Mexiko popírá, že bude bránit uprchlíkům v překročení hranice do USA

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador dnes důrazně popřel, že by armáda v rámci dohody s Washingtonem dostala rozkaz bránit ilegálním přechodům hranice do Spojených států. Reagoval tak na víkendové zprávy o zesílení represivních opatřeních proti migrantům a na záběry zachycující jejich zadržování na hranici.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Manuel López Obrador
doporučujeme

"Žádný rozkaz v tomto smyslu nebyl vydán... toto není naše úloha," prohlásil podle agentury AFP prezident na tiskové konferenci. Řekl to den poté, co ministr obrany Luis Cresencio Sandoval v jeho přítomnosti novinářům sdělil, že na severu Mexika u hranice USA bylo rozmístěno přes 15.000 příslušníků národní gardy a armády. Přitom potvrdil, že jejich úkolem má být mimo jiné bránit v ilegálním překračování hranic.

Rozhořčení vyvolala fotografie zachycující okamžik, kdy těžce vyzbrojení gardisté o víkendu zadrželi dvě ženy a dívku snažící se překonat řeku Rio Grande tvořící hranici mezi Mexikem a Spojenými státy. Záběr zároveň zvedl vlnu kritiky migrační politiky mexické vlády.

Mnozí Mexičané nabyli přesvědčení, že rozmístění ozbrojených sil na severní hranici bylo ve skutečnosti postavením "neviditelné zdí". Jde přitom o narážku na kampaň amerického prezidenta Donalda Trumpa, který slíbil, že mezi oběma zeměmi postaví na náklady Mexika zeď.

"Takové rozkazy (vojáci) nedostali. Nejsou tam proto, aby něco takového dělali. To je práce migračních úřadů, nikoli armády," uvedl Obrador. "Tento případ prošetříme, aby nedocházelo k žádnému zneužívání," zdůraznil.

Ministr obrany Sandoval nicméně v pondělí odpověděl kladně na dotaz, zda armáda a národní garda budou migranty zastavovat nejen na cestě přes Mexiko, nýbrž i při pokusu přejít hranice do USA. "Vzhledem k tomu, že (ilegální) migrace není zločin, ale správní přestupek, zastavíme je a předáme (migračním) úřadům," uvedl.

Nejnovější mexická opatření proti migraci jsou reakcí na tlak ze strany Spojených států. Trump nedávno Mexičanům pohrozil, že pokud nezastaví migraci, začne zavádět cla na dovoz mexického zboží do USA.

Obě země před několika týdny uzavřely dohodu, která dává Mexiku 45 dní na snížení počtu přistěhovalců do USA. Washington se na druhé straně zavázal pracovat na rychlejším vyřizování žádostí o azyl. Oba státy navíc posílí spolupráci bezpečnostních složek při ochraně společné hranice, včetně sdílení informací.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Mexiko drtí migrace. Stát posiluje ochranu hranice

18.01.2020 15:10 Mexiko v pátek povolalo na hranici s Guatemalou dalších 200 příslušníků národní gardy. Snaží se tak…

Střelba v USA: Čtyři mrtví po masakru v Grantsville

18.01.2020 11:04 Při střelbě v americkém městě Grantsville v pátek večer zemřeli čtyři lidé. Další osoba utrpěla…

Buzz Aldrin, druhý muž na Měsíci, dlouho hledal klid

18.01.2020 06:20 Jméno nebo aspoň příjmení prvního člověka na Měsíci Neila Armstronga si vybaví téměř každý. Druhého…

Soud v USA zamítl žalobu dětí a mládeže na vládu

17.01.2020 20:24 Federální odvolací soud ve Spojených státech dnes zamítl žalobu proti klimatické politice vlády,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama