Vyhrotí se spor o cla? Trump se dočkal, setká se se Si Ťin-Pchingem

Americký prezident Donald Trump se příští týden na okraj summitu velkých ekonomik G20 v Japonsku sejde s čínským protějškem Si Ťin-pchingem. Oznámil to dnes na twitteru s tím, že s čínským prezidentem hovořil telefonicky. Agentura Reuters poznamenala, že příprava nadcházející prezidentské schůzky opět spouští obchodní rozhovory mezi Pekingem a Washingtonem.

Přidejte svůj názor

Čínský prezident Si Ťin-pching, prezident USA Donald Trump
doporučujeme

"Vedli jsem s čínským prezidentem velmi dobrý telefonický rozhovor. Příští týden v Japonsku na G20 budeme mít širší schůzku," napsal Trump. V tweetu rovněž uvedl, že čínští a američtí zástupci už zahájili přípravná jednání.

Spojené státy a Čína vedou nákladnou obchodní válku, kvůli které trpí světová ekonomika i finanční trhy. Společné rozhovory, jejichž výsledkem měla být obchodní dohoda, ale v květnu ztroskotaly a stávající kontakty jsou značně omezené.

Trump se i přes komplikované obchodní vztahy netajil tím, že má o setkání s čínským prezidentem zájem. Trumpovo dnešní prohlášení znamená podle Reuters uklidnění obav z toho, že by se schůzka obou prezidentů nakonec nemusela konat. Takto nepříznivý vývoj by Washington vnímal jako urážku a zřejmě by vedl k dalšímu vyhrocení sporu o cla.

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo minulý týden prohlásil, že Trump se chce s čínským prezidentem sejít a že na setkání otevře i téma nynějších demonstrací v Hongkongu. Protesty ve městě vyvolala snaha místní samosprávy prosadit kontroverzní návrh zákona, který by umožňoval vydávat osoby podezřelé z trestných činů z Hongkongu do pevninské Číny i do jiných zemí. Demonstranti se obávali, že zákon, jehož schvalování bylo pod tlakem protestů odloženo na neurčito, by znamenal omezení demokratických výsad města.

Summit G20 se uskuteční v Ósace 28. až 29. června. Skupinu G20 tvoří Argentina, Austrálie, Brazílie, Británie, Čína, Francie, Indie, Indonésie, Itálie, Japonsko, Jihoafrická republika, Jižní Korea, Kanada, Mexiko, Německo, Rusko, Saúdská Arábie, Turecko, USA a jako samostatný dvacátý člen Evropská unie.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Bidena je třeba umlátit klackem, spustila KLDR. Reakce Trumpa je překvapivá

17.11.2019 17:31 Americký prezident Donald Trump se dnes na twitteru překvapivě, i když zdrženlivě, zastal svého…

Šok pro Trumpa a republikány. Guvernérské volby v Louisianě vyhrál demokrat

17.11.2019 11:12 Voliči v americkém státě Louisiana podruhé zvolili guvernérem demokrata Johna Edwardse. Výsledek…

Rodinná hádka se zvrhla. Otec zastřelil manželku a tři děti

17.11.2019 08:07 Rodinná hádka v domě v americkém San Diegu skončila střelbou, při které přišlo o život pět lidí, z…

USA uvalily nové sankce. Na černé listině je kubánský ministr vnitra

17.11.2019 07:59 Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalila cestovní sankce na druhého vysokého kubánského…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama