Mexický prezident López si přeje referendum o svém setrvání. Za dva roky

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador, který je v úřadu od loňského prosince, oznámil referendum o svém setrvání ve funkci hlavy států. Konat by se podle něj mělo 21. března 2021, tedy zhruba v polovině jeho šestiletého mandátu. Tento krok, v historii Mexika jedinečný, slíbil López Obrador už loni v předvolební kampani.

Přidejte svůj názor

Manuel López Obrador
doporučujeme

"Po třech letech v úřadu se zeptám občanů, zda chtějí, abych zůstal prezidentem," avizoval už loni svůj nápad López Obrador. "Tak, jak mě zvolili, mě mohou i odvolat. Jsem si jistý, že mě podpoří, protože budu mít výsledky," uvedl už tehdy politik, který nyní řídí největší španělsky mluvící zemi světa a druhou největší ekonomiku Latinské Ameriky.

Pětašedesátiletý López Obrador původně navrhoval, aby se referendum o jeho setrvání v úřadu konalo v červnu 2021 spolu s volbami do dolní komory parlamentu, čímž by se ušetřilo za organizaci plebiscitu. Opozici se to ale nelíbilo, protože prezidentova kampaň před referendem by podle ní mohla ovlivnit parlamentní volby.

López Obrador se loni stal prvním levicovým prezidentem Mexika po mnoha desetiletích a hned po nástupu do úřadu začal s úspornými opatřeními ve státní správě, mimo jiné sám sobě snížil plat téměř o polovinu. Prezident také nebydlí jako jeho předchůdci v posledních 80 letech v prezidentské rezidenci, z níž udělal kulturní centrum.

Na sociální programy pro chudé se snaží nová vláda vydělat mimo jiné rozprodáváním desítek vládních vozů i flotily vládních letounů. K prodeji schválila také jeden z nejdražších prezidentských leteckých speciálů na světě, který koupila bývalá mexická vláda za 218 milionů dolarů (přes pět miliard Kč). Obradorova vláda též vytvořila úřad pro organizování dražeb luxusních aut, letadel či rančů zabavených zločincům, který prezident v nadsázce nazval institutem Robina Hooda.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Počet vražd v Mexiku je rekordní, gangy svádějí stále krutější boje

22.07.2019 09:47 Počet vražd v Mexiku v letošním prvním pololetí vzrostl na dosud nejvyšší úroveň 14.603 osob ze 13…

Portoriko se otřásá v základech. Guvernér posílal sprosté vzkazy, urážel i…

22.07.2019 07:48 Guvernér Portorika, nezačleněného území Spojených států, Ricardo Rosselló, který čelí protestům a…

Pompeo ocenil pokrok úřadů ve snížení migrace

21.07.2019 21:04 Americký ministr zahraničí Mike Pompeo během své dnešní návštěvy Mexika uznal, že tamní úřady…

Trump příští týden rozhodne, jestli uvalí na Ankaru sankce

21.07.2019 18:02 Americký prezident Donald Trump se během příštího týdne sejde s republikánskými senátory, aby s…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama