Ve Venezuele přistálo ruské armádní letadlo, prý jen kvůli údržbě

Do venezuelské metropole Caracasu v pondělí přiletělo další ruské vojenské letadlo. Náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov agentuře Interfax sdělil, že to je kvůli údržbě ruského vojenského vybavení, které se v zemi nachází. Podobný přílet dvou ruských armádních strojů do Venezuely před třemi měsíci způsobil diplomatickou roztržku mezi Moskvou a Washingtonem. USA zatím pondělní přílet ruského letadla nekomentovaly.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Ruská armáda, ilustrační fotografie
doporučujeme

"Ze všech úhlů pohledu je tato spolupráce transparentní," uvedl podle Interfaxu Rjabkov. "Nejsou v ní žádné prvky destabilizace regionu ani žádné jiné situace," dodal.

O přistání letadla informovala v pondělí agentura Reuters. Podle jejího svědka a webu Flightradar24 jde o stejný stroj typu IL-62, který v Caracasu přistál letos v březnu společně s dalším armádním letounem. 

V letadlech tehdy do země přiletěla stovka vojenských činitelů, na palubě bylo i 35 tun materiálu. Podle vyjádření Moskvy šlo o specialisty, kteří přijeli kvůli dohodám o prodeji zbraní do Venezuely.

Prezident Donald Trump několik dní po březnovém příletu ruských strojů Moskvu vyzval, aby z Venezuely stáhla všechny svoje vojáky, jinak prý nechává "všechny možnosti otevřené". Americký viceprezident Mike Pence označil přítomnost ruských vojenských příslušníků za "nevítanou provokaci".

Rusko, které dlouhodobě podporuje stávajícího venezuelského prezidenta Nicoláse Madura, požadavek USA odmítlo a obvinilo Washington, že se snaží svými aktivitami zasahovat do vztahů dvou suverénních zemí.

Místopředseda ruské vlády Jurij Borisov na začátku letošního května uvedl, že Rusko neplánuje nadále zvyšovat počet svých vojáků ve Venezuele.

Washington, stejně jako více než padesátka dalších zemí, včetně České republiky, podporuje opozičního lídra Juana Guaidóa, který v lednu z pozice šéfa parlamentu složil během protivládních protestů slib jako prozatímní prezident. Učinil tak poté, co parlament neuznal další mandát prezidenta Madura s tím, že vzešel z nesvobodných voleb.

Loading...
Vstupte do diskuze (6)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Počet vražd v Mexiku je rekordní, gangy svádějí stále krutější boje

22.07.2019 09:47 Počet vražd v Mexiku v letošním prvním pololetí vzrostl na dosud nejvyšší úroveň 14.603 osob ze 13…

Portoriko se otřásá v základech. Guvernér posílal sprosté vzkazy, urážel i…

22.07.2019 07:48 Guvernér Portorika, nezačleněného území Spojených států, Ricardo Rosselló, který čelí protestům a…

Pompeo ocenil pokrok úřadů ve snížení migrace

21.07.2019 21:04 Americký ministr zahraničí Mike Pompeo během své dnešní návštěvy Mexika uznal, že tamní úřady…

Trump příští týden rozhodne, jestli uvalí na Ankaru sankce

21.07.2019 18:02 Americký prezident Donald Trump se během příštího týdne sejde s republikánskými senátory, aby s…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama