Mexický prezident López si přeje referendum o svém setrvání. Za dva roky

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador, který je v úřadu od loňského prosince, oznámil referendum o svém setrvání ve funkci hlavy států. Konat by se podle něj mělo 21. března 2021, tedy zhruba v polovině jeho šestiletého mandátu. Tento krok, v historii Mexika jedinečný, slíbil López Obrador už loni v předvolební kampani.

Přidejte svůj názor

Manuel López Obrador
doporučujeme

"Po třech letech v úřadu se zeptám občanů, zda chtějí, abych zůstal prezidentem," avizoval už loni svůj nápad López Obrador. "Tak, jak mě zvolili, mě mohou i odvolat. Jsem si jistý, že mě podpoří, protože budu mít výsledky," uvedl už tehdy politik, který nyní řídí největší španělsky mluvící zemi světa a druhou největší ekonomiku Latinské Ameriky.

Pětašedesátiletý López Obrador původně navrhoval, aby se referendum o jeho setrvání v úřadu konalo v červnu 2021 spolu s volbami do dolní komory parlamentu, čímž by se ušetřilo za organizaci plebiscitu. Opozici se to ale nelíbilo, protože prezidentova kampaň před referendem by podle ní mohla ovlivnit parlamentní volby.

López Obrador se loni stal prvním levicovým prezidentem Mexika po mnoha desetiletích a hned po nástupu do úřadu začal s úspornými opatřeními ve státní správě, mimo jiné sám sobě snížil plat téměř o polovinu. Prezident také nebydlí jako jeho předchůdci v posledních 80 letech v prezidentské rezidenci, z níž udělal kulturní centrum.

Na sociální programy pro chudé se snaží nová vláda vydělat mimo jiné rozprodáváním desítek vládních vozů i flotily vládních letounů. K prodeji schválila také jeden z nejdražších prezidentských leteckých speciálů na světě, který koupila bývalá mexická vláda za 218 milionů dolarů (přes pět miliard Kč). Obradorova vláda též vytvořila úřad pro organizování dražeb luxusních aut, letadel či rančů zabavených zločincům, který prezident v nadsázce nazval institutem Robina Hooda.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Mexiko drtí migrace. Stát posiluje ochranu hranice

18.01.2020 15:10 Mexiko v pátek povolalo na hranici s Guatemalou dalších 200 příslušníků národní gardy. Snaží se tak…

Střelba v USA: Čtyři mrtví po masakru v Grantsville

18.01.2020 11:04 Při střelbě v americkém městě Grantsville v pátek večer zemřeli čtyři lidé. Další osoba utrpěla…

Buzz Aldrin, druhý muž na Měsíci, dlouho hledal klid

18.01.2020 06:20 Jméno nebo aspoň příjmení prvního člověka na Měsíci Neila Armstronga si vybaví téměř každý. Druhého…

Soud v USA zamítl žalobu dětí a mládeže na vládu

17.01.2020 20:24 Federální odvolací soud ve Spojených státech dnes zamítl žalobu proti klimatické politice vlády,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama