Trump pohrozil deportací milionů uprchlíků. Masivní operace se mu může vymstít

Americký prezident Donald Trump pohrozil deportací milionů lidí, kteří pronikli do Spojených států přes jižní hranici ilegálně. Napsal to v noci na dnešek na twitteru. Podle amerických médií je varování předehrou dnešního shromáždění ve floridském Orlandu, na němž Trump oficiálně oznámí zahájení kampaně ke znovuzvolení.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Donald Trump, 45. prezident USA
doporučujeme

"Americký imigrační úřad začne příští týden přemisťovat miliony nelegálních cizinců, kteří nezákonně pronikli do Spojených států. Budou přesunuti stejně rychle, jak rychle přišli," napsal prezident.

Podle vládních úředníků, na které se odvolává agentura AP, jde o víc než milion lidí, kteří už dostali soudní deportační výměr, ale území USA dosud neopustili.

Oznámit podobnou akci předem je v USA krajně neobvyklé, shodují se média. Někteří činitelé americké vlády jsou prý přesvědčeni, že okázalá demonstrace síly, která se nebude vyhýbat ani masovému zatýkání, může být účinným odstrašením. Může vyslat signál potenciálním migrantům, že cesta do Spojených států se nemusí vyplatit.

Trump dal už v roce 2016 během volební kampaně najevo, že problémy migrace považuje za stěžejní bod svého politického programu. Zavázal se k razantním krokům, které zastaví proud přistěhovalců ze středoamerických států, jenž v poslední době dramaticky zesiluje.

Podle listu The Washington Post ale masivní operace, kterou Trump oznámil, může mít v kampani před volbami 2020 negativní efekt. Záběry razií imigračních agentů, násilného zatýkání a hromadných deportací migrantů včetně dětí mohou vyvolat odpor veřejného mínění a Trumpovy šance na znovuzvolení poškodit.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Mexiko drtí migrace. Stát posiluje ochranu hranice

18.01.2020 15:10 Mexiko v pátek povolalo na hranici s Guatemalou dalších 200 příslušníků národní gardy. Snaží se tak…

Střelba v USA: Čtyři mrtví po masakru v Grantsville

18.01.2020 11:04 Při střelbě v americkém městě Grantsville v pátek večer zemřeli čtyři lidé. Další osoba utrpěla…

Buzz Aldrin, druhý muž na Měsíci, dlouho hledal klid

18.01.2020 06:20 Jméno nebo aspoň příjmení prvního člověka na Měsíci Neila Armstronga si vybaví téměř každý. Druhého…

Soud v USA zamítl žalobu dětí a mládeže na vládu

17.01.2020 20:24 Federální odvolací soud ve Spojených státech dnes zamítl žalobu proti klimatické politice vlády,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama