Američané tvrdě zaplatí? Spojenci začínají podrývat moc USA, poukazuje politolog

Uplynulý týden přinesl nevídané představení - ministr zahraničí Německa, jednoho z nejbližších spojenců USA, navštívil Teherán a oznámil, že brzy bude spuštěn evropský platební systém koncipovaný jako alternativa k tomu dolarovému, poukazuje politolog a komentátor Fareed Zakaria. V komentáři pro server Washington Post připomíná, že návštěva proběhla v koordinaci s Británií a Francií, které nový systém s názvem INSTEX pomáhají vytvářet.

Přidejte svůj názor 49 komentářů

USA, ilustrační foto
doporučujeme

Zneužívání hegemonie

INSTEX brzy selže nebo se ukáže jako zcela neadekvátní, protože dominanci dolaru v globálních transakcích - což je velký přínos pro Spojené státy - bude těžké odstranit, očekává Zakaria. Situaci však označuje za varovný signál, pomyslného kanárka v kleci, protože nejbližší spojenci USA tvrdě pracují na tom, aby odstranili klíčový pilíř americké globální moci.

"Proč? Je to jednoduché: zneužívání moci Trumpovou administrativou," píše politolog. Vysvětluje, že USA se nyní nacházejí v čele světa, ale existují síly, které tento statut oslabují a nejde jen o hluboké strukturální změny jako například nástup Číny, ale také o reakci na zneužívání tohoto hegemonního postavení.

Jako příklad dává komentátor impulz k hledání alternativy k dolaru. Británie, Francie a Německo podepsaly v roce 2015 dohodu o íránském jaderném programu a když Trumpova administrativa loni od smlouvy jednostranně odstoupila, ačkoliv ji Írán dodržoval, uvalila na Teherán sankce a využila sílu dolaru k zamezení dalším zemím v obchodování s Íránem, připomíná Zakaria. Dodává, že Evropany toto zneužití americké autority rozzuřilo a přimělo k pokusu vytvořit vlastní platební systém.

Evropané nejsou jediní a o vytvoření mechanismů, které by umožnily uniknout hegemonii dolaru, se snaží také Čína, Rusko a Indie, uvádí politolog. Doplňuje, že zatím byly tyto snahy v zásadě neúspěšné, ale pokud tolik velkých obchodních ekonomik, včetně těch klíčových evropských, začne dolar podrývat, bude to mít nakonec nějaký dopad.

"Kdysi byla dominantní mezinárodní měnou britská libra, ale byla nahrazena dolarem. Neexistuje žádný železný zákon, který říká, že dolar bude králem navždy," pokračuje Zakaria. Poukazuje také na způsob, jakým Trumpova administrativa používá hrozbu cly, když se často odvolává na národní bezpečnost, což ze zákona umožňuje americkému prezidentovi uplatňovat cla, která byla nastolena během studené války, aby chránila klíčový průmysl klíčový pro geopolitické soupeření se Sovětským svazem.

Rozmary Washingtonu

Ačkoliv Donald Trump tvrdí opak, kanadský hliník a japonské vozy literu zákona nenaplňují, zdůrazňuje politolog. Odkazuje na tvrzení na bývalou pracovnici amerického ministerstva obchodu Jennifer Hillmanovou, která varovala, že pokud USA ospravedlňují cla na automobily ohrožením národní bezpečnosti, pak k takové argumentaci ohledně libovolného produktu může přistoupit jakákoliv země na světě.

Spojené státy si legitimně stěžují na čínské obchodní praktiky, protože Peking se zpravidla drží litery zákona, ale zároveň hledá chytré způsoby, jak obcházet jeho ducha skrze nejrůznější kličky a výjimky, uvádí komentátor. Zdůrazňuje, že přesně to samé činí i Trumpova administrativa, která využíváním dodatku o národní bezpečnosti celkově oslabuje obchodní pravidla a mezinárodní zákony, zatímco Čínu nabádá k jejich dodržování.

"Pokud bych byl čínský vyjednavač, jednoduše bych vysvětlil, že budu dodržovat obchodní pravidla stejně jako Trump," konstatuje Zakaria. Jako další příklad uvádí snahu šéfa Bílého domu rozdrtit čínského technologického giganta Huawei, k níž se zatím přihlásilo jen málo dalších zemí, jelikož si téměř všichni uvědomují, že jejich pokračující závislost na klíčových amerických technologiích je vystavuje náhlým rozmarům Washingtonu, tudíž existuje touha zajistit si technologickou soběstačnost a rozejít se s americkými společnostmi.   

Spojené státy mají ve světě mimořádné postavení, ale je jasné, že se blíží éra, kdy si větší kus moci rozdělí více hráčů, tvrdí politolog. Připomíná, že před dvaceti lety Čína vytvářela 3 % světového HDP, zatímco nyní to je 15 % a tento poměr roste, a za této situace je stále důležitější, aby Washington jednal uváženě, využíval mezinárodní instituce a pokoušel se nastolovat konsensus.

Pravidlo pro rozšiřování liberální hegemonie je podle Zakarii jednoduché: posilovat liberální prvky a oslabovat ty hegemonistické. Trump však činí opak a jeho administrativa se snaží dosáhnout krátkodobých zisků ve vztahu k ostatním zemím, deklaruje komentátor. Dodává, že zneužíváním své moci za tímto účelem ohrožuje Trumpův tým strukturu mezinárodního systému, s nímž je americká moc hluboce provázaná, a tak jde o špatný obchod, za který v následujících desetiletích Američané tvrdě zaplatí.

Loading...
Vstupte do diskuze (49)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Sanders odsoudil vměšování Ruska do voleb v USA: Můj vzkaz Putinovi je…

22.02.2020 18:27 Demokratický prezidentský kandidát Bernie Sanders odmítl jakoukoli možnou snahu Ruska vměšovat se…

Teolog Vanier zneužíval ženy, tvrdí vyšetřovací zpráva. Mezi obětmi byly i…

22.02.2020 16:09 Kanadský teolog a zakladatel mezinárodní sítě dobročinných komunit pro práci s mentálně postiženými…

Firma chce vyzvednout z vraku Titaniku slavný telegrafický přístroj

21.02.2020 18:59 Firma, která má jako jediná právo spravovat předměty pocházející z vraku potopeného parníku Titanic…

Konec války v Afghánistánu. Tálibán a USA podepíšou mírovou dohodu

21.02.2020 15:34 Aktualizováno Afghánské radikální hnutí Tálibán podepíše 29. února před mezinárodními pozorovateli v katarské…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama