího formuláře.

Přidejte svůj názor

Donald Trump
doporučujeme

Citlivou otázku o občanství mnozí v USA vnímají jako zásah do osobních práv, stejně jako dotazy na rasu nebo národnost. Kritici tvrdí, že miliony zejména hispánských přistěhovalců, kteří nejsou občany USA a nemají právo pobytu, se z tohoto důvodu sčítání vyhnou. Získané údaje tak budou nepřesné a početné menšiny dostanou z federálního rozpočtu méně peněz.

O Trumpově rozhodnutí dnes informovalo ministerstvo spravedlnosti dopisem výbor Sněmovny reprezentantů pro dohled a reformu, který si dokumenty vyžádal. Jejich obsahem je popis způsobu, jakým se ministerstvo rozhodlo otázku po státním občanství do sčítacích formulářů zařadit. Spolupráci s Kongresem ohledně sčítání obyvatel už z Trumpova popudu odmítli ministr spravedlnosti William Barr a rovněž ministr obchodu Wilbur Ross, které chtějí členové výboru obvinit z pohrdání Kongresem.

Vláda má ústavní povinnost provést sčítání všech osob žijících na území Spojených států, tedy i migrantů a osob bez práva pobytu, každých deset let. Dotaz na občanství byl naposledy zařazen v roce 1950. Data se využívají k rozdělování federálních peněz, vymezení volebních obvodů a k případným úpravám politického zastoupení jednotlivých států v Kongresu USA.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Latinská Amerika hlásí už téměř 800.000 nakažených koronavirem

27.05.2020 10:49 Panamerická zdravotnická organizace (OPS) v úterý vyzvala země Latinské Ameriky, aby neuvolňovaly…

Michelinská restaurace v New Yorku vaří v krizi chudým

27.05.2020 09:00 Šéfkuchař Daniel Humm z restaurace Eleven Madison Park je zvyklý na hosty platící exkluzivními…

USA už třetí den po sobě hlásí méně než 700 obětí s covidem

27.05.2020 08:23 Spojené státy již třetí den za sebou registrují méně než 700 nových úmrtí v souvislosti s covidem…

Brazílie má přes 16.000 dalších nakažených s koronavirem

27.05.2020 08:19 Brazílie za posledních 24 hodin zaregistrovala dalších 16.324 případů nákazy koronavirem. V…

Související:

Právě se děje

Další zprávy