Vyhrotí se spor o cla? Trump se dočkal, setká se se Si Ťin-Pchingem

Americký prezident Donald Trump se příští týden na okraj summitu velkých ekonomik G20 v Japonsku sejde s čínským protějškem Si Ťin-pchingem. Oznámil to dnes na twitteru s tím, že s čínským prezidentem hovořil telefonicky. Agentura Reuters poznamenala, že příprava nadcházející prezidentské schůzky opět spouští obchodní rozhovory mezi Pekingem a Washingtonem.

Přidejte svůj názor

Čínský prezident Si Ťin-pching, prezident USA Donald Trump
doporučujeme

"Vedli jsem s čínským prezidentem velmi dobrý telefonický rozhovor. Příští týden v Japonsku na G20 budeme mít širší schůzku," napsal Trump. V tweetu rovněž uvedl, že čínští a američtí zástupci už zahájili přípravná jednání.

Spojené státy a Čína vedou nákladnou obchodní válku, kvůli které trpí světová ekonomika i finanční trhy. Společné rozhovory, jejichž výsledkem měla být obchodní dohoda, ale v květnu ztroskotaly a stávající kontakty jsou značně omezené.

Trump se i přes komplikované obchodní vztahy netajil tím, že má o setkání s čínským prezidentem zájem. Trumpovo dnešní prohlášení znamená podle Reuters uklidnění obav z toho, že by se schůzka obou prezidentů nakonec nemusela konat. Takto nepříznivý vývoj by Washington vnímal jako urážku a zřejmě by vedl k dalšímu vyhrocení sporu o cla.

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo minulý týden prohlásil, že Trump se chce s čínským prezidentem sejít a že na setkání otevře i téma nynějších demonstrací v Hongkongu. Protesty ve městě vyvolala snaha místní samosprávy prosadit kontroverzní návrh zákona, který by umožňoval vydávat osoby podezřelé z trestných činů z Hongkongu do pevninské Číny i do jiných zemí. Demonstranti se obávali, že zákon, jehož schvalování bylo pod tlakem protestů odloženo na neurčito, by znamenal omezení demokratických výsad města.

Summit G20 se uskuteční v Ósace 28. až 29. června. Skupinu G20 tvoří Argentina, Austrálie, Brazílie, Británie, Čína, Francie, Indie, Indonésie, Itálie, Japonsko, Jihoafrická republika, Jižní Korea, Kanada, Mexiko, Německo, Rusko, Saúdská Arábie, Turecko, USA a jako samostatný dvacátý člen Evropská unie.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Počet vražd v Mexiku je rekordní, gangy svádějí stále krutější boje

22.07.2019 09:47 Počet vražd v Mexiku v letošním prvním pololetí vzrostl na dosud nejvyšší úroveň 14.603 osob ze 13…

Portoriko se otřásá v základech. Guvernér posílal sprosté vzkazy, urážel i…

22.07.2019 07:48 Guvernér Portorika, nezačleněného území Spojených států, Ricardo Rosselló, který čelí protestům a…

Pompeo ocenil pokrok úřadů ve snížení migrace

21.07.2019 21:04 Americký ministr zahraničí Mike Pompeo během své dnešní návštěvy Mexika uznal, že tamní úřady…

Trump příští týden rozhodne, jestli uvalí na Ankaru sankce

21.07.2019 18:02 Americký prezident Donald Trump se během příštího týdne sejde s republikánskými senátory, aby s…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama