Příští prezident USA? O nominaci usiluje 264 demokratů, začnou první debaty

První debaty zájemců o demokratickou nominaci na prezidentskou kandidaturu před volbami hlavy Spojených států se zúčastní dvacet uchazečů. Oznámila to Demokratická strana. Diskuze, která se bude konat v Miami, bude kvůli velkému počtu uchazečů rozdělena na dva večery v termínech 26. a 27 června.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Joseph Robinette „Joe“ Biden, Jr., 47. viceprezident USA
doporučujeme

O prezidentskou nominaci demokratů se k dnešnímu dni podle webu volební komise uchází 264 lidí. Za hlavní uchazeče ale média považují 24 z nich, neboť již v minulosti zastávali volený úřad, mají dostatečnou podporu tisku a jsou zahrnuti v průzkumech veřejného mínění.

Jasným favoritem je v sondážích bývalý viceprezident Joe Biden, který má v průměru podporu 35 procent dotazovaných. Se ztrátou až 20 procentních bodů následuje Sanders, za kterým další uchazeči rovněž výrazně zaostávají.

Ze 24 takzvaně hlavních uchazečů Demokratická strana vyřadila čtyři z nich, kteří nesplňují podmínky pro účast v debatě. Z dalších desítek vedlejších zájemců stranickým regulím nevyhověl nikdo.

Podmínky spočívají v získání nejméně jednoprocentní podpory ve třech průzkumech veřejného mínění, případně nejméně 65.000 sponzorů, z nichž alespoň 200 bude z minimálně dvaceti států USA. K pozvání do debaty tedy stačí jedna z těchto dvou podmínek.

Obě podmínky splnilo 14 z 24 hlavních uchazečů, jen jednu pak šest zájemců o nominaci a čtyři žádnou. Divákům se tak nepředstaví guvernér Montany Steve Bullock, někdejší aljašský senátor Mike Gravel, starosta floridského Miramaru Wayne Messam a kongresman Seth Moulton.

První debata bude rozdělena na dva večery, každého z nich se zúčastní vždy deset uchazečů. Diskuzní večery se budou konat 26. a 27 června místního času (v noci na 27. a 28. června SELČ) a přenášet je budou televize NBC News, MSNBC a Telemundo. Druhou debatu, která se bude konat v červenci, budou vysílat stanice CNN, CNN International a španělská verze CNN.

Třetí a čtvrtá debata, které se plánují na září a říjen, přinesou zúžení počtu pozvaných uchazečů o prezidentskou nominaci, neboť se podmínky zpřísní. Vyžadovány bude nejméně dvouprocentní podpora v sondážích, případně nejméně 130.000 dárců.

Prezidentské volby v USA budou v listopadu příštího roku, ještě předtím ale demokraté vyberou svého kandidáta ve stranických primárkách. Ty zahájí 3. února stát Iowa a skončí 16. června v metropoli Washingtonu, v červenci pak sjezd demokratů formálně zvolí oficiálního stranického kandidáta do Bílého domu.

Primárky pořádají také republikáni, protože republikánského prezidenta Donalda Trumpa, který usiluje o znovuzvolení, vyzval k souboji o stranickou nominaci někdejší guvernér státu Massachusetts William Weld. Nepředpokládá se ale, že by Weld Trumpovu kandidaturu ohrozil.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vyšetřování Trumpa v Kongresu baví. Řešil se i rapper A$AP Rocky

21.11.2019 21:22 Jedním z témat dnešního veřejného slyšení v Kongresu k vyšetřování prezidenta Donalda Trumpa se…

Jako Nikulin. V USA odsoudili ruského hackera, kterého vydalo Španělsko

21.11.2019 20:45 Americký federální soud poslal na čtyři roky do vězení ruského programátora Stanislava Lisova.…

Bloomberg udělal další krok vstříc Bílému domu. Přihlásil se do voleb

21.11.2019 19:52 Americký miliardář Michael Bloomberg se dnes formálně přihlásil do prezidentských voleb v USA jako…

Legendární šéf diplomacie Kissinger varuje. Bude válka USA s Čínou?

21.11.2019 19:44 Pokud se Číně a Spojeným státům nepodaří ukončit své obchodní neshody, mohl by jejich střet přerůst…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama