Úřad žádá konec problematické poradkyně, Trump vyhovět nehodlá

Americký federální úřad, který dohlíží na chování státních úředníků, dnes doporučil Bílému domu, aby propustil poradkyni prezidenta Donalda Trumpa Kellyanne Conwayovou. Obvinil ji, že opakovaně porušovala zákony, když loni v televizi a na sociálních sítích urážlivě kritizovala opoziční kandidáty do Senátu. Bílý dům doporučení obratem odmítl.

Přidejte svůj názor

Výhled na Bílý dům
doporučujeme

Dvaapadesátiletá Conwayová patří k hlavním Trumpovým poradcům a prezidentovi pomáhá už od dob jeho volební kampaně, kterou částečně řídila. Několikrát se ocitla uprostřed veřejně propíraných skandálů, nechvalně se například proslavila výrazem "alternativní fakta". Za porušování etických principů ji několikrát kritizovali poslanci demokratů i vládních republikánů.

"Paní Conwayová se opakovaně dopouští přestupků a prokázala neúctu k zákonům. Proto doporučujeme, aby byla propuštěna z federálních služeb," uvedl v prohlášení Úřad zvláštního žalobce (OSC), respektovaný nezávislý orgán monitorující služební výkony státních úředníků. Podle serveru Politico se k osobě zaměstnance Bílého domu kriticky vyjádřil poprvé.

Úřad se odvolal na Hatchův zákon z roku 1939, který osobám ve státních službách s výjimkou prezidenta nebo viceprezidenta zapovídá pronášet nemístná politická prohlášení. Conwayová se podle OSC tohoto činu dopustila tím, že v televizních rozhovorech a na sociálních sítích opakovaně přezíravě komentovala kandidáty v alabamských doplňovacích volbách do federálního Senátu. Podle Hatchova zákona může být postižena výpovědí nebo přeložením, případně symbolickou pokutou.

Conwayová kromě toho pobouřila OSC svým nedávným prohlášením, jímž Hatchův zákon zlehčovala. "Jestli mě chcete umlčet s pomocí Hatchova zákona, nebude to fungovat. Až přijde čas nastoupit do vězení, dejte mi vědět," prohlásila koncem května ironicky v televizním interview.

Mluvčí Bílého domu v první reakci označil prohlášení OSC za "hluboce mylné", protože upírá Conwayové ústavní právo svobody slova. Podle agentury Reuters je nanejvýš pochybné, že Trump v době začínající volební kampaně svou oblíbenou a mimořádně loajální poradkyni vyhodí.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Americké úřady vyzvaly, aby se lidé připravili na příchod koronaviru

25.02.2020 23:49 Americké zdravotnické úřady dnes vyzvaly občany, aby se začali připravovat na šíření nového…

Trump: Žádná země mi před volbami nepomáhá

25.02.2020 21:16 Aktualizováno Americký prezident Donald Trump dnes v Dillí řekl, že mu žádná země před prezidentskými volbami…

Bílý dům požádal o mimořádné finance pro boj s koronavirem

25.02.2020 15:40 Bílý dům požádal Kongres o mimořádných 1,8 miliardy dolarů (42 miliard korun) na řešení epidemie…

Trump: Indie od USA nakoupí zbraně za tři miliardy dolarů

25.02.2020 12:14 Aktualizováno Indie nakoupí od USA obranné prostředky za tři miliardy dolarů (69,6 miliard korun). Po jednání s…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama