Mexiko popírá, že bude bránit uprchlíkům v překročení hranice do USA

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador dnes důrazně popřel, že by armáda v rámci dohody s Washingtonem dostala rozkaz bránit ilegálním přechodům hranice do Spojených států. Reagoval tak na víkendové zprávy o zesílení represivních opatřeních proti migrantům a na záběry zachycující jejich zadržování na hranici.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Manuel López Obrador
doporučujeme

"Žádný rozkaz v tomto smyslu nebyl vydán... toto není naše úloha," prohlásil podle agentury AFP prezident na tiskové konferenci. Řekl to den poté, co ministr obrany Luis Cresencio Sandoval v jeho přítomnosti novinářům sdělil, že na severu Mexika u hranice USA bylo rozmístěno přes 15.000 příslušníků národní gardy a armády. Přitom potvrdil, že jejich úkolem má být mimo jiné bránit v ilegálním překračování hranic.

Rozhořčení vyvolala fotografie zachycující okamžik, kdy těžce vyzbrojení gardisté o víkendu zadrželi dvě ženy a dívku snažící se překonat řeku Rio Grande tvořící hranici mezi Mexikem a Spojenými státy. Záběr zároveň zvedl vlnu kritiky migrační politiky mexické vlády.

Mnozí Mexičané nabyli přesvědčení, že rozmístění ozbrojených sil na severní hranici bylo ve skutečnosti postavením "neviditelné zdí". Jde přitom o narážku na kampaň amerického prezidenta Donalda Trumpa, který slíbil, že mezi oběma zeměmi postaví na náklady Mexika zeď.

"Takové rozkazy (vojáci) nedostali. Nejsou tam proto, aby něco takového dělali. To je práce migračních úřadů, nikoli armády," uvedl Obrador. "Tento případ prošetříme, aby nedocházelo k žádnému zneužívání," zdůraznil.

Ministr obrany Sandoval nicméně v pondělí odpověděl kladně na dotaz, zda armáda a národní garda budou migranty zastavovat nejen na cestě přes Mexiko, nýbrž i při pokusu přejít hranice do USA. "Vzhledem k tomu, že (ilegální) migrace není zločin, ale správní přestupek, zastavíme je a předáme (migračním) úřadům," uvedl.

Nejnovější mexická opatření proti migraci jsou reakcí na tlak ze strany Spojených států. Trump nedávno Mexičanům pohrozil, že pokud nezastaví migraci, začne zavádět cla na dovoz mexického zboží do USA.

Obě země před několika týdny uzavřely dohodu, která dává Mexiku 45 dní na snížení počtu přistěhovalců do USA. Washington se na druhé straně zavázal pracovat na rychlejším vyřizování žádostí o azyl. Oba státy navíc posílí spolupráci bezpečnostních složek při ochraně společné hranice, včetně sdílení informací.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Počet vražd v Mexiku je rekordní, gangy svádějí stále krutější boje

22.07.2019 09:47 Počet vražd v Mexiku v letošním prvním pololetí vzrostl na dosud nejvyšší úroveň 14.603 osob ze 13…

Portoriko se otřásá v základech. Guvernér posílal sprosté vzkazy, urážel i…

22.07.2019 07:48 Guvernér Portorika, nezačleněného území Spojených států, Ricardo Rosselló, který čelí protestům a…

Pompeo ocenil pokrok úřadů ve snížení migrace

21.07.2019 21:04 Americký ministr zahraničí Mike Pompeo během své dnešní návštěvy Mexika uznal, že tamní úřady…

Trump příští týden rozhodne, jestli uvalí na Ankaru sankce

21.07.2019 18:02 Americký prezident Donald Trump se během příštího týdne sejde s republikánskými senátory, aby s…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama