USA jsou nadále ochotné jednat s KLDR, podmínky si nekladou

Spojené státy jsou i po únorovém neúspěšném summitu mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a severokorejským diktátorem Kim Čong-unem ochotné jednat s KLDR a pro případné rozhovory nekladou žádné předběžné podmínky. Dnes to podle agentury Reuters na washingtonském fóru Atlantické rady, což je názorové středisko podporující transatlantické vztahy, prohlásil zvláštní americký zmocněnec pro Severní Koreu Stephen Biegun.

Přidejte svůj názor

Donald Trump a Kim Čong-un
doporučujeme

Trump s Kimem dosud uspořádali dvě vrcholné schůzky. Poprvé jednali loni v červnu v Singapuru, kde severokorejský vůdce prohlásil, že jeho země je ochotná vzdát se jaderných zbraní, žádná konkrétní opatření ale dohodnuta nebyla. Na singapurský summit letos v únoru navázalo setkání v Hanoji, které ale skončilo předčasně bez jakýchkoli závěrů. Od té doby rozhovory mezi Washingtonem a Pchjongjangem váznou.

Trump po hanojském summitu, který nehodnotí jako neúspěch, neboť ho považuje za součást většího procesu, opakovaně naznačil, že se další vrcholné schůzce s Kimem nebrání. Tento americký postoj dnes zopakoval Biegun s tím, že Spojené státy nechaly Pchjongjangu k jednání dveře dokořán.

"Očekáváme a doufáme, že v nepříliš vzdálené budoucnosti se zásadním způsobem znovu zapojíme do tohoto procesu," řekl o možném vyjednávání. Upozornil ale, že po cestě k odstranění jaderných zbraní z Korejského poloostrova není možné postoupit bez významných a ověřitelných kroků. Biegun dodal, že od summitu v Hanoji se s KLDR neuskutečnila žádná jednání na pracovní úrovni, ale že vlády obou zemí byly od té doby v opakovaném kontaktu.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pompeo ocenil pokrok úřadů ve snížení migrace

21.07.2019 21:04 Americký ministr zahraničí Mike Pompeo během své dnešní návštěvy Mexika uznal, že tamní úřady…

Trump příští týden rozhodne, jestli uvalí na Ankaru sankce

21.07.2019 18:02 Americký prezident Donald Trump se během příštího týdne sejde s republikánskými senátory, aby s…

Trump se vloží do případu rappera zatčeného ve Švédsku

20.07.2019 17:37 Americký prezident Donald Trump v pátek slíbil, že zavolá švédskému premiérovi Stefanu Löfvenovi,…

USA posílají kvůli Íránu do Saúdské Arábie rakety a armádu

20.07.2019 11:18 Spojené státy vysílají do Saúdské Arábie rakety Patriot a vojenskou jednotku o 500 mužích,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama