Maine jako osmý stát USA uzákonil asistovanou sebevraždu, guvernérka je na rozpacích

Maine jako osmý stát USA uzákonil asistovanou sebevraždu pro smrtelně nemocné. Zákon ve středu podepsala guvernérka státu Janet Millsová, informovala agentura AP. Asistovaná sebevražda se má provádět s pomocí smrtící látky, kterou musí předepsat lékař.

Přidejte svůj názor

Zdravotnictví, ilustrační fotografie
doporučujeme

"Doufám, že tento zákon, který ctí právo na osobní svobodu, bude používán střídmě," uvedla demokratka Millsová, která dříve vyjádřila nejistotu ohledně přijetí takové normy.

Zákonodárný sbor státu Maine schválil návrh zákona o asistované sebevraždě počátkem tohoto měsíce.

Obyvatelé Maine se dožívají průměrně nejvyššího věku v USA. Stejně tak jako v dalších amerických státech se ale podpora návrhu odvíjela od stranické příslušnosti - demokraté byli spíše pro, zatímco republikáni proti.

Stát Maine se přidal ke Coloradu, Oregonu, Havaji, Vermontu, Washingtonu a federálnímu distriktu hlavního města Washingtonu, kde podobný zákon už platí. Jako vůbec první takový zákon přijal stát Oregon už v roce 1997 a další stát, Washington, se přidal o téměř deset let později. Letos přijetí takové normy podle AP zvažovalo nejméně 18 amerických států.

Zákon lékařům umožní předepsat nevyléčitelně nemocným na jejich žádost smrtelnou dávku medikamentu a lidem zapojeným do procesu umožní vyhnout se stíhání pro podezření z vraždy, pokus o vraždu či asistování sebevraždě. Současná legislativa za smrtelně nemocné považuje pacienty s nevyléčitelnou nemocí, potvrzenou lékařem, která do šesti měsíců způsobí smrt.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Muž střílel na bleším trhu v Houstonu, sedm zraněných

24.02.2020 07:48 Nejméně sedm lidí zranil střelec, který v neděli místního času spustil palbu na bleším trhu v…

Dobrodruh Mike Hughes chtěl dokázat, že Země je plochá. Zahynul v raketě

23.02.2020 18:45 Aktualizováno Při pokusu o start podomácku vyrobené rakety na parní pohon zemřel v sobotu v Kalifornii muž, který…

Trump hodlá osobně podepsat mírovou dohodu s Tálibánem

23.02.2020 17:40 Americký prezident Donald Trump osobně podepíše plánovanou mírovou dohodu mezi Spojenými státy a…

Sanders s přehledem vyhrál primárky v Nevadě, slušný výsledek má Biden

23.02.2020 11:15 Aktualizováno Vermontský senátor Bernie Sanders podle předběžných výsledků s výrazným náskokem zvítězil ve…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama