Trump ukázal novou podobu Air Force One. Je v něm několik tajných funkcí

Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek představil novou podobu prezidentských letounů Air Force One, které by měl Bílý dům obdržet v roce 2024. Trump dříve náklady na jejich výrobu kritizoval, nyní však tvrdí, že se společností Boeing vyjednal slevu, informoval zpravodajský server BBC.

Přidejte svůj názor 1 komentář

letectví
doporučujeme

Nová vnější úprava již nepočítá s charakteristickou světle modrou barvou, místo toho ji nahrazuje horizontální červený pruh po celé délce letadla a tmavě modrý spodek. Dnešní design zavedl již v roce 1962 tehdejší prezident John Fitzgerald Kennedy.

Označení Air Force One dříve neslo jakékoliv letadlo amerických vzdušných sil, na jehož palubě se nacházel prezident, dnes se tak říká dvojici speciálně upravených letounů Boeing 747-200B, jimiž americký prezident létá. Ty nynější slouží prezidentům již skoro tři desetiletí. Jsou schopny tankovat za letu, dokážou odolat elektromagnetickému útoku a mají pokročilá komunikační zařízení, díky nimž mohou sloužit jako mobilní řídící středisko ozbrojených sil v případě útoku na Spojené státy.

zdroj: YouTube

Některým kritikům se představený návrh nelíbí, protože prý nápadně připomíná design Trumpova osobního letounu, který používal při své prezidentské kampani. Podezřívají proto prezidenta, že si letoun přizpůsobuje vlastnímu vkusu.

Nové letouny, které budou také typu Boeing 747 ale novější generace, má Bílý dům obdržet až v roce 2024 a do služby je zřejmě nasadí ještě později. I kdyby tedy Trump získal druhý prezidentský mandát, jejich používání se zřejmě nedočká. "Dělám to pro další prezidenty, ne pro mě," řekl v rozhovoru s televizní stanicí ABC.

Trump na konci roku 2016 kritizoval cenu nových prezidentský letounů a na twitteru tehdy napsal, že se náklady vymkly kontrole. Ve čtvrtek řekl, že se společností vyjednal slevu 1,6 miliardy dolarů (přes 36 miliard korun). Za nové letouny by tak měly Spojené státy zaplatit celkem 3,9 miliardy dolarů (přes 88 miliard korun).

Na otázku reportéra ABC, zda nové Air Force One budou mít únikové moduly zobrazené ve slavném filmu s hercem Harrisonem Fordem, odpověděl Trump negativně. "Je tam pár tajností," řekl nicméně. "Víte co, je tam pár tajných funkcí, ale myslím, že o těch bychom se neměli bavit," dodal.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Americké úřady vyzvaly, aby se lidé připravili na příchod koronaviru

25.02.2020 23:49 Americké zdravotnické úřady dnes vyzvaly občany, aby se začali připravovat na šíření nového…

Trump: Žádná země mi před volbami nepomáhá

25.02.2020 21:16 Aktualizováno Americký prezident Donald Trump dnes v Dillí řekl, že mu žádná země před prezidentskými volbami…

Bílý dům požádal o mimořádné finance pro boj s koronavirem

25.02.2020 15:40 Bílý dům požádal Kongres o mimořádných 1,8 miliardy dolarů (42 miliard korun) na řešení epidemie…

Trump: Indie od USA nakoupí zbraně za tři miliardy dolarů

25.02.2020 12:14 Aktualizováno Indie nakoupí od USA obranné prostředky za tři miliardy dolarů (69,6 miliard korun). Po jednání s…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama