Trumpovy zálety a kontakty s Ruskem? Výslech jeho exporadkyně skončil debaklem

Bývalá poradkyně prezidenta Donalda Trumpa Hope Hicksová strávila ve středu celý den na neveřejném slyšení v právním výboru Sněmovny reprezentantů, aniž poslancům zodpověděla jedinou otázku týkající se jejího působení v Bílém domě. Hicksová je považována za mimořádně informovanou osobu s důvěrnými znalostmi poměrů v prezidentské kanceláři. Bílý dům jí ale spolupráci s poslanci zakázal.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Kapitol Spojených států amerických
doporučujeme

Zastupitelé chtěli získat informace, které by podpořily jejich podezření, že Trump mařil pátrání po ruském vlivu na americké prezidentské volby, které v roce 2016 vyhrál.

Chtěli vědět, zda má Hicksová poznatky o jakémkoli nepatřičném kontaktu Trumpova volebního štábu s Rusy, jaké události doprovázely propuštění šéfa FBI Jamese Comeyho z funkce v roce 2017, zda Trump vyvíjel nátlak na někdejšího ministra spravedlnosti Jeffa Sessionse a co se odehrávalo kolem pokusů zamlčet Trumpovy mimomanželské pletky.

Hicksová odmítla odpovědět na veškeré dotazy, které se týkaly jejího působení v Bílém domě. Odvolala se přitom na zásadu oddělení výkonné a zákonodárné moci, která exekutivě zapovídá sdělovat Kongresu podrobnosti o výkonu vládních funkcí. Šéf právního výboru Jerrold Nadler označit takovou zásadu za směšnou a prohlásil, že ji u soudu "zničí". O svém působení v Trumpově volebním štábu, tedy v době před nástupem nového prezidenta do funkce, Hicksová vypovídala, poslanci se prý ale nedozvěděli nic nového.

Republikánští členové právního výboru označili výslech Hicksové za ztrátu času s přihlédnutím k tomu, že podezření z ruského vměšování do amerických voleb dva roky zkoumal zvláštní tým FBI vedený Robertem Muellerem. Ruské vměšování tým potvrdil, nezvratné důkazy svědčící o snaze Trumpa vyšetřování mařit ale nenašel. "Po osmi hodinách slyšení jsme věděli totéž, co na začátku," řekl po slyšení Hicksové novinářům poslanec Doug Collins.

Prezident výslech své bývalé poradkyně průběžně komentoval na twitteru. Označil za velmi smutné, že "demokraté nechají skvělou Hope Hicksovou projít peklem".

Trumpovy zatím nepříliš lichotivé preference v průzkumech by podle prezidenta byly vyšší, nebýt honů na čarodějnice, prolhaných médií a jejich zločineckých partnerů z Demokratické strany. "Stejně to vyhraju!" napsal prezident s odkazem na obhajobu svého mandátu v příštím roce. Podle průzkumů zatím Trump za svým hlavním demokratickým rivalem Joe Bidenem zaostává zhruba o deset procent.

Kongresové vyšetřování prezidentovy role v údajném spolčení jeho štábu s Ruskem bude nicméně pokračovat. V příštích dnech by měl ve výboru Sněmovny reprezentantů pro kontrolu zpravodajských služeb při neveřejném slyšení promluvit Felix Sater, ruský rodák, který se před americkými prezidentskými volbami podílel na dojednávání nerealizovaného projektu stavby Trumpova mrakodrapu v Moskvě.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Biologické zbraně se vymkly kontrole? Za děsivou nemocí zřejmě stojí…

17.07.2019 22:53 Aktualizováno Americká Sněmovna reprezentantů uložila Pentagonu prověřit, zda za rozšířením klíšťat infikovaných…

Odplata za ruské rakety. USA vyloučí Turecko z programu stíhaček F-35

17.07.2019 21:46 Turecko se kvůli pořízení ruského systému protivzdušné obrany S-400 nemůže podílet na americkém…

USA opevňují jižní hranici, Pentagon pošle k Mexiku 2100 vojáků a gardistů

17.07.2019 20:39 Americké ministerstvo obrany schválilo žádost vyslat 1000 příslušníků texaské národní gardy a 1100…

Prokuratura uzavřela Cohenův případ, další obvinění asi nebudou

17.07.2019 20:10 Federální prokuratura ve Spojených státech uzavřela vyšetřování případu porušení pravidel…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama