USA a zvažují přesun 2000 vojáků z Německa do Polska, uvedl Trump

Spojené státy a Polsko dojednávají přesun dvou tisíc amerických vojáků z Německa do Polska. Při setkání s polským prezidentem Andrzejem Dudou to dnes v Bílém domě řekl prezident Donald Trump. Rozmístění amerických jednotek se podle něj zvažuje, rozhodnutí ale ještě nepadlo.

Přidejte svůj názor 11 komentářů

Konvoj jednotek U.S. Army dostal název Dragoon Ride (Dragounská jízda). Tvoří ho téměř 120 vozidel při cestě z Pobaltí do Německa a projede šesti zeměmi střední a východní Evropy. V Česku bude mezi 29. březnem a 1. dubnem.
doporučujeme

Trump pochválil záměr Varšavy koupit v USA dvaatřicet letounů F-35, o němž Polsko informovalo koncem května. Páteř polského letectva v současnosti tvoří stíhačky F-16 americké výroby. Americký prezident slíbil, že navštíví Polsko, termín ale ještě nebyl dohodnut. Že by Polsko ustupovalo od demokratických principů, jak Varšavu kritizuje Evropská komise, Trumpa neznepokojuje.

Varšava řadu měsíců ve Washingtonu lobbovala za vytvoření stálé americké vojenské základny na svém území. Prezidenti mají dnes podepsat dohodu, o jejímž obsahu žádná ze stran neoznámila detaily. Všeobecně se očekává, že půjde právě o zvýšení počtu amerických vojáků v Polsku.

Dudův kancléř Krzysztof Szczerski dnes podle agentury PAP novinářům řekl, že prezidenti se dohodli na podmínkách smlouvy o "zvýšené přítomnosti" amerických vojáků v Polsku. Podle amerických zdrojů vyšle Pentagon do Polska kromě vojáků i letku dronů Reaper.

Američtí vojáci nyní v Polsku nejsou rozmístěni trvale, v rámci rotace sil NATO jich tam je v průměru okolo 4500. Na stejném principu udržuje NATO i posádky v pobaltských zemích. Polsko se o přechod na trvalý režim snaží od ruské anexe ukrajinského Krymu v roce 2014.

O vojenské spolupráci bude podle Szczerského podepsána politická dohoda. "Obsahuje veškeré prvky potřebné k dojednání kvalitativní i kvantitativní změny přítomnosti amerických jednotek v Polsku v rámci sil NATO". O trvalé základně se kancléř nezmínil.

Duda je v Bílém domě v krátké době už podruhé. Při setkání s Trumpem loni v září prohlásil, že jeho země je připravena investovat do vybudování trvalé americké vojenské základny na polském území dvě miliardy dolarů (přes 45 miliard korun). Základna by se podle Dudy dokonce měla jmenovat Fort Trump.

Pentagon měl podle informací agentury AFP vůči polským plánům určité výhrady. Tvrdil, že prostor navrhovaný pro základnu polskou stranou je nedostatečný pro výcvik amerických jednotek, zejména dělostřelectva. Zcela zásadní nespokojenost s plánem na vybudování stálé základny USA podle očekávání vyjádřila Moskva.

Loading...
Vstupte do diskuze (11)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Významné země EU zvažují sankce vůči Madurovi. Je v tom ale háček

16.06.2019 19:43 Aktualizováno Pět významných evropských zemí zvažuje uvalení sankcí na venezuelského prezidenta Nicoláse Madura a…

Kyberútoky USA na Rusko? Trump chrlí nadávky, rozlítil ho článek v New…

16.06.2019 19:30 Aktualizováno Za zradu a lež označil americký prezident Donald Trump poznámku listu The New York Times (NYT) o…

Masivní blackout postihl Jižní Ameriku, desítky milionů lidí bez elektřiny

16.06.2019 19:05 Aktualizováno Dva jihoamerické státy, Argentinu a Uruguay, dnes postihl rozsáhlý výpadek elektřiny a země se…

V Mexiku zadrželi čtyři kamiony, tísnilo se v nich téměř 800 migrantů

16.06.2019 18:08 Mexické úřady oznámily, že ve státě Veracruz na pobřeží Mexického zálivu odhalily čtyři uzavřené…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama