Trump pohrozil deportací milionů uprchlíků. Masivní operace se mu může vymstít

Americký prezident Donald Trump pohrozil deportací milionů lidí, kteří pronikli do Spojených států přes jižní hranici ilegálně. Napsal to v noci na dnešek na twitteru. Podle amerických médií je varování předehrou dnešního shromáždění ve floridském Orlandu, na němž Trump oficiálně oznámí zahájení kampaně ke znovuzvolení.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Donald Trump, 45. prezident USA
doporučujeme

"Americký imigrační úřad začne příští týden přemisťovat miliony nelegálních cizinců, kteří nezákonně pronikli do Spojených států. Budou přesunuti stejně rychle, jak rychle přišli," napsal prezident.

Podle vládních úředníků, na které se odvolává agentura AP, jde o víc než milion lidí, kteří už dostali soudní deportační výměr, ale území USA dosud neopustili.

Oznámit podobnou akci předem je v USA krajně neobvyklé, shodují se média. Někteří činitelé americké vlády jsou prý přesvědčeni, že okázalá demonstrace síly, která se nebude vyhýbat ani masovému zatýkání, může být účinným odstrašením. Může vyslat signál potenciálním migrantům, že cesta do Spojených států se nemusí vyplatit.

Trump dal už v roce 2016 během volební kampaně najevo, že problémy migrace považuje za stěžejní bod svého politického programu. Zavázal se k razantním krokům, které zastaví proud přistěhovalců ze středoamerických států, jenž v poslední době dramaticky zesiluje.

Podle listu The Washington Post ale masivní operace, kterou Trump oznámil, může mít v kampani před volbami 2020 negativní efekt. Záběry razií imigračních agentů, násilného zatýkání a hromadných deportací migrantů včetně dětí mohou vyvolat odpor veřejného mínění a Trumpovy šance na znovuzvolení poškodit.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Počet vražd v Mexiku je rekordní, gangy svádějí stále krutější boje

22.07.2019 09:47 Počet vražd v Mexiku v letošním prvním pololetí vzrostl na dosud nejvyšší úroveň 14.603 osob ze 13…

Portoriko se otřásá v základech. Guvernér posílal sprosté vzkazy, urážel i…

22.07.2019 07:48 Guvernér Portorika, nezačleněného území Spojených států, Ricardo Rosselló, který čelí protestům a…

Pompeo ocenil pokrok úřadů ve snížení migrace

21.07.2019 21:04 Americký ministr zahraničí Mike Pompeo během své dnešní návštěvy Mexika uznal, že tamní úřady…

Trump příští týden rozhodne, jestli uvalí na Ankaru sankce

21.07.2019 18:02 Americký prezident Donald Trump se během příštího týdne sejde s republikánskými senátory, aby s…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama