Úřad žádá konec problematické poradkyně, Trump vyhovět nehodlá

Americký federální úřad, který dohlíží na chování státních úředníků, dnes doporučil Bílému domu, aby propustil poradkyni prezidenta Donalda Trumpa Kellyanne Conwayovou. Obvinil ji, že opakovaně porušovala zákony, když loni v televizi a na sociálních sítích urážlivě kritizovala opoziční kandidáty do Senátu. Bílý dům doporučení obratem odmítl.

Přidejte svůj názor

Výhled na Bílý dům
doporučujeme

Dvaapadesátiletá Conwayová patří k hlavním Trumpovým poradcům a prezidentovi pomáhá už od dob jeho volební kampaně, kterou částečně řídila. Několikrát se ocitla uprostřed veřejně propíraných skandálů, nechvalně se například proslavila výrazem "alternativní fakta". Za porušování etických principů ji několikrát kritizovali poslanci demokratů i vládních republikánů.

"Paní Conwayová se opakovaně dopouští přestupků a prokázala neúctu k zákonům. Proto doporučujeme, aby byla propuštěna z federálních služeb," uvedl v prohlášení Úřad zvláštního žalobce (OSC), respektovaný nezávislý orgán monitorující služební výkony státních úředníků. Podle serveru Politico se k osobě zaměstnance Bílého domu kriticky vyjádřil poprvé.

Úřad se odvolal na Hatchův zákon z roku 1939, který osobám ve státních službách s výjimkou prezidenta nebo viceprezidenta zapovídá pronášet nemístná politická prohlášení. Conwayová se podle OSC tohoto činu dopustila tím, že v televizních rozhovorech a na sociálních sítích opakovaně přezíravě komentovala kandidáty v alabamských doplňovacích volbách do federálního Senátu. Podle Hatchova zákona může být postižena výpovědí nebo přeložením, případně symbolickou pokutou.

Conwayová kromě toho pobouřila OSC svým nedávným prohlášením, jímž Hatchův zákon zlehčovala. "Jestli mě chcete umlčet s pomocí Hatchova zákona, nebude to fungovat. Až přijde čas nastoupit do vězení, dejte mi vědět," prohlásila koncem května ironicky v televizním interview.

Mluvčí Bílého domu v první reakci označil prohlášení OSC za "hluboce mylné", protože upírá Conwayové ústavní právo svobody slova. Podle agentury Reuters je nanejvýš pochybné, že Trump v době začínající volební kampaně svou oblíbenou a mimořádně loajální poradkyni vyhodí.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Demokraté jsou odsouzeni k záhubě? Trump za necelý den vybral na kampaň v…

19.06.2019 18:55 Americký republikánský prezident Donald Trump, který v úterý večer místního času (dnes nad ránem…

Donald Trump oznámil kandidaturu na prezidenta. Další čtyři roky! křičeli…

19.06.2019 18:15 Aktualizováno Šéf Bílého domu Donald Trump dnes na shromáždění svých přívrženců v Orlandu na Floridě ohlásil, že…

Přichází čínské impérium, varuje Ameriku a svět politolog

19.06.2019 16:56 Americký politolog a komentátor Rober D. Kaplan, který je zároveň i poradcem Pentagonu, upozornil…

Na tankery se útočilo přísavnými minami? Armáda USA ukázala důkazy

19.06.2019 14:57 Při útoku na japonský tanker byly minulý týden v Ománském zálivu použity přísavné miny. Oznámila to…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama