Maine jako osmý stát USA uzákonil asistovanou sebevraždu, guvernérka je na rozpacích

Maine jako osmý stát USA uzákonil asistovanou sebevraždu pro smrtelně nemocné. Zákon ve středu podepsala guvernérka státu Janet Millsová, informovala agentura AP. Asistovaná sebevražda se má provádět s pomocí smrtící látky, kterou musí předepsat lékař.

Přidejte svůj názor

Zdravotnictví, ilustrační fotografie
doporučujeme

"Doufám, že tento zákon, který ctí právo na osobní svobodu, bude používán střídmě," uvedla demokratka Millsová, která dříve vyjádřila nejistotu ohledně přijetí takové normy.

Zákonodárný sbor státu Maine schválil návrh zákona o asistované sebevraždě počátkem tohoto měsíce.

Obyvatelé Maine se dožívají průměrně nejvyššího věku v USA. Stejně tak jako v dalších amerických státech se ale podpora návrhu odvíjela od stranické příslušnosti - demokraté byli spíše pro, zatímco republikáni proti.

Stát Maine se přidal ke Coloradu, Oregonu, Havaji, Vermontu, Washingtonu a federálnímu distriktu hlavního města Washingtonu, kde podobný zákon už platí. Jako vůbec první takový zákon přijal stát Oregon už v roce 1997 a další stát, Washington, se přidal o téměř deset let později. Letos přijetí takové normy podle AP zvažovalo nejméně 18 amerických států.

Zákon lékařům umožní předepsat nevyléčitelně nemocným na jejich žádost smrtelnou dávku medikamentu a lidem zapojeným do procesu umožní vyhnout se stíhání pro podezření z vraždy, pokus o vraždu či asistování sebevraždě. Současná legislativa za smrtelně nemocné považuje pacienty s nevyléčitelnou nemocí, potvrzenou lékařem, která do šesti měsíců způsobí smrt.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Evropa už netáhne? Uprchlíci si našli nový cíl

17.06.2019 22:20 Aktualizováno K americkým hranicím se stahují především migranti z Jižní Ameriky. Nyní se však musí hraniční…

Trump chce trvale odebrat finanční pomoc Salvadoru, Guatemale a Hondurasu

17.06.2019 21:05 Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa chce trvale odejmout Salvadoru, Guatemale a…

USA nabourávají energetický systém Ruska? Kyberválka je možná, připustila…

17.06.2019 13:54 Aktualizováno Hypotetickou možnost kybernetické války mezi Ruskem a Spojenými státy dnes v reakci na zprávy o…

Trump je vzteky bez sebe. Na veřejnost se dostaly nepříjemné volební…

17.06.2019 12:26 Volební štáb prezidenta Donalda Trumpa přerušil spolupráci s třemi společnostmi pro průzkum…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama