Mexiko má nahnáno z Trumpa. Přitvrdilo vůči uprchlíkům, nasazena je i armáda

Mexické úřady přes víkend zesílily represivní opatření, která mají odradit převážně středoamerické migranty od cesty přes Mexiko do Spojených států. Stovky migrantů odvezli policisté z různých částí země zpět na jižní hranici a na severu Mexika u hranice USA bylo rozmístěno přes 15.000 příslušníků ozbrojených sil. Mexiko tyto kroky podniká v rámci nedávno uzavřené dohody s Washingtonem, jejímž cílem je zbrzdit ilegální migraci do Spojených států.

Přidejte svůj názor

Mexická karavana migrantů
doporučujeme

"Rozmístili jsme na severu země více než 15.000 členů národní gardy a příslušníků armády," oznámil podle agentury AFP ministr obrany Luis Cresencio Sandoval na dnešní tiskové konferenci, které se zúčastnil i prezident Andrés Manuel López Obrador.

Podle televizní stanice Milenio úřady přes víkend odvezly zpět na jižní hranici 146 migrantů ze státu Queretaro v centrální části země a přes 100 dalších z hotelu ve státě Veracruz. Několik stovek dalších také převezly v neděli ráno z města Arriaga, které je strategickým místem pro lidi cestující na sever. Dříve se tu migranti shromažďovali a naskakovali na nákladní vlaky, podle AP však tento víkend žádní na vagonech nebyli vidět.

zdroj: YouTube

Prezident Obrador také minulý týden nařídil soukromým autobusovým společnostem, aby kontrolovaly doklady lidí, kteří si kupují lístky. Mexické úřady nedávno rovněž začaly rozhánět karavany migrantů, v nichž běženci cestují ve větších počtech kvůli bezpečnosti.

Ochránci občanských práv se obávají, že zvýšená míra kontrol a přítomnost národní gardy donutí migranty cestovat nebezpečnějším způsobem. Policie v poslední době nalezla desítky rodin namačkaných v nákladovém prostoru kamionů nebo ukrytých v tajných prostorech ve vozidlech.

Podle AP migrantů cestuje stále velké množství, jen po menších skupinách a skrytě. Mladý Hondurasan AP řekl, že dokud budou trvat nevyhovující životní podmínky v zemích původu, budou migranti stále usilovat o cestu na sever i za cenu většího rizika.

Obyvatelé Mexika opatření vlády podle průzkumu listu El Universal podporují. V červnu se polovina dotázaných vyslovila pro to, aby migrantům nebyl povolen vstup do země a aby lidé bez víz úřady deportovaly.

Nejnovější mexická opatření proti migraci jsou reakcí na tlak ze strany Spojených států. Jejich prezident Donald Trump nedávno Mexičanům pohrozil, že pokud nezastaví migraci, začne zavádět cla na dovoz zboží z Mexika do USA.

Obě země před několika týdny uzavřely dohodu, která dává Mexiku 45 dní na snížení počtu přistěhovalců do USA. Spojené státy se na druhé straně zavázaly pracovat na rychlejším vyřizování žádostí o azyl. Oba státy navíc posílí spolupráci bezpečnostních složek při ochraně společné hranice, včetně sdílení informací.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump se vloží do případu rappera zatčeného ve Švédsku

20.07.2019 17:37 Americký prezident Donald Trump v pátek slíbil, že zavolá švédskému premiérovi Stefanu Löfvenovi,…

USA posílají kvůli Íránu do Saúdské Arábie rakety a armádu

20.07.2019 11:18 Spojené státy vysílají do Saúdské Arábie rakety Patriot a vojenskou jednotku o 500 mužích,…

Američtí prokurátoři obvinili krajana ruského původu z podpory IS

19.07.2019 20:14 Prokuratura Spojených států obvinila z podpory teroristické organizace Islámský stát (IS) Američana…

Amerika na nohou: Muslimská kongresmanka si vzala svého bratra?

19.07.2019 20:08 Aktualizováno Americký prezident Donald Trump v minulých dnech ostře napadl čtveřici demokratických kongresmanek…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama