Uprchlíci roznášejí ebolu? Poplašné zprávy vyvolaly hysterii, město svírá strach

Některá americká ultrapravicová média a facebookové stránky v posledních dnech šíří zprávy o tom, že do USA přišlo několik stovek migrantů z Konga, kteří nepodstoupili lékařské vyšetření a mohou proto být nositeli nebezpečných nemocí, zejména eboly. Informoval o tom dnes server kanadské veřejnoprávní televize CBC. Hlavní hygienička města San Antonio v Texasu, kam byli uprchlíci ze středoafrické země přijati, ale zprávy označila za zjevně nepravdivé.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Ebola, ilustrační fotografie
doporučujeme

V prvním červnovém týdnu texaské město San Antonio přijalo přes 300 migrantů z Konga, kde byla v některých provinciích v srpnu minulého roku vyhlášena epidemie eboly. Podle některých zpráv na sociálních sítích příchozí neabsolvovali lékařské vyšetření a mohou tak být nositeli viru. Tato informace se na internetu začala šířit natolik, že radnice San Antonia k tomu uspořádala tiskovou konferenci.

"Jakékoliv fámy o tom, že by (migranti) přinášeli ebolu, jsou nepravdivé," řekla Colleen Bridgerová, hlavní hygienička města. Migranti podle ní podstoupili několik vyšetření, nejprve v Africe, následně ve střední Americe a nakonec ve Spojených státech. Inkubační doba nemoci je pouze tři týdny a migranti jsou na cestách už několik měsíců, nákaza by se tak u nich již dávno projevila.

zdroj: YouTube

Všichni tito migranti jsou podle Bridgerové navíc z jiné části Konga, než kde místní úřady epidemii eboly vyhlásily. Hygienička dodala, že většina migrantů, kteří přichází do San Antonia, je naočkována proti většímu počtu nemocí než američtí občané.

Podle CBC se ve Spojených státech v určitých kruzích dlouhodobě udržuje předsudek, že imigranti usilující o vstup do země s sebou přináší různé nemoci. Podle některých vědců podobné domněnky vychází spíše z ideologií rasismu či nativismu než z důkladného epidemiologického a lékařského pozorování.

Ebola patří mezi nejobávanější nemoci na světě. Je vysoce nakažlivá a úmrtnost na ni dosahuje až 90 procent. Virus poškozuje cévy obětí a způsobuje tak vnitřní i vnější krvácení.

Od loňského léta se ebolou v severovýchodních provinciích Konga Kivu a Ituri nakazilo již přes 2000 lidí, více než 1400 jich zemřelo. Několik případů zaznamenala i sousední Uganda. Podle BBC jde o druhou nejhorší epidemii této nemoci v historii.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Demokraté jsou odsouzeni k záhubě? Trump za necelý den vybral na kampaň v…

19.06.2019 18:55 Americký republikánský prezident Donald Trump, který v úterý večer místního času (dnes nad ránem…

Donald Trump oznámil kandidaturu na prezidenta. Další čtyři roky! křičeli…

19.06.2019 18:15 Aktualizováno Šéf Bílého domu Donald Trump dnes na shromáždění svých přívrženců v Orlandu na Floridě ohlásil, že…

Přichází čínské impérium, varuje Ameriku a svět politolog

19.06.2019 16:56 Americký politolog a komentátor Rober D. Kaplan, který je zároveň i poradcem Pentagonu, upozornil…

Na tankery se útočilo přísavnými minami? Armáda USA ukázala důkazy

19.06.2019 14:57 Při útoku na japonský tanker byly minulý týden v Ománském zálivu použity přísavné miny. Oznámila to…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama