Co stálo za úspěchem Trumpovy kampaně? Sprostá slovíčka

Igor Lukeš je profesorem mezinárodních vztahů na Bostonské univerzitě. Popsal, co stojí za úspěchem Donalda Trumpa, který právě odstartoval volební kampaň pro své druhé volební období.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Donald Trump
doporučujeme

„Co se píše v tajných zprávách amerických vyšetřovatelů o Donaldu Trumpovi nemá vliv na názory tamějších voličů,“ upozornil pro irozhlas.cz na úvod politolog.

„Žijeme v postfaktické době a velká část veřejnosti si vytvořila představu (a mohu dodat falešnou představu), že na faktech nezáleží. Tzn. fakta, která média předkládají čtenářům jsou manipulovatelná a nedá se v dnešní době věřit ničemu,“ vysvětluje Lukeš zásadní předpoklad Trumpova úspěchu.

Politolog také odhalil, co je samotnou esencí jeho úspěchu. „Ti, co mají Trumpa rádi, zůstávají a budou hledat jeho nástupce. Trump je mistrem jedné věci, kterou ovládali všichni dobří vůdci včetně Napoleona, dobrý vůdce je ten, kdo se představuje jako člověk, který je nad ostatními a zároveň je jedním z nich. Donald Trump žije v paláci, létá soukromým letadlem, má vlastní služebnictvo a zároveň umí používat hrubý, vulgární jazyk o tématech, o kterých lidé rádi a často mluví, např. o ženách. Tím pádem se legitimizuje jako jeden z nich.“

Zatímco pro běžné Američany je takovéto chování tabu, pro řadu podporovatelů současného prezidenta se jedná o odhalení jejich představ. „Menšině, která Trumpa volí, to asi konvenovalo vždycky,“ ale jeho názory zaznívaly jen ve čtvrté cenové, podotýká Čechoameričan.

Jedná se však o promyšlený marketingový tah. „Své názory si jeho podporovatelé nedovolili vyslovit. V tom spočívá Trumpova revoluce, za níž stojí Steve Bannon, který ho dokázal přesvědčit, že pokud bude na veřejnosti prezentovat tyto hrubosti, tak se tím nezničí, ale naopak si tím vybuduje podporu mezi skalními fanoušky.“

Pohled na Donalda Trumpa se však u ostatních voličů nezměnil. „Sám Trump prohlásil během kampaně, že kdyby někoho zabil na Park Avenue, tak by ho lidé dál volili. Lidé se smáli, ale řada skandálů Trumpa jeho voliče nijak neovlivnila. Takřka stoprocentní podporu má u tzv. evangelickým voličů vycházejících z doslovného výkladu Nového zákona a ten je jejich jediným měřítkem politiky. Nicméně,, podporují Trumpa, který byl třikrát ženatý, podle soudu uplácel prostitutky a jehož jazyk je opakem toho, co káže křesťanství,“ Lukeš tak připomněl post faktičnost situace, jelikož zmínění voliči Trumpa podporují navzdory tomu, čemu intenzivně věří.

„Historik Timothy Snyder použil přirovnání k naháči na kurtu. Při tenisovém utkání občas vběhne na hřiště nahý muž, pořadatelé ho honí, pak ho dostihnou a hra pokračuje dál. Pravidla tenisu se kvůli tomu nezmění. Donald Trump přišel do Bílého domu jako naháč na kurtu, jako politik, který rozkope dosavadní pohodlné struktůrky v Bílém domě. Jeho voliči si představují Trumpa jak úspěšného byznysmena, kterým ve skutečnosti není, a který ukáže dosavadním politikům nová pravidla.

Bostonský profesor také upozornil, že Trump výrazně ovlivňuje doposud nezávislý americký nejvyšší soud a tím likviduje jeden z nejzásadnějších pilířů americké demokracie.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump příští týden rozhodne, jestli uvalí na Ankaru sankce

21.07.2019 18:02 Americký prezident Donald Trump se během příštího týdne sejde s republikánskými senátory, aby s…

Trump se vloží do případu rappera zatčeného ve Švédsku

20.07.2019 17:37 Americký prezident Donald Trump v pátek slíbil, že zavolá švédskému premiérovi Stefanu Löfvenovi,…

USA posílají kvůli Íránu do Saúdské Arábie rakety a armádu

20.07.2019 11:18 Spojené státy vysílají do Saúdské Arábie rakety Patriot a vojenskou jednotku o 500 mužích,…

Američtí prokurátoři obvinili krajana ruského původu z podpory IS

19.07.2019 20:14 Prokuratura Spojených států obvinila z podpory teroristické organizace Islámský stát (IS) Američana…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama