Konec demokracie v USA? Nabízí se děsivá paralela, varuje nositel Nobelovy ceny

„Mám rád nevzdělané.“ Tato slova amerického prezidenta Donalda Trumpa z února 2016 pronesená po jeho vítězství v nevadských primárkách cituje profesor Paul Krugman v komentáři pro server New York Times. Nositel Nobelovy ceny za ekonomii vysvětluje, že také nevzdělaní mají Trumpa v oblibě, protože bílí Američané bez univerzitního diplomu jsou nyní jedinou sociální skupinou v USA, ve které má prezident nadpoloviční podporu.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Donald Trump
doporučujeme

USA na maďarské cestě

Odborník pokládá otázku, proč pak Trump nedělá nic pro to, aby lidem, kteří ho vynesli do Bílého domu, pomohl. „Média často popisují Trumpa jako populistu a řadí ho k politikům v jiných zemích, jako maďarskému Viktoru Orbánovi, kteří také získali moc využíváním odporu bílých proti migrantům a globálním elitám,“ píše Krugman. Přiznává, že mezi oběma muži skutečně existuje silná a děsivá paralela.

Orbán v praxi změnil Maďarsko v autoritářský stát, který zachovává prvky demokracie, ale systém je natolik narušený, že Orbánova strana má garantovanou moc, tvrdí expert. Za alarmující označuje to, že je snadné si představit, že USA se vydají brzy stejným směrem a pokud bude Trump příští rok znovuzvolen, může jít o konec amerického demokratického experimentu.

Úspěch Orbána spočívá v tom, že svým příznivcům částečně vychází vstříc - v zemi byl například zaveden program veřejných prací ve venkovských oblastech, zmírněny dluhy, garantovány učebnice a školní obědy zdarma, což je financováno z podstatného zvýšení daní, vysvětluje nobelista. Konstatuje, že platy za veřejné práce jsou sice velmi nízké a Orbán ve velkém praktikuje mafiánský kapitalismus, čímž nechává bohatnout novou vrstvu oligarchů, ale je alespoň částečně skutečným populistou a nabízí jisté výhody „malému člověku“.

Ve své kampani z roku 2016 Trump zněl jako potenciální populista evropského stylu, když mísil rasismus s podporou sociálních programů pro bílé a dokonce sliboval vyšší daně pro bohaté, tedy i pro sebe, připomíná Krugman. Podotýká však, že od chvíle, kdy Trump nastoupil do úřadu, nepokrytě podporuje bohaté na úkor pracující společnosti, bez ohledu na jejich barvu pleti.

Největší Trumpův legislativní úspěch – předloňské snížení daní – je velký zlom pro korporace a jejich majitele, zatímco úleva pro běžné rodiny je tak mizivá, že většina z nich věří, že se nic nezměnilo, uvádí ekonom. Dodává, že Trump se zároveň drží slibu odstranit klíčové prvky Obamovy zdravotnické reformy, ačkoliv ty mají velkou podporu ve státech jako Kentucky a Západní Virginie, kde Trump drtivě zvítězil.  

Symbolem toho, pro koho Trump pracuje, bylo středeční udělení prezidentské medaile svobody Artu Lafferovi známému díky prosazování daňových úlev pro bohaté, nastiňuje profesor. Zdůrazňuje, že efektivita této koncepce byla opakovaně vyvrácena v praxi, ale nadále přežívá a sžírá naši mysl, protože plutokraté ji neustále oživují.

Zrada bílého voliče

Bílý volič z pracující třídy zřejmě postřehl, že Trump nepracuje pro něj. Průzkum televize Fow News zjistil, že pouze 5 % bílých bez vysokoškolského diplomu věří, že Trumpova ekonomická opatření prospívají ‚mně podobným‘,“ pokračuje expert. Doplňuje, že 45 % z nich si naopak myslí, že z prezidentovy politiky profitují bohatší.

Trump zřejmě věří, že si na svá pro-plutokratická a zdravotnická opatření vydělá cly, což je jediný případ, kdy se vzdaluje republikánské ortodoxii, konstatuje nobelista. Vysvětluje, že Trump sice trvá na tom, že cla zaplatí cizinci, ale většina bílých Američanů bez vysokoškolského vzdělání soudí, že v důsledku sami zaplatí více za zboží, které kupují.

Pak je zde ještě Trumpův slib oživení těžby uhlí, ale výhled ministerstva energetiky na příští rok počítá s poklesem těžby o 17 % ve srovnání s rokem 2017, poukazuje ekonom. Neočekává sice, že nastane velký odliv „málo vzdělaných“ od Trumpa, ale například zdravotní péči – oblast, v níž je Trumpova „zrada“ mimořádně viditelná – označuje za velký faktor ve vítězství demokratů v loňských volbách do Kongresu.

Trump je nepochybně zranitelnější, než kdyby se alespoň částečně uchyloval ke skutečnému populismu, a tak se podle Krugmana nabízí otázka, proč tak nečiní. „Část odpovědi může být osobní: celá Trumpova kariéra ho ukazuje jako typ člověka, který, pokud něco, má radost, když převeze lidi, kteří mu věřili,“ píše odborník. Dodává, že navzdory tvrzení, že Trump nyní ovládl Republikánskou stranu, stále musí hájit její velkokapitalistické zájmy.

Díky tomu republikánský establishment rád poskytuje krytí pokřivenosti stávající administrativy, prezidentově blízkosti k Vladimiru Putinovi i dalším věcem, domnívá se ekonom. Soudí, že toto se ale může změnit a pokud by Trump učinil něco, co uškodí bohatým a pomůže chudým, mnoho republikánů náhle začne tvrdit, že sebestřednost a pomoc cizí mocnosti jsou špatné.

Prostou skutečností zůstává, že Trump není populistou, pokud nedefinujeme populismus jako synonymum pro rasismus, deklaruje Krugman. Konstatuje, že alespoň část bílých pracujících Američanů zjistila, že prezident není na jejich straně a od opozičních demokratů bude hloupé, pokud na tom nedokážou vydělat.

Loading...
Vstupte do diskuze (7)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Počet vražd v Mexiku je rekordní, gangy svádějí stále krutější boje

22.07.2019 09:47 Počet vražd v Mexiku v letošním prvním pololetí vzrostl na dosud nejvyšší úroveň 14.603 osob ze 13…

Portoriko se otřásá v základech. Guvernér posílal sprosté vzkazy, urážel i…

22.07.2019 07:48 Guvernér Portorika, nezačleněného území Spojených států, Ricardo Rosselló, který čelí protestům a…

Pompeo ocenil pokrok úřadů ve snížení migrace

21.07.2019 21:04 Americký ministr zahraničí Mike Pompeo během své dnešní návštěvy Mexika uznal, že tamní úřady…

Trump příští týden rozhodne, jestli uvalí na Ankaru sankce

21.07.2019 18:02 Americký prezident Donald Trump se během příštího týdne sejde s republikánskými senátory, aby s…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama